Fejlődő mesterséges intelligencia: a SUSE is segít

forrás: Prím Online, 2017. április 10. 08:20

A mesterséges intelligenciák evolúciója páratlan lehetőségeket rejt: hatékonyabban működő városokat építhetünk a segítségükkel, okosabban közlekedhetünk, hatásosabb gyógyszerekkel gyógyíthatjuk a betegeket, de még akár a sör is finomabb lehet a közreműködésükkel. 

A fejlődéshez a SUSE is hozzáteszi a maga részét a szuperszámítógépekre szabott megoldásán keresztül, amelyet számos különféle területen és iparágban használnak, az olajkitermeléstől kezdve az űrkutatásig.

 

Technológiai szingularitásnak nevezik azt az elképzelést, miszerint a jövőben a mesterséges intelligencia (AI) óriási mértékű előrelépést idézhet elő a technológiában, jelenleg elképzelhetetlennek és felfoghatatlannak tűnő hatásokat is okozva az emberi civilizációra nézve. A tudományos-fantasztikus könyvekben és filmekben vázolt forgatókönyvekhez képest a legtöbb területen még csak próbálgatják, mire lehetnek képesek a gépek és a mesterséges intelligencia, de az eredmények máris ígéretesek. 

 

Emlékezetes pillanat volt, amikor 2011-ben az IBM szuperszámítógépe, Watson a „Jeopardy!" kvízműsorban legyőzte a korábbi bajnokokat. A sikerhez pedig a SUSE megoldása is hozzájárult. A gépek fejlődése azóta is töretlen: tavaly például a Google DeepMind által kifejlesztett AlphaGo győzött a világ egyik legjobb go-játékosa, I Szedol ellen.

 

Mindamellett, hogy vetélkedőkön bizonyítják, hogy az AI képes felvenni a versenyt az emberi aggyal, számos egyéb területen komoly eredményeket érnek el vele. Sikerrel alkalmaznak mesterséges intelligenciát például a gyógyszerkutatásban és betegellátásban, de használnak már ilyen jellegű megoldást biztosítási kalkulációknál és az utazási ajánlatok testre szabásánál is. Sőt, egy angol startup még a sörfőzéshez is beveti egy mesterséges intelligencia képességeit.

 

AI + HPC

A nagy teljesítményű számítástechnika (HPC) erős katalizátor a nagy mennyiségű adat prediktív elemzésének fejlesztésében, ami szerves része a mesterséges intelligenciának, hiszen lehetőséget biztosít arra, hogy a rendszerek pontosabb információt szerezzenek be, és gyorsan tudják megoldani a komplex problémákat. A szuperszámítógépek felhasználási köre rendkívül széles. A SUSE HPC megoldása például az olajiparban és az űrhajózásban is komoly szerepet játszik. A Total olajvállalat a Pangea szuperszámítógép segítségével térképezi fel az új olajlelőhelyeket, a NASA pedig különféle űrkutatási projektekre használja a SUSE Linux Enterprise Server rendszert futtató Pleiades szuperszámítógépet. Többek között űrruhákat és hiperszonikus repülőgépeket terveznek, illetve fejlesztenek vele, valamint űrjárművek landolását szimulálják a Holdon, a Marson és aszteroidákon.

 

 

Ha az AI-fejlesztéseket erős HPC operációs rendszereken és -infrastruktúrákon használják, a gépek gyorsabb ütemben válnak még intelligensebbé. Nagyobb sebességgel képesek felismerni a különböző mintákat és összefüggéseket, újra és újra tanulva az adatelemzésből, ezáltal egyre pontosabb előrejelzéseket adnak. Ez rengeteg különféle területen használható fel, legyen a cél akár egy okosabb város építése, egy intelligens autó működtetése vagy éppen személyre szabott gyógyszerek készítése.

 

A fejlesztésekből a SUSE is igyekszik kivenni a részét: szuperszámítógépekre szabott megoldása, a SUSE Linux Enterprise Server for High Performance Computing tovább szélesíti a lehetőségek tárházát. Alacsony költségek mellett tesz lehetővé többek között komoly skálázhatóságot és valós idejű reakcióidőt, ezáltal megfelelő alapokat biztosít a fejlődéshez és a mesterséges intelligenciák lehetőségeinek feltérképezéséhez.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01