AI-jaj, ez itt és most a robotok őskora!

Laszlo Horvath, 2017. június 27. 19:27

Miközben készülődtem arra, hogy összeszedjem a gondolataimat arról, amit alig egy hónapja tapasztaltam az IoT World rendezvényen, az Apple Watchom rám zörög: a Verge magazin szellőztette pletykák után az Apple bejelentette, hogy AI-val (mesterséges intelligenciával) felszerelt chipet készül betenni az új iPhone-ba, az iPhone 8-ba – amiről mellesleg az a másik pletyka járja a technológiai blogok között, hogy az Augmented Reality (AR) tömeges elterjedéséhez fog vezetni a beépített AR/VR (Virtual Reality) képességeinek köszönhetően.

A pletykából közben valóság lett: valóban, az iPhone 8 már erre, az AR/VR felé kacsintgat – ha lassabban is fut majd az új okostelefon mintha a Qualcomm–mal való vita nélkül menne.

 
Aztán elrohanok egy találkozóra: a kissé ügyefogyott kinézetű, saját építésű Google autonóm autóra (Firefly by Waymo) már oda se figyel a vezetés közben nézegető Szilícium völgybeli utas, a Kun Béla korabeli kommunista páncélautókra emlékeztető önvezető Lexus már nagyon unalmas (és több cég is ezt használja teszteléshez) – viszont tegnap láttam az első mikrobuszt, ami ugyancsak vezette saját magát. Ez már igencsak a tömegközlekedés felé vezet, és ha ehhez a jelenséghez hozzáadjuk a „ride share”-cégek innovációját, akkor perceken belül gombnyomásra A-ból a B-be lehet eljutni, anélkül, hogy autó várjon az emberre a garázsban (amit lakószobává lehet majd átépíteni, ezzel kábé 15-20%-ot adva a méregdrága Szilícium völgyi piachoz).
Vagyis a szenzorok egymással beszélgetve minden szintjén megváltoztatják az életünket, különösen a várva várt 5G megjelenésére készülve.
 
A nemrég lezajlott IoT World 2017 konferencia legfontosabb tanulsága, hogy az IoT és az AI egyesültek: az Internet of Things, a szenzorok világa kommoditássá lett, és a verseny az intelligens “agyak” körül zajlik, s ettől az élet egyre kevesebb olyan kötelességet ró ránk, mint például bevásárlás, mert azt a hűtő elvégzi majd a drónokkal és szállító robotokkal, email/mobil üzenetek segítségével.
 
És mindez már készen áll: teljes a kör, az értéklánc minden eleme megtalálható már, csak arra várunk, hogy tömegpiacra vigye ezt a gondolkodást valaki.
 
Mely cégek azok, amelyek arra lesznek képesek hamarosan, hogy mindenki számára kényelmessé és elérhetővé tegyék a technológia már megbízhatóan bevethető újdonságait? Melyik az a cég, amelyik új minőséget alkot a számtalan apró találmány termékké szintetizálásából? Kik azok a magyar szakemberek, akik nem csak kívülről, messziről nézik ezt az IoT világot, hanem belülről, a domináns úttörők vezércsapásában termelnek értéket és sokszorozzák meg az emberi képességeket? Ne adj isten valami olyat tesznek le az asztalra, amitől gyorsabban, biztonságosabban, egyszerűbben zajlik le ez az átalakulás.
 
Éppen Canberrában, az ausztrál fővárosban volt alkalmam azon elgondolkozni, hogy melyik város lesz a vezetője és a bajnoka a Smart City platform kiépítésének, ennek az új generációs, minden ipart átfogó élet – minőség – ugrásnak. San Francisco és a Szilícium völgy, akik nagyon komolyan veszik az egyre kevésbé titkos programokat (lasd az Apple Titánja, Tesla önvezető programja, a kissé megtépázott Uber újításai, a Lyft, az Intel vásárlásai ezen a területen? Avagy Detroit és a Big Three (akiknek a piaci értéke még sosem volt ennyire bizonytalan, hiszen az újításokból elő versenytársak egy év alatt többet tesznek le az asztalra, mint a kényelmesen éldegélő dinoszauruszok egy évtized alatt? Avagy Virginia, amely állam nem kíván beavatkozni és szabályozni semmit az autonóm közlekedés ügyében, hivatalos politikává emelve a piac mindenhatóságát? Esetleg a megtáltosodott, megújult Pittsburgh a Carnegie Melon szuperegyetem laborjaiból? Talán Szöul? Singapore? Peking? Éppen gyárat épít ott a Tesla. Esetleg a logisztikában / közlekedésben kiemelkedő Pozsony? Bármelyik város ezek közül nyerhet – csak akarni kell, és a technológusokat terelni ebbe az irányba.
 
Bárhol is történik meg ez a váltás először, az eredmények a világ kényelmesebbé tételében lélegzetelállítóak lesznek. És már ugrásra kész a technológia, a hűtők már fel tudják tölteni magukat, az autók elvezetik az utasokat, a 3D printelt drónjai a tengerészgyalogosoknak napokon belül megjelennek éles helyzetben a terrorellenes háborúkban – mert ez a technológia mindent áthat, a békés termeléstől a civilizációs védelemig mindent meghatároz.
 
Az internet forradalma utáni legnagyobb értékképző alkalom lehet az IoT az AI / Deep Learninggel kombinálva, az okos gépekkel megtűzdelt világunkban - a kisbabák életjeleit okosan figyelő baby monitortól a szívinfarktust előre jelző okosóráig, hogy az emberiség egyre jobban, egészségesebben, hosszabban élhessen. Az Amazon-gyártotta Echo és Alexa, a Google Home, a szeretett és intim Siri, amiket már ma majdnem húszmillióan a pénztárcájuk kinyitásával is megbíznak a szóban történő vásárlással – nem is olyan rossz ez a szép új, beszélő és értő robotos világ – már most sem, a robotok őskorában…
 
 

Kulcsszavak: AI VR IoT

Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről

A PwC Magyarország az IAB Hungary szakmai közreműködésével 2024 novemberében alapozó kutatást végzett az e-kereskedők körében a retail media jelenlegi helyzetéről, amelynek eredményeit a november végén tartott Digital Hungary Klub retail media témájú szakmai rendezvényén mutatták be. A felmérés fontosabb megállapításai az alábbiakban olvashatók.

2024. december 6. 18:14

Változások a Magyar Telekom felsővezetésében

Szerződése lejártával távozik a Magyar Telekomtól Daria Dodonova gazdasági vezérigazgató-helyettes és Igazgatósági tag. Lubor Zatko műszaki vezérigazgató-helyettes pedig a Deutsche Telekom Csoporton belül más pozícióban folytatja karrierjét. A gazdasági vezérigazgató-helyettesi pozícióra a Deutsche Telekomtól André Lenz érkezik a társasághoz 2025. március 1-i hatállyal, a műszaki vezérigazgató-helyettesi feladatkört pedig 2025. január 1-től Nagy Péter látja el, aki jelenleg a Magyar Telekom műszaki kiszolgálásért felelős vezetője.

2024. december 4. 13:04

December 15. éjfélig lehet nevezni Az Év Honlapja pályázatra!

Meghosszabbítja a jelentkezési határidőt ’Az Év Honlapja’ pályázat, amely évről évre megmutatja a hazai digitális világ legjobbjait! A pályázat új nevezési határideje: 2024. december 15. éjfél! Még van lehetőség a vállalatok és kreatív ügynökségek számára, illetve mindazoknak, akik friss projektjeiket és egész éves munkájuk termését meg szeretnék mutatni a közönségnek és a zsűrinek.

2024. december 2. 11:38

Megvannak az idei év legjobb webshopjai

Ismét megrendezték az Év Webshopja Konferenciát és Versenyt, ahol a díjátadó gála mellett a szakma legjobbjai tartottak előadásokat a rekordszámú résztvevőnek.  Az idei nyertesek között megtalálható nyomdai szolgáltatásokat kínáló, egyedi ajándékokat készítő, állategészségügyi és kozmetikai termékeket árusító webshop is. 

2024. november 29. 17:16

Megjelent a legfrissebb, immár 27. Ericsson Mobility Report

Elérte az 55%-ot az 5G globális lefedettsége, de Európa lemaradásban van a legfejlettebb mobilhálózatok kiépítésében – derül ki az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadásából. A jelentésben két esettanulmány mutatja be, hogyan kezdik kiaknázni az úttörő mobilszolgáltatók az 5G hálózatok „felszeletelésében” rejlő lehetőségeket arra, hogy a tömegrendezvényeken vagy épp a tűzoltók számára mindig gyors és megbízható mobilkapcsolat álljon rendelkezésre. A svéd technológiai vállalat szakértői vizsgálták azt is, hogyan hathat az AI-forradalom a mobil adatforgalom lankadó növekedésére.

2024. november 26. 20:37

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32