Nekem 8(bit) – kiállítás egy nemzedék kedvenc számítógépeiről
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) és Nagy Károly magángyűjtő idén is közös kiállításon mutatja be az informatikatörténet egy fontos és népszerű szeletét.
Míg a múlt évben az Apple cég termékei voltak terítéken, Nem esett messze az alma a fájától címmel, addig idén az első házi számítógépek világát mutatja be a tárlat.
A Nekem 8(bit) című kiállításon látható lesz az idén 40 éves Commodore PET számítógép és az a cserélhető kártyás játékkonzol is, amely a legnagyobb kihívást jelentette a számítógépgyártóknak: a szintén idén 40 éves Atari VCS (2600). Nem maradhat ki a bemutatóból az idén 35 éves ZX Spectrum és kortársa, a Commodore-64 sem. Ezek azok a gépek, amelyek meghódították egy nemzedék szívét – s amelyek elsőként jelentek meg tömegesen az otthonainkban.
A tárlaton a milliós sorozatban gyártott retrólegendák mellett láthatóak lesznek ritkaságok is, melyek a 80-as évek Kelet-Európájának hangulatát idézik vissza: a Sinclair ZX Spectrum Szovjetunióban gyártott klónjai – és a magyar gyártású házi számítógépek legjava (Aircomp, Homelab, Primo stb.).
A kiállított tárgyakban közös, hogy mindegyik 8bites mikroprocesszor köré épült – és mindegyik felhasználói kedvence lett. Rajongóik pedig máig életben tartják a számítógéplegendákat, melyek közül több működés közben is látható a kiállításon.
A tárlat szeptember 5-től szeptember 22-ig látható az újpesti Ifjúsági Házban, majd az ősz folyamán továbbvándorol Szegedre, ahol az NJSZT világszínvonalú – és hazánkban egyedülálló gazdagságú és méretű – Informatika Történeti Kiállítása ad neki méltó helyet az év végéig.
A Nekem 8(bit) ingyenesen látogatható, hétköznapokon, 10 és 18 óra között. A tárlaton előre meghirdetett időpontokban a hazai játékfejlesztőkről szóló Vakondok IV című film is megtekinthető lesz.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar sikerek Teheránban, a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián
- Variációk színes világokra
- Gazdagabb interaktív kínálattal nyit meg a Gateway To Space űrkiállítás
- IT biztonság közérthetően: új, ingyenes tankönyvet tesz hozzáférhetővé az NJSZT
- Közterületet neveztek el a neves informatikusról, Jánosi Marcellről
- Neumann professzori cím Lovász Lászlónak
- MI és a Robot
- A nagyméretű fényinstalláció az LG emberközpontú innovációit ünnepli a világ legnagyobb dizájn showján
- A hazai nyomdaiparnak muszáj fejlesztenie, ha profitot akar
- Digitális téma: minden tanárnak, minden órán
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.