Jobbkormánnyal a világ körül – Ikarus 489 Polaris a Mobilitási hétvégén
Közösségi közlekedés, fenntartható fejlődés, környezettudatosság, együtt gondolkodás. E gondolatok jegyében telik az Európai Mobilitási Hét programsorozatának keretében a Közlekedési Múzeum kitelepülése szeptember 16–17-én, szombaton és vasárnap az Andrássy úton.
A múzeum ismét különleges meglepetéssel készül. Azok, akik a mobilitási hétvégén a sátorhoz látogatnak, figyelemre méltó járművel találkozhatnak: a tavaly „hazatért” jobbkormányos Ikarus 489 Polaris autóbusz fogadja majd az érdeklődőket.
"A megújuló Közlekedési Múzeum fontosnak feladatának érzi, hogy a múlt-jelen-jövő kontextusában mutassa be a magyar közlekedés teljesítményeit és kihívásait. Az áprilisban hazahozott egyik utolsó magyar Ikarus buszt most először mutatjuk be ilyen nagy nyilvánosság előtt. A magyar járműipar egyik mérföldkövének számító, a maga korában rendkívül modern Ikarust éppen az Andrássy úton mutathatjuk be, ott, ahol több mint száz éve ugyancsak jobbkormányos buszokkal indult el a fővárosi buszközlekedés" – mondta el Vitézy Dávid, a múzeum főigazgatója.
E hét végén veszi kezdetét az Európai Mobilitási Hét rendezvénysorozata, melyen a Közlekedési Múzeum első alkalommal vesz részt kitelepülésével. A 2002 óta minden év őszén jelentkező mobilitási hét, melynek ez évben a „Közös út, közös jövő” mondatot választották mottójául, a városi közlekedés, a környezetbarát szemléletmód és a felelősségteljes közlekedés fontosságára hívja fel a figyelmet. A Közlekedési Múzeum kitelepülése ebben a szellemben a közösségi közlekedés, a fenntartható fejlődés és a környezettudatosság ideái melletti kiállásáról tesz bizonyságot a programsorozatot indító hétvégén.
A múzeum sátránál megtekinthető lesz az a 2001-ben épült Ikarus 489 Polaris típusú autóbusz, mely idén tavasszal tért haza Magyarországra az angliai Cleckheatonből. Az egykori mátyásföldi Ikarus gyárban tervezett és gyártott típust, korának egyik leginnovatívabb városi autóbuszát, 15 év szolgálat után vonták ki a forgalomból. A típusból – finanszírozási nehézségek miatt – mindössze tizenegy darabot gyártottak, ám a magyar gyár tervezői és mérnökei így is bizonyították, képesek a nyugat-európai piacok megrendelésére korszerű autóbuszokat tervezni, még a 2000-es évek legelején is.
A kiállított busszal e rendezvényen találkozhat először a nagyközönség, ennek apropóján a Polaris kívül-belül a Mobilitási Hétvége tematikájához igazodva „újul meg”. Belsejét a hazai és a nemzetközi alternatív és közösségi közlekedésről szóló statisztikák és infografikák színesítik majd, míg külsején ideiglenesen a standhoz látogató gyerekek rajzait csodálhatjuk meg.
A sátorban a Közlekedési Múzeum múzeumpedagógusai szombaton és vasárnap is izgalmas, kreatív foglalkozásokkal várnak mindenkit, aki érdeklődik a fenntartható és közösségi közlekedés iránt: praktikus kerékpáros eszközöket, utazási kiegészítőket, valamint apróbb dekortárgyakat készíthetünk. Fényvisszaverő csukló- és bokapántot, bérlettokot, gombokat, gyűrűket, kitűzőket gyárthatunk változatos, kreatív technikákkal – mindezt az újrahasznosítás jegyében.
Fotók: Közlekedési Múzeum
Kapcsolódó cikkek
- Philips monitorok az IFA 2017 kiállításon
- Nekem 8(bit) – kiállítás egy nemzedék kedvenc számítógépeiről
- Variációk színes világokra
- Egyedülálló fotódokumentációt tett közzé a Közlekedési Múzeum és a Fortepan
- Gazdagabb interaktív kínálattal nyit meg a Gateway To Space űrkiállítás
- MI és a Robot
- A nagyméretű fényinstalláció az LG emberközpontú innovációit ünnepli a világ legnagyobb dizájn showján
- A hazai nyomdaiparnak muszáj fejlesztenie, ha profitot akar
- Látvány, izgalom, siker: világpremier a Millenárison
- CES 2017: Rekordokkal zárt a világ legnagyobb tech show-ja
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!