Lólépésben mozgó, beszélő sakkrobot

forrás: Prím Online, 2018. augusztus 6. 14:55

S. Hegyi Béla szobrászművész és az Óbudai Egyetem együttműködéséből született meg az SHB – Kempelen projekt, melynek központi eleme a lólépésben mozgó, Kempelen Farkast ábrázoló, bronz portrészobor. A huszár sakkfigurát imitáló, beszélő installáció programozását az Óbudai Egyetem hallgatói készítették. Az SHB – Kempelen sakkrobot jelenleg a fővárosi Petőfi Irodalmi Múzeumban tekinthető meg, augusztus 11-től pedig a Gödöllői Királyi Kastély dísztermében nyíló kiállításon látható.

Az SHB Kempelen egy valódi feladategyüttes a mai gépész és mechatronikai hallgatók számára, és egyben egy maradandó alkotás technikai-technológiai innovációval. Egy társadalmi helyzetből fakadó - sok ember számára jellemző - gondolatot tárgyiasít, amelyet művészeti megformálás hagyományos módozataival összekapcsolva valósít meg. A Kempelen Farkas párhuzammal talán úgy fogalmazhatnánk meg az alkotás mögött meghúzódó eszmei mondanivalót, hogy nem mindig tudjuk, hogy játékosok vagyunk-e vagy velünk játszanak – ezért lett a pázmándi Kempelen bronz portréból egy különös sakkfigura.

 

Az SHB-Kempelen a művész korábbi alkotásának mozgó változata tulajdonképpen egy huszár sakkfigura, amely szabályos „lólépésben” tud közlekedni a sakktáblán, miközben beszél. Meghatározott program szerint, lólépések sorozatán át visszakerül kiindulási helyére, miközben a figura mindkét fajta lólépést alkalmazva jobbra-balra el tud fordulni. Minden elindulás előtt „körülnéz”, és ugyanezt teszi minden egyes lólépés után is – kvázi, mint aki ellenőrzi, hogy valóban jó helyen van-e?

 

 

A szobor által elmondott szöveg a művész pázmándi szobrának készítésekor keletkezett írása, témája a fent bemutatott belső emberi konfliktusról. Az írás egy-egy részlete lépésenként hangzik el a szobor mozgásával szinkronban. 

 

A Kempelen Farkas szobrát mozgató robotot Pinkóczi Szabolcs és Jamrik Bálint, az Óbudai Egyetem Mechatronikai és Járműtechnikai Intézetének hallgatói készítették Dr. Nagy István és Dr. Bencsik Attila szakmai irányításával. Külön kihívást jelentett a mechanizmus alkotóinak, hogy a szobrot mozgató robot szabályzásánál nem lehetett alkalmazni a klasszikus, úgynevezett PID szabályzást. Ezért egy sajátos módszert kellett kidolgozni, amely az impulzussorozaton, valamint az indulástól eltelt és a célpozícióig hátra lévő időn alapult.

 

S. Hegyi Béla szobrászművész SHB – KEMPELEN című alkotásának első bemutatkozása a fővárosi Petőfi Irodalmi Múzeumban volt, bemutatásának következő állomása pedig a Gödöllői Királyi Kastély dísztermében rendezett kiállítás lesz. Ezen a helyszínen augusztus 11-től tekinthető meg a különleges, művészi installáció.

 

 

A sakkrobot fő támogatója és egyben annak tulajdonosa az Óbudai Egyetem, a projekt ötletgazdája és szellemi jogainak tulajdonosa az SHB Stúdió Képzőművészeti Kft., S. Hegyi Béla.

 

A bemutatókat követően a teljes mű a felsőoktatási intézmény tulajdonába kerül, és méltó helyet kap az Óbudai Egyetem területén. Az így nyíló állandó kiállítás a művészet és a modern technika, a hallgatói kreativitás, valamint az Óbudai Egyetem magas szakmai színvonalának, innovatív megoldásokra való nyitottságának élő bizonyítéka.

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?

Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes. 

2024. szeptember 4. 13:20

Utazási konferencia az Angyalok városában

A dinamizmust tükrözte az idei utazási világkiállítás, az IPW2024, és ezt sugározza a helyszín is: Los Angeles, Kalifornia.
 

2024. május 17. 18:51

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59