5 kiberbiztonsági fenyegetés, amire érdemes figyelni
Az Accenture évközi biztonsági jelentésében arra hívja fel a figyelmet, hogy vállalatok és kritikus infrastruktúrák a közeljövőben sokkal több, és komolyabb támadásoknak lesznek kitéve. Ezek közé tartoznak majd a tisztességtelen államok által pénzelt, fizikai károkat is okozó támadások, valamint az üzletmenet megzavarását, a pénzkeresést vagy a kiemelt célpontok elleni kémkedést célzó akciók.
A Cyber Threatscape Report 2018 című jelentés szerint a közeljövőben számolni kell az iráni kiberfenyegetések, valamint a globális ellátási láncok és a kritikus infrastruktúrák elleni támadások növekedésével, és megjelennek majd a pénzügyileg motivált kiberbűnözés új típusai is.
Bár Iránra feltörekvő internetes hatalomként tekintünk, a bizonyítékok mégis azt mutatják, hogy az országhoz köthető, az állam által finanszírozott csoportok egyre aktívabbak, különösen a PIPEFISH kiberkém csoport. A szervezet célpontjai elsősorban közel-keleti, főként az energiaszektorban tevékenykedő vállalatok, az akciók célja pedig a megfigyelés és a kémkedés. A PIPEFISH újonnan felfedezett kártevői képesek távoli parancsok végrehajtására, valamint fájlok fel- és letöltésére az áldozatok rendszerén. Ezenkívül az elemzés megállapította az iráni hátterű zsarolóvírusok megjelenését is, azt feltételezve, hogy az iráni kiberbűnözők globális vállalatokat és kriptovaluta bányászokat támadnak, elsősorban pénzügyi haszonszerzés céljából.
A nemzetállamok a külső, független partnereket támadják
A kiberbűnözők, a kém és hacktivista csoportok továbbra is az ellátási láncokat és azok stratégiai üzleti partnereit célozzák, amelyek pénzügyi, stratégiai és politikai előnyökhöz juttathatják őket. Az Accenture elemzői úgy vélik, hogy egy kínai kötődésű, PIGFISH néven ismert hackercsoport azért veszi célba számos iparág szereplőit, hogy különböző kémfeladatokhoz szükséges eszközöket szerezzen, illetve hozzáférjen az ellátási láncokat érintő támadásokhoz szükséges megoldásokhoz. Mivel a számítógépes bűnözők továbbra is megbízható külső partnereken keresztül próbálnak bejutni a nagyobb vállalatokhoz, a megfelelő biztonság elérése egyre nagyobb kihívást jelent mindenki számára.
A kritikus infrastruktúrák vonzó célpontok a kiberbűnözők számára
Az olaj- és földgázipar továbbra is vonzó célpontja lesz a kiberbűnözőknek. Ami a nemzetközi helyzetet illeti, a feltételezések szerint leginkább az orosz állami szereplők finanszírozzák a bomlasztó vagy kémtevékenységeket, és azért támogatják a hacktivistákat a környezetvédelem nevében, hogy fenntartsák a versenyt az energiapiacon. Egy másik kulcsfontosságú tényező az olajárak emelkedése, amely az észak-koreai kiberbűnözők számára lehet ösztönző, hogy zsarolóvírus támadásokat és más olyan pénzszerzési akciókat hajtsanak végre, mint például a cryptojacking (mások gépével végzett engedély nélküli kriptovaluta bányászat).
Radikális változás a kriptovalutát bányászó kártevők területén
A kriptovaluta bányász vírusok használata idén a kiberbűnözés egyik leginkább növekvő területe, és ez a tendencia várhatóan 2019-ben is folytatódik. Az elmúlt időszak bűnözői tevékenységének megfigyelése számos olyan akciót tárt fel, amely a Monero bányász kártevőhöz kapcsolódik.
A folyamatos fenyegetést jelentő, célzott támadások (Advanced Persistent Threat - APT) célja egyre inkább a pénzszerzés
Eddig számos APT-stílusú kibertámadás indult kémkedés céljából, 2013 óta a pénzszerzés is egyre jobban motiváló tényező. Ezek a hosszú ideig tartó, többlépcsős támadások növekvő mértékben köthetők olyan kiberbűnözőkhöz, akik a hagyományos kémeszközök és technikák mellett, új technológiákat is bevetnek a pénzügyi előnyök megszerzéséhez. A pénzügyileg motivált ATP csoportok – például a Cobalt Group és a FIN7 – 2018-ban is aktívak lesznek, de tevékenységük mértéke nem haladja meg a 2017-es szintet.
Kapcsolódó cikkek
- A tudatosság hiánya okozza az egyik legnagyobb veszélyt a vállalkozások számára
- Milliók hiányoznak az információbiztonsági szektorból
- Magyar megoldás az informatikai üzemeltető csapatok kihívásaira
- Jelentős mértékben megújult az ingyenes IT biztonság közérthetően könyv!
- A vállalatok csodafegyverként tekintenek a mesterséges intelligenciára és a gépi tanulásra
- Top 10 kiberveszély, ami fenyegeti a vállalatod
- Mindig van új a nap alatt
- Mindenkit meghekkeltek már, csak nem biztos, hogy tud róla
- A Fujitsu új Threat 360 szolgáltatása átfogó képet ad a kiberbiztonsági kockázatokról
- Az európaiak kétharmadát gyötri a "kiberstressz"
Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen
Megérkezett az ESET otthoni kiberbiztonsági megoldások új verziója, amely olyan új funkciókkal bővült, mint az ESET Folder Guard, mellyel a felhasználók védett mappákat tudnak létrehozni, vagy a Dark Web Vizsgálat, amely képes riasztani, ha a személyes adataink felbukkannak a dark webes piactereken, fórumokon. Ez az új személyazonosságvédelmi modul mostantól globálisan elérhető.
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is
A különböző méretű vállalkozásoknak egyre nehezebb lépést tartani, védekezni a gyorsan változó, nagy számú kibertámadással szemben. A szakképzett emberi erőforráshiány miatt sokan nehezen tudják egyedül, házon belül kezelni online biztonságukat. A nem megfelelő biztonsági intézkedések, vagy ezek teljes hiánya gyakran megakasztja, vagy akár le is állíthatja az üzletmenetet, illetve a kritikus informatikai erőforrásokhoz és adatokhoz való hozzáférést. Az ESET szakértői most ezekre a kihívásokra kínálnak megoldást, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy erőforrásaikat fő üzleti tevékenységeikre összpontosítsák. Az ESET a kiberbiztonság egyik legfontosabb szereplőjeként elindította az év 365 napján, a nap 24 órájában angol nyelven elérhető ESET Servicest.
NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET kutatócsoportja
Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba. Az ESET által NGate-nek elnevezett Android alapú kártékony szoftver újszerű módon képes az áldozatok bankkártyáinak adatait a támadók telefonjára továbbítani. A támadók elsődleges célja az volt, hogy ATM-eken keresztül készpénzt vegyenek fel az áldozatok bankszámláiról. Ezt úgy érték el, hogy a fizikai bankkártyák NFC-adatait a támadó készülékére továbbították az NGate malware segítségével. Amennyiben ez a módszer sikertelen volt, a tettesnek még arra is volt egy tartalék terve, hogy az áldozatok számláiról más bankszámlákra utaljon át pénzösszegeket.
Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?
A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára olyan szolgáltatások, mint az autóbérlés és a repülőjegy vásárlás is elérhetővé váltak az oldalon keresztül. Ez a világ leglátogatottabb utazási és turisztikai honlapja, amely 2023-ban több mint egymilliárd foglalást bonyolított le, ami kétszerese a 2016-ban regisztrált számnak. Az ESET kiberbiztonsági szakértői most megmutatják, hogyan vadásznak ránk a csalók az adathalász e-mailek küldésétől a hamis hirdetések közzétételéig, miközben a megérdemelt nyaralásunkat tervezzük – és ahhoz is tanácsokat kapunk, miként lehet védekezni ez ellen a csalásforma ellen.
A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?
A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne? Az ESET kiberbiztonsági szakértői most elmondják, miért fontosak a hibajavítások, és miért nem jó megoldás, ha ezeket elmulasztjuk.