30 éves a lengyel műholdas televíziózás
Harminc évvel ezelőtt tűntek fel az első parabolaantennák az épületek homlokzatán Lengyelországban. A történelmi változások egyik előjele volt ez. Mindegyikük az égbolt egy pontja felé irányult, a keleti 19,2 fokos orbitális pozíció felé, ahonnan az ASTRA 1A műhold jeleit lehetett fogni. Ez a műholdas televíziózás kezdetét jelentette Lengyelországban.
Az 1989-es év a technológiai áttörés éve volt Lengyelországban. A lengyel televíziózásban ekkor kezdődtek a műholdas adások.
ASTRA 1A
1989 februárjában kezdte meg működését a világ legnagyobb műhold-üzemeltetője, a SES tulajdonában álló ASTRA 1A műhold. A SES első műholdját, az ASTRA 1A-t Francia Guyanaból lőtték fel az Ariane 4 rakéta fedélzetén. A műholdat a keleti 19,2 fokos orbitális pozícióban állították pályára. Beüzemelése után Nyugat- és Közép-Európa országaiban, köztük Lengyelországban biztosított műsorszórást. Ez volt az első alkalom, hogy a lengyelek műholdjelet foghattak, amivel az országban mindenki számára sokkal hozzáférhetőbb lett a televíziós szolgáltatás. Az indulásnál az ASTRA 1A a FilmNet, Sky TV, Scandinavian TV3 és MTV Europe csatornákat sugározta. Az év végére számos német csatorna, köztük az RTL Plus, a Sat.1 és a Pro7 is helyet kapott a műholdon. 1990 júniusára valamennyi transzponder betelt. A műholdas televíziózás óriási népszerűségét jól mutatja, hogy Európában 1990-ben már 17 millió háztartásban használták a szolgáltatást.
Az ASTRA műholdas televízió ablakot nyitott a világ felé a lengyel nézők számára. A lengyelek immáron külföldi csatornák műsorait is nézhették, az országon belül pedig egy évvel később megszűnt az állami televízió monopóliuma. Az első országos kereskedelmi csatornát három évvel később, 1992-ben indították. A mai napig sokan emlékeznek rá, milyen szimbolikus változást jelentett az első műholdas parabolák megjelenése a homlokzatokon.
Harminc év Lengyelországban
Az ASTRA 1A műholdas műsorszórásának elindulása az Astra CEE-hez kapcsolódik, amely mára televíziócsatornákat, rádióállomásokat, valamint internetes és multimédiás szolgáltatásokat is nyújt. A SES ASTRA műholdakkal a lengyel nézők jelenleg akár 400 ingyenes csatornát is foghatnak, amelyek közül 80 HD minőségű.
„Ebben az évben ünnepeljük az Astra és a műholdas televíziózás lengyelországi megjelenésének 30. évfordulóját. Az évek folyamán egyre sokoldalúbbak lettek a műsorszórási technológiák, amik létrehozták például az OTT TV szolgáltatást. A műholdas műsorszórásnak azonban továbbra is vannak tagadhatatlan előnyei, például a földrajzi viszonyoktól, természeti katasztrófáktól, terrorista támadásoktól és politikai zűrzavaroktól való függetlensége, illetve a megbízhatósága, ami abból fakad, hogy nincs szüksége földi infrastruktúrára. De még ezeknél is fontosabb, hogy a műholdak korlátlan jel- vagy tartalomátvitelt biztosítanak. Ezért működik nagyszerűen a műholdas műsorszórás az eredeti 4K felbontásban is. Ráadásul az ASTRA 3B már megkezdte a 8K tartalmak továbbítását is, ami azt mutatja, hogy készen áll a még kiválóbb minőségű műsorszórásra is. A modern műholdakkal másodpercenként akár több ezer gigabájtnyi adat is továbbítható, és többfajta felhasználáshoz is alkalmazható,” - foglalta össze Martin Ornass-Kubacki az Astra CEE elnöke.
Az első ASTRA műholdaknak köszönhetően a műholdas televíziózás 30 évvel ezelőtti lengyelországi elindulása egy technológiai forradalmat hozott a lengyel televízióiparban. 30 évvel később a műholdak továbbra is vezető szerepet játszanak a videótartalom továbbításában, különösen annak fényében, hogy egyre nagyobb az igény a kiváló minőségű tartalmak és szolgáltatások iránt.
Kapcsolódó cikkek
- A repüléstörténet mérföldkövei
- A SES-12 elindult a pályája felé a SpaceX Falcon 9-es rakétáján
- Mi a közös JFK-ben, a Linkin Parkban és a Falcon 9-ben?
- Továbbra is a műhold a válasz a jövő kérdéseire
- A SES Video jóvoltából Európa-szerte látható a 2017-es Világjátékok közvetítése
- A SES Video és a szerbiai Telekom továbbítja az RTS csatornáit
- A SES még több HDTV csatornát szolgáltat az M7 Groupnak Közép-Kelet-Európában
- Az Ultra HD-ban rejlik a versenyelőny
- Rekordméretű igény mutatkozik a SES műholdjainak kapacitására az olimpia alatt
- SES: A műholdak létfontosságúak a videós tartalmak jövőjében
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.