Ne csak a FaceApp miatt aggódjunk!
Számtalan cikk jelent meg a napokban arról, hogy a FaceApp-al vigyázni kell; ugyanis a felhasználói szerződés értelmében az applikáció teljeskörű kontrollt szerezhet a készüléken lévő fotóink felett (Sophos kommentár).
Mi most nem is a FaceApp-el szeretnénk foglalkozni…sokkal inkább felhívni a figyelmet arra, hogy fontos lenne minden olyan felhasználói szerződéssel óvatosnak lenni, amely valamilyen módon korlátozni akarja a jogainkat.
Megdöbbentő, hogy az emberek döntő többsége úgy tölt le applikációkat, hogy simán elfogadja a felhasználói feltételeket, adatvédelmi szabályzatokat anélkül, hogy elolvasná őket.
Azt sem árt tudni, hogy nem kizárólag orosz érdekeltségű -mint a FaceApp esetében, amely mögött a WireLess Lab orosz programozói állnak - applikációk vagy cégek éltek eddig vissza a felhasználók figyelmetlenségével…elég, ha csak eszünkbe jut:
- A Facebook, amely használja és akár továbbítja is harmadik félnek a közösségi oldalon lévő fotóinkat, adatainkat. A Facebook szerint bármikor törölhetjük a fotóinkat, de jó tudni, hogy ha azokat előtte megosztottuk másokkal, akkor továbbra is visszaélhetnek velük.
- Az Accuweather időjárás előrejelző applikáció, amelyről 2017-ben derült ki, hogy az iOS változat adatokat gyűjtött a felhasználókról és továbbította azokat. Mindezekre azért volt lehetősége, mert az applikáció adatvédelmi szabályzata megengedte, hogy információt szerezzen a közelben lévő eszközökről, így a Wifi routerről is. Sőt!...hozzáfértek a felhasználó pulzusához és testhőmérsékletéhez is…
- Az IBM, amely nem tájékoztatta a felhasználóit, amikor az arcfelismeréshez azok Flickr-en készült fotóit használta fel.
Sose töltsünk le applikációt anélkül, hogy elolvasnánk és megértenénk a felhasználói szerződésben, adatvédelmi szabályzatban írtakat – különben könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy részlegesen vagy akár teljesen elveszíthetjük a kontrollt adataink, fotóink felett.
Kapcsolódó cikkek
- Nyaralás alatt se fizess az adataiddal!
- Az OTRS Group biztonsági tippjei az utazás közbeni munkához
- Apple Pay-jel fizethetnek mától a Revolut ügyfelei
- Az IT menedzserek nehezen birkóznak meg a digitális támadásokkal
- A Sophos megvásárolta a Rook Securityt
- A MegaCortex zsarolóvírus elkerüli Magyarországot
- A digitális bűnözőknek 52 másodpercre van szükségük
- Sophos komment: a Facebook több százmillió felhasználójának jelszavait titkosítás nélkül tárolta
- Nagyobb biztonságban van Magyarország
- Matrix zsarolóvírus: a svájci zsebkés