Kriptovaluta-bányász modult telepít a Stantinko botnet az áldozatok gépére
Az ESET kutatói nemrégiben fedezték fel, hogy a félmillió számítógépet megfertőző Stantinko botnet mögötti kiberbűnözők Monero kriptovaluta-bányászó modult telepítenek az általuk ellenőrzött gépekre.
A Stantinko botnet működtetői - akik körülbelül félmillió számítógépet irányítanak távolból és legalább 2012 óta aktívak - elsősorban Oroszország, Ukrajna, Fehéroroszország és Kazahsztán felhasználóit célozzák, most új üzleti modellel bővítették arzenáljukat.
„Miután évek óta kattintási csalásokra, fertőzött online hirdetésekre, közösségi médiás csalásokra és a hitelesítő adatok ellopására támaszkodtak, a Stantinko most elkezdte a Monero kriptovaluta bányászatát is. Vizsgálataink szerint legalább 2018 augusztusa óta telepítenek az operátorok kriptovaluta-bányász modult az általuk irányított számítógépekre” - mondta Vladislav Hrčka, az ESET kártevő elemzője.
A Stantinko kriptovaluta-bányász modulja - ezt az ESET biztonsági megoldásai Win {32,64} /CoinMiner.Stantinko néven azonosítja - az xmr-stak nyílt forráskódú kriptovaluta-bányász erősen módosított változata. A modul leginkább figyelemre méltó tulajdonsága, hogy az elemzés és az észlelés elkerülése érdekében a készítők igyekeznek megtéveszteni a szakembereket. „A véletlenszerűséggel kombinált forrásszintű kód összezavarás (obfuszkáció), és a tény, hogy a Stantinko operátorai minden új áldozathoz külön hozzáigazítják a modulokat, teljesen egyedivé teszi ezek mintáját” – tette hozzá a szakember.
A megtévesztés mellett a CoinMiner.Stantinko további érdekes trükköket is alkalmaz: a kommunikáció elrejtésének érdekében a modul nem közvetlenül kommunikál a bányászhálózatokkal, hanem proxykon keresztül, amelyek IP-címe a YouTube-videók leírásaiból származik. Az ESET tájékoztatta a YouTube-ot a visszaélésről, akik a jelzés után az összes ilyen csatornát eltávolították.
A hatékony rejtőzködés érdekében a CoinMiner.Stantinko felfüggeszti a kriptovaluta-bányász funkciót, ha a számítógép akkumulátorról működik, vagy ha a feladatkezelő futását észlelik. Ezenkívül a program azt is ellenőrzi, hogy a számítógépen működnek-e más kriptovaluta-bányász alkalmazások, és amennyiben igen, akkor felfüggeszti azok működését. A CoinMiner.Stantinko a gépen futó folyamatokat is átvizsgálja, hogy azonosítsa az azon futó biztonsági szoftvereket.
„Noha a CoinMiner.Stantinko messze nem a legveszélyesebb kártevő, de az enyhén szólva is bosszantó, ha a számítógépünket a tudtunk nélkül bűnözők használják pénzszerzésre. Ijesztő a tény, hogy a Stantinko bármikor, bármilyen más kártevő programot is telepíthet az áldozatok számítógépeire” - figyelmeztet Vladislav Hrčka.
A kártevőről további részletes információkat a WeLiveSecurity oldalán lévő angol nyelvű blogbejegyzésben olvashat.
Kapcsolódó cikkek
- Az ESET szakértői új kémplatformot fedeztek fel
- Az ESET új Androidos zsarolóvírust fedezett fel
- Jégkorong VB: Kockázatos lehet, ha videostreammel nézzük
- Még a zavarba ejtő adatainkat sem töröljük a pendrive-jainkról azok kidobása előtt
- Kiberbűnözés a dark weben
- ESET kiberbiztonsági előrejelzés – 2019-ben sem csökken majd a cryptojacking támadások száma
- Otthoni okoseszközeink akár a város víz- vagy áramellátását is veszélyeztethetik
- Hogyan védjük meg céges értékeinket a kiberbűnözőktől?
- IoT biztonsági incidensek már a robotporszívót, okos asszisztenst, fitnesz alkalmazást is érintik
- A kriptovalutás átverések segítségével majdnem 10 millió dollárt kerestek tavaly a kiberbűnözők