A koronavírus 4 napon át életben maradhat a mobiltelefonokon
Jó eséllyel feltételezhetjük, hogy az újtípusú koronavírus akár négy napig is életben maradhat a mobiltelefonok kijelzőin és más üvegfelületeken. Elméletileg mindig négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat nyilvános használat után, de a legalább a készülék fertőtlenítéséről muszáj gondoskodnunk.
A WHO vizsgálatai* alapján az eredeti 2003-as SARS-CoV vírus üvegfelületeken 4 napig, fém és műanyag felületeken pedig 3 napig maradt életben. Az újtípusú koronavírust (SARS-CoV-2) vizsgáló amerikai egészségügyi intézet a friss kutatásából kiderül, hogy a fémes és műanyag felületeken 3 napig marad aktív a kórokozó. A tudósok 2020-ban azt nem tesztelték, hogy meddig lelhető fel a koronavírus az üvegen, de az eddigi információk alapján feltételezhető, hogy 4 napig is fertőzhet. Ezek bármilyen üvegképernyővel rendelkező eszközre vonatkoznak, az iPhone és az Android telefonoktól kezdve a tabletekig és az érintőképernyős laptopokig.
A mobilkészülékek kiemelt veszélyforrások, mivel naponta akár több százszor is megérinthetjük azokat. Az arcunkhoz emeljük őket a hívásokhoz, velünk vannak az étkezőasztalon és az ágyban is – innen már csak egy mozdulat, hogy a száj, az orr és a szem területét elérje a vírus.
Ha fertőzött felületet érintett meg és utána tömegközlekedéskor vagy a bolti bevásárlás közben a telefonjához ér, arra is azonnal átkerül a szennyeződés. Elméletileg minden alkalommal négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat azután, hogy a lakásból kilépve megérintettük őket, hiszen így bizonyosodhatnánk meg száz százalékosan arról, hogy nem szennyeződött koronavírussal.
A gyakorlatban ezt nagyon nehéz lenne kivitelezni, de néhány módszerrel nagyban csökkenthetjük a készülékek okozta higiéniai kockázatot. A biztonság érdekében érdemes minimalizálni az okostelefon nyilvános használatát. Hazaérve egyből mossa meg a kezét és fertőtlenítse le a készüléket egyidejűleg. Jobb híján használhatunk alkoholos törlőkendőt, de hatásosabb védelmet ad a nanotechnológiás törlőkendő.
Magyar találmánnyal óvhatjuk meg a kijelzőnket
A koronavírus terjedésének lelassítása érdekében egy magyar cég továbbfejlesztette meglévő találmányát és már meg is kezdték a gyártást Debrecenben. Nanotechnológiás törlőkendőjükkel az okostelefonok apró karcolásainak mélyedéseit is fertőtleníthetjük. A törléssel 96 százalékos antibakteriális hatás érhető el, TÜV tanúsítvánnyal hitelesítve.
„A nanotechnológiás törlőkendő a legapróbb helyeken is hatástalanítja a kórokozókat, így minimálisra csökkenti a fertőződés veszélyét. Magyarországon a termék kizárólagos forgalmazója a virusstopshop.com, ahol már elkezdték teljesíteni az első megrendeléseket. A gyártósor jelenlegi kapacitása szerint napi tízezer darabot tudunk belőle készíteni, de az érdeklődéssel arányosan dolgozunk a bővítésen” – mondta Kollár István Steve, a virusstopshop.com alapítója.
___________
* forrás: https://www.who.int/csr/sars/en/WHOconsensus.pdf (29. oldal)
Kapcsolódó cikkek
- Telenor-szubjektív a tavaszi szünetre Koren Balázstól, a HiperSuli szakmai vezetőjétől
- Sokszínű alkotói lehetőségek a Galaxy S10 és Galaxy Note10 új funkcióival
- Az EIT Health kapcsolatteremtő felületet indított a koronavírus leküzdésének érdekében
- Közösen gyűjt adományokat a Vatera, a Meska.hu és a Foxpost
- Többszörösére nőtt a Viber üzenetküldő – és hívó alkalmazás használata
- A VCC Live díjmentesen ajánlja fel felhőalapú contact center szoftverét
- Már elérhetők az államilag támogatott kurzusok a Codecoolnál
- Az informatikusok 30%-a egyáltalán nem fél attól, hogy elveszíti munkáját
- Koronavírus, információbiztonság, GDPR!
- Koronavírus infógombbal és értesítésekkel bővül az ÉletMentő applikáció
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.