A turizmus újraindulására vírusmentes tisztasági protokollal állnak készen a különjárati buszok
A tavalyi évben a GDP több mint 10 százalékát kitermelő turisztikai szektor minden szereplője a turizmus biztonságos újraindításán dolgozik. A következő időszakban a legfőbb szempont az egészség védelme lesz. A magyar különjárati autóbuszos cégek felkészülten állhatnak az indulás elé, a NiT Hungary ugyanis vírusmentesítő tisztasági és egészségügyi protokollt dolgozott ki számukra.
A turisztikai célú buszos személyszállítás is rendkívüli időket él meg. Át kell vészelnie egy olyan időszakot, amikor teljes mértékben elmaradnak a szezonban megszokott bevételek, és a forgalomból kivonva állnak a nagy értékű járművek. Ebben a szokatlan, nehéz helyzetben a vállalkozások arra törekszenek, hogy az újrainduláskor alkalmazkodjanak a megváltozott körülményekhez és a fokozottabb higiéniai követelményekhez. A Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete (NiT Hungary) a turisztikai személyszállításban érintett tagjai részére egy kétkomponensű, mechanikai tisztítási és fertőtlenítő szakaszból álló vírusmentesítő protokollt ajánl, melyet szakértők segítségével dolgoztak ki.
„Nehéz időket élünk. Az egészség, az emberi élet mindennél fontosabb. Remélhetőleg előbb-utóbb vége lesz a koronavírus-járványnak, és fokozatosan újraindulhat a turizmus is. Rendkívüli módon figyelnünk kell arra, hogy egészségesen utazhassunk, ügyelve arra, hogy a járvány ne térhessen vissza egy második hullámmal. Éppen ezért példaértékű a NiT Hungary kezdeményezése, hiszen a vírusmentes járatok az autóbuszos közlekedésben biztosítják, hogy nyugodtak lehetünk majd, amikor felszállunk egy buszra” – emelte ki Kiss Róbert Richárd, Prima Primissima díjas turisztikai újságíró, kommunikációs szakember, a kezdeményezés egyik szakmai támogatója.
A szakmai szervezet által ajánlott eljárás tartalmaz egy teljes belső takarítást, ideértve minden felület, burkolat tisztítását, vegyszeres fertőtlenítését, a légkondicionáló rendszer szakszerű tisztítását, illetve egy olyan technológiai eljárást, amely biztosítja az autóbuszok belső terének vírusmentesítését. „A busz mechanikai tisztítása után egy szórófejes eljárással, porlasztott formában viszünk fel a felületre egy speciális nanotechnológiás szert, amely egyszerre bír fertőtlenítő és tisztító hatással. Száradás után a felvitt anyag filmszerű réteget képez mindenfajta felületen, amely akár 10 napig megakadályozza a vírusok, baktériumok és gombák megtapadását” – ismertette a folyamat lényegét az ajánlott technológiát kidolgozó cég szolgáltatásvezetője. A szer, amelyet repülőtereken, légitársaságoknál és mentőszolgálatoknál is alkalmaznak, nem kerül többe az átlagos tisztítószereknél. A technológiai betanulás után bárki képes alkalmazni, így könnyen beilleszthető a személyszállító cégek takarítási rutinjába.
Az ajánlott fertőtlenítés és vírusmentesítési eljárás előírás szerinti folyamatos alkalmazása mellett a protokoll része a már jól ismert védőfelszerelések – arcmaszk, védőkesztyű és kézfertőtlenítő – rendszeresítése a járművön. „Már teszteljük az ajánlott eljárást, és azt tapasztaljuk, hogy könnyen beilleszthető a napi takarítási programba, hiszen a szer spray változatban is elérhető, amit az autóbusz-vezetők is magukkal tudnak vinni. Az árképzésben azonban változások lehetnek, hiszen a védőfelszerelések, a kézfertőtlenítő szerek, törlőkendő biztosítása mellett speciális utaztatási szabályok is várhatóak. A fertőtlenítés pluszköltsége és az 1,5 méteres szociális távolság miatti korlátozott utasszám előreláthatóan árnövekedést fog eredményezni” – hívja fel a figyelmet Jakus József, a Travel Trans Union Bt. ügyvezető igazgatója.
A turisztikai szektor mihamarabbi újraindulása minden szereplő elemi érdeke. A jövőben az állandó vírusvédelem egy turistabusz utasterében is igényként jelenhet meg. Ennek feltételeit biztosítja a szakmai érdekképviselet ajánlása, amely biztonságos, tiszta, higiénikus környezetet garantál minden buszra szálló turista számára.
Fotók: Szappanos Bálint
Az eljárásról készült videó:
Kapcsolódó cikkek
- Bárki küldhet kávét a kórházakban robotoló hőseinknek
- Telefonunkban tárolhatjuk hiteles koronavírustesztünket egy magyar fejlesztésnek köszönhetően
- A biztosítók előtt álló három legnagyobb kihívás
- Digitális átállásból jól vizsgáztak a diákok
- A koronavírus nyertese?! – lendületben az e-kereskedelem
- Mit csinálunk a karantén alatt
- Ezek a stabil és fejlődő iparágak a járványhelyzetben
- Újfajta koronavírus-tesztelés egy magyar diagnosztikai vállalkozástól
- Könnyebben vették a COVID-19 akadályt az üzletmenet-folytonossági tervvel rendelkezők
- Katasztrófahelyzetben is segít a digitalizáció
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.