Magyar oktatórobottal gyakoroltak a gyerekek Szegeden
A Neumann Társaság szegedi informatikai múzeumában zajlott Robotika Napon a Revolution Robotics alapítvány elnökével együtt mintegy nyolcvan gyerek próbálhatta ki a robotprogramozást. Az elmúlt hétvégén a Szent-Györgyi Albert Agorában lévő tárlat az egykori Úttörőházban működő Szegedi Robotemberrel és egy gyerekek által, a WRO keretében épített Vakvezető Robotkutyával is kibővült.
Mintegy nyolcvan, a robotika iránt érdeklődő gyerek vett részt július 25-én, a Neumann Társaság által szervezett Robotika Napon a szegedi Szent-Györgyi Albert Agora épületében működő informatikai múzeumban. A múzeumban elsőként a társaság nyári táborán részt vevő diákok mutatták be vonalkövető és más mutatványokra képes LEGO-robotjaikat Györe Mihály tanár vezetésével.
Ezt követően fiaival együtt Jared Schrieber, a Revolution Robotics non-profit alapítvány társalapítója tartott egy interaktív bemutatót magyar fejlesztésű, Kínában gyártott, oktatási célra szánt robotkészletük használatáról. A nyílt forráskódú robotokat okostelefonnal lehet távvezérelni, ezen kívül egy vizuális programozási nyelven keresztül kisebb gyerekek is könnyen megtanulhatják a programozásukat. A Robotika Napon viszonylag hamar kiderült, hogy a 2010 után született, alfa-generációs gyerekek nagyon gyorsan megértik az elveit.
Az eseményt a Neumann Társaság szervezte, melynek nemrég újult meg Robotika Szakosztálya, amely klasztert tervez létrehozni a hazai robotikai versenyek számára és oktató-módszertani anyagokat tanárok, szakkörvezetők részére. A Robotika Napon a múltról sem feledkeztek meg a szervezők: a budapesti Műszaki Tanulmánytárból az informatikatörténeti múzeumba érkezett – és várhatóan év végéig az Informatikai Múzeumban látható az 1962-es Szegedi Robotember másolata. Az eredetileg a szegedi Úttörőház látogatóinak eligazítására tervezett, korai humanoid robotot a magyar robotika úttörője, dr. Muszka Dániel tervezte, aki a múzeum alapítója is. A munkásságával kapcsolatos emlékeket, dokumentumokat a múzeum folyamatosan várja egy Muszka Dániel emléksarok létesítése céljából.
A szegedi informatikai múzeum már évek óta a hazai robotikai oktatás fontos helyszíne, tavaly itt készítették fel például a World Robot Olympiad robotikai olimpiára a magyar diákcsapatot, akik szintén jelen voltak a Robotika Napon felkészítő tanárukkal, Özvegy Judittal. A szegedi SZTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium csapata a 12 év alattiak Open Elementary kategóriájában aranyérmet kapott a dániai WRO barátságos versenyen. Az általuk épített, aranyérmet nyert vakvezető robotkutyát már 2019-ben is bemutatták a múzeumban, most viszont átkerült az állandó tárlatba.
Kapcsolódó cikkek
- Robotikával erősít a Neumann Társaság
- Újdonságok a szegedi informatikatörténeti kiállításon
- Elérhető a magyar nyelvű MI és robotikai képzés
- Hogyan lehetne hatékonyabban elterjeszteni a digitális írástudást az EU-ban?
- ECDL-bizonyítványt ad a Neumann Társaság a jeles informatikaérettségiért
- Online is le lehet tenni az ECDL-vizsgát a koronavírus-járvány alatt
- Életműdíjat kapott dr. Zsakó László, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának elnöke
- Online feladatbankkal segíti az informatika érettségire készülő diákokat a Neumann Társaság
- Kormányzati elismeréseket kapott a Neumann Társaság a tehetséggondozásért
- Ma van a magyar informatika születésnapja
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Irodai és költséghatékony perifériákkal újít a Sandberg
A változatos számítástechnikai- és mobiltartozékairól ismert Sandberg bemutatta új, modern igényeknek megfelelő irodai egerét, valamint Saver sorozatú, jack csatlakozós headseteit. Ezekkel a termékekkel a Sandberg a modern irodák számára kínál költséghatékony megoldásokat a márkától megszokott minőséggel és 5 év garanciával.
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.
Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi vagy műszaki előképzettséggel rendelkező informatikusokra
A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek.