Új technológiával gyártott Continental abroncsok
A Continental technológiai vállalat és prémium gumiabroncsgyártó, valamint a túlnyomórészt a gumiabroncsipart kiszolgáló, az abroncsok megerősítésével globális szinten foglalkozó Kordsa februárban jelentette be, hogy megkezdődött az első 250 ezer darab személygépkocsi gumiabroncs sorozatgyártása, amelyek a 2019-ben kifejlesztett új és fenntartható tapadási technológiával készülnek. A két partner 2017 óta dolgozik együtt ezen az új környezetbarát itatási technológián.
Ez az új technológia lehetővé teszi a textil szilárdító anyagok gumivegyületekkel történő kötését anélkül, hogy rezorcint és formaldehidet kellene alkalmazni a szövet itatása során. A textilmegerősítő anyagokat széles körben használják a gumiabroncsok, valamint a mechanikus gumiáruk, például tömlők és szállítószalagok gyártása során.
A Cokoon, mint nyílt innovációs technológia 2019 márciusi, első bejelentése óta nagy érdeklődésre tett szert az iparágon belül. Több mint 40 vállalat (gumiabroncsgyártók, átalakítók és textilszállítók) fejezte ki érdeklődését az anyag tesztelése iránt, és fontolgatja azt, hogy csatlakozik a technológiát érintő szabadalmi szövetséghez. Ezekből nagyjából húszan már mintákat is kaptak. Valamennyi érdekelt felet felkérték, hogy csatlakozzon a szövetséghez, és ezáltal ingyenes szabadalmat szerezzenek annak érdekében, hogy hozzájáruljanak az új zöld technológia fejlesztéséhez. A szabadalmi szövetséget a független AdvInno ügyvédi iroda kezeli.
„A minták kiadása rendkívül nagy sikerrel járt, és meghaladta a várakozásainkat. Az iparág visszajelzése megerősített minket abban, hogy folytassuk a Cokoon gumiabroncsokba történő integrálását, és megkezdjük az első gumiabroncsok sorozatgyártását. A Cokoon technológia használatának növelése a gumiabroncsgyártásban idén és a követő években is kiemelt prioritást élvez nálunk” – mondja Dr. Andreas Topp, a Continental Tires anyag- és folyamatfejlesztésért, valamint iparosításért felelős alelnöke.
Devrim Özaydin, a Kordsa globális technológiai igazgatója az alábbiakkal jellemzi az alapötletet: „A Cokoon-nal egy környezetbarát, iparág szerte alkalmazott szabványt szeretnénk megvalósítani a textil és a gumi ragasztására. Ezért minden érdekelt felet felkérünk arra, hogy csatlakozzon a szövetséghez és szerezzen szabadalmat ingyen, járuljon hozzá az új nyílt technológia fejlesztéséhez, és tegye a Cokoon-t a sorozatgyártása részévé.”
Környezetbarát rezorcin- és formaldehidmentes tapadási technológia
A Cokoon egy új kötésrendszer-technológia márkaneve, amelyet nyílt forrású megoldásként kínálnak az összes többi gumiabroncsgyártónak és beszállítóiknak. A fejlesztő partnerek, a Continental és a Kordsa úgy döntöttek, hogy lemondanak a fejlesztési vagy szabadalmi díjakról, az érdeklődő vállalatok mintákat is kérhetnek.
A Cokoon előtt a rezorcin és a formaldehid vegyületeket nem lehetett mással helyettesíteni a textilmegerősítő anyagoknak a környező gumimátrixhoz történő kötése során. A rezorcin és a formaldehid környezetbarátabb alternatívákkal való kiváltása nem csupán a fenntartható ellátási lánc, hanem az abroncsszövetgyártók számára is előnyös. Fontos megjegyezni, hogy a gumiabroncsgyárak alkalmazottai és a végfelhasználók nincsenek kitéve ezeknek az anyagoknak, mivel ezeket a vulkanizációs folyamat kémiailag megváltoztatja. A Cokoon itatási technológiának köszönhetően a textil és a gumi már e két anyag nélkül is köthető egymással, és a technológia nem igényel semmiféle változtatást a gyártóberendezésekben.
Kapcsolódó cikkek
- Díjazták a Continental budapesti gyárát az „Év Gyára” megmérettetésen
- Órák alatt fejleszt önvezető megoldásokat a Continental és az NVIDIA számítógép klasztere
- Két díjat is nyert a Continental pitypanggumiból készült abroncsa
- Már a 100. munkatárs csatlakozott a Continental budapesti MI fejlesztő központjának csapatához
- Különleges helyszíneken hívja fel az Extreme E a figyelmet a klímaváltozásra
- A Continental hatékony hajtószíjakkal látja el a Goldwind szélturbinákat
- Világszerte összefognak a Continental alkalmazottai
- Magával ragadó 3D-s hangrendszer a Continental és a Sennheiser együttműködésében
- Hamarosan egy érintéssel nyithatjuk ki az autót
- Az Ultimaker 3D nyomtatói a Continental gyáraiban is bizonyítanak
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.