Technikai újítás az Affidea Magyarországnál
Az Affidea Magyarország magánegészségügyi szolgáltató új Páciensportáljával bemutatta, hogy milyen lehet a leletátadás folyamata a XXI. században.
Az orvosi leletek gyors és egyszerű, szerver alapú megosztása még igen gyermekcipőben jár hazánkban. Bár az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér lehetővé teszi írásos anyagok átadását, a képalkotó diagnosztika számára ez teljesen szűz terep volt eddig. A hazai magánegészségügyi piac képalkotó diagnosztikai szegmensében piacvezető Affidea Magyarország legújabb fejlesztése, a Páciensportál ezen a téren jelent modern megoldást. Mivel a szolgáltató a teljes folyamat során a felhasználóbarát kialakítást, az egyszerű, gyakorlatilag eszközfüggetlen elérhetőséget és a legfontosabb szolgáltatások integrációját tartotta szem előtt, a végeredmény egy bárki által könnyen használható és rendkívül megbízható rendszer lett.
Az alapvető működést vizsgálva a portál a páciensek képalkotó diagnosztikai – MR, CT, röntgen, stb. – vizuális és írásos leleteinek tárolását és távoli elérhetőségének biztosítását végzi. Az ügyfelek saját e-mail címükkel és egy 6 jegyű PIN kóddal érhetik el a – vizsgálat után akár egy nappal – feltöltött eredményeket. Ráadásul ezek megosztása is a lehető legegyszerűbb, hiszen a páciensek a beutaló orvos számára maghatározott idejű hozzáférést biztosíthatnak a tárterülethez, egy négyjegyű kód generálásával és elküldésével. Ezzel az orvos gyakorlatilag késlekedés nélkül hozzáférhet– a képalkotó diagnosztika esetében gyakran – létfontosságú vizuális anyagokhoz.
Mivel a Páciensportál az úgynevezett vékony kliens technológiát alkalmazza, így szinte teljesen mindegy, hogy mobiltelefonról, irodai gépről vagy tabletről szeretnék megnyitni a fájlokat, a HTML5 kódnyelvvel kompatibilis rendszerek számára nincsen akadálya a megjelenítésnek. Ez a technológia ugyanis szinte teljesen átveszi a számítási feladatokat és a „streamelés” így a portál szerverére marad. A beteg vagy az orvos eszközének csupán a képi megjelenítést kell végrehajtania, ami minimális rendszerigényt és internetforgalmat jelent. Ez pedig jóval egyszerűbb, mint a CD/DVD adathordozókon tárolt leletek beolvasása.
A rendszer fejlesztése során természetesen a biztonsági szempontok is kiemelt fontosságot kaptak. Ennek megfelelően a legmagasabb szinten védett az illetéktelen hozzáférés ellen. Emellett a személyes adatok kezelése a hatályos GDPR szabályozásnak is mindenben eleget tesz. Emellett a Páciensportál abból a szempontból is biztonságot nyújt, hogy elejét veszi az adathordozók (CD, pendrive) elvesztése következtében elmaradó vagy téves diagnózisoknak. Az adatok a portálon igen hosszú időn keresztül maradnak elérhetők, hiszen az írásos leletek esetében 30, míg a képi anyagok tekintetében 10 év az alap tárolási idő, melynek hosszabbítását bármikor kérheti a páciens.
„Az Affidea Magyarország a diagnosztikai képalkotásban jelenleg a legmagasabb színvonalat képviseli. Azonban mit sem érnek a legmagasabb felbontású és kiváló minőségű képek, ha azok nem, vagy csak lassan jutnak el a kezelő orvoshoz. A Páciensportál elindításával az volt a célunk, hogy ne csak az egészségügyi szolgáltatás, hanem a diagnosztikai centrum – páciens – orvos kapcsolattartás is a XXI. század színvonalát képviselje. Ez pedig egyszerre jelent könnyű hozzáférhetőséget, egyszerű használhatóságot valamint eddig ismeretlen szolgáltatásokat, a legmagasabb biztonsági szint mellett” - nyilatkozta Leitner György, az Affidea Magyarország vezérigazgatója.
Kapcsolódó cikkek
- Ingyenes segélyvonal egészségügyi dolgozóknak
- Az egészségügynek égető szüksége van a mesterséges intelligencia alkalmazására
- „Pocketdoki” - forradalmi újítás a diagnosztikában és az orvos-beteg kommunikációban
- Magyar start-up jutott a Headstart verseny elődöntősei közé
- Mostantól okos SMS figyelmezteti a fáradt szülőket az esedékes oltásokról
- Az egészségügy új korszaka – globális robbanás a távgyógyításban
- Új funkcióval bővült a WIWE
- 4 úttörő magyar fejlesztés az EIT Health InnoStars Awards elődöntőjében
- Kötelező adatszolgáltatás a magánegészségügyben
- Koronavírus leküzdése országhatárok nélkül