Így lehetnek versenyképesek az adatközpontok
Fontos megkülönböztető tényező lehet a riválisokkal szemben a fenntarthatóság az adatközpontot üzemeltető cégek többsége szerint, ugyanakkor alig több mint 40 százalékuknak van stratégiája arra, hogyan érje el ezt a célt – derül ki a 451 Research kutatásából. A legtöbb szolgáltató az ügyfélelvárások miatt javítana az általa működtetett adatközpont fenntarthatóságán és hatékonyságán.
A meglévő energiaelosztási rendszer optimalizálása és frissítése, a hűtési infrastruktúra fejlesztése, illetve a hűtési hatékonyság javítása – ezek a kiemelt területek az adatközpontok fenntarthatóságának javítása kapcsán a 451 Research által készített felmérés során megkérdezett szakemberek szerint. A fenntarthatósági törekvések fontos elemei az egyes létesítmények ellenállóképességét mutató mérőszámok, ahogyan az is, hogy tanuljanak abból, hogyan használják a hatékony adatközpontok az áramot, vizet és egyéb erőforrásokat. A hatékony karbantartás és a folyamatos modernizáció mellett az erőforrások felhasználását, illetve az elektromos hálózat, vagy a hűtési rendszer állapotát folyamatosan felügyelő és akár a problémákat előre jelezni képes szoftverek alkalmazása is kulcsfontosságú az ilyen létesítmények életciklusának meghosszabbításához – derül ki a 451 Research legfrissebb elemzéséből, amit a Schneider Electric október 8-án, az Innovation Summit rendezvény keretében mutatott be.
Az adatközpontok üzemeltetésében résztvevő szakemberek 57 százaléka gondolja úgy, hogy három éven belül a hatékonyság és a fenntarthatóság fontos megkülönböztető tényező lesz a versenytársakkal szemben, jelenleg ugyanakkor ezek a tényezők csak 26 százalékuk szerint számítanak komolyabb mértékben az ügyfelek meggyőzésében. Bár az egyértelmű, hogy már középtávon is kiemelt szerepe lesz a fenntarthatóságnak és a hatékonyságnak, a megkérdezettek mindössze 43 százaléka jelezte, hogy van kidolgozott stratégiája arra, hogyan fejlesszék úgy az adatközponti infrastruktúrájukat, hogy kiemelt figyelmet fordítanak ezen tényezőkre.
A fenntarthatósági és hatékonysági programot indító adatközpont-üzemeltetők között a legnagyobb motivációt az ügyfélelvárások jelentik: 50 százalékuk indokolta ezzel az ilyen jellegű beruházásokat, a hosszú távú működési biztonságot 40 százalék emelte ki, míg a jogszabályi előírásokat a válaszadók 36 százaléka említette az okok között. Az adatközponti szolgáltatást kínáló cégek 97 százaléka jelezte, hogy néhány, vagy akár az összes ügyfele igényli, hogy szerződésben is rögzítsék a fenntartható megoldások iránti elkötelezettséget. Ezen felül nagyjából a válaszadók egyharmada figyeli a szén-dioxid-intenzitást az általa működtetett létesítményben.
„A 451 Research jelentése pontos képet ad arról, hogyan befolyásolja a hatékonyság és a fenntarthatóság az adatközponti szolgáltatások piacát. A több bérlőt is kiszolgáló adatközpontok üzemeltetői számára hasznos eszköz lehet a tanulmány, hogy megállapíthassák, hol vannak hiányosságok az erőforrásokban és az új technológiák alkalmazásában és felmérhessék, mekkora veszélyt jelent számukra, ha nem cselekszenek időben” - mutatott rá Mark Bidinger, a Schneider Electric „Cloud & Service Provider Segment” részlegének elnöke.
A kutatásról
Az S&P Global Market Intelligence-hez tartozó 451 Research világszerte több mint 800, adatközponti szolgáltatást kínáló vállalat szakembereit kérdezte meg a „Multi-tenant data centers and sustainability: ambitions and reality” című tanulmány elkészítéséhez. A felmérésben résztvevő cégek 10 és 10 ezer közötti alkalmazottal rendelkeznek, az adatközpontok kapacitása pedig 1 és 150 megawatt közötti.
Kapcsolódó cikkek
- Még több adatközponti fejlesztés jön, kulcskérdés lehet a biztonság
- Különleges fejlesztéssel hódíthatnak az MI-megoldások
- Adatközpont-bővítés a nulláról 7 hónap alatt
- Sláger a hibrid, de nehéz kezelni
- Egyre forróbbak az adatközpontok!
- Perem, ahol a babér terem, avagy edge computing költséghatékonyan
- Ne csak a kibertámadásoktól védjük adatainkat!
- Komoly változások a peremen
- A Schneider Electric új energiaellátási megoldásokkal támogatja az előregyártott, moduláris adatközpontokat
- Felhőalapú adatközpont-felügyeleti megoldás a Schneider Electrictől
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Egy licenc, korlátlan törlési lehetőség
A leselejtezni kívánt merevlemezek és SSD meghajtók jegyzőkönyvezett törlése minden vállalkozás számára jogszabályban előírt kötelezettség, a jegyzőkönyvet is készítő adattörlő szoftverek licencdíja azonban magas. Ezen változtathat a Toolstar magyarországi megjelenése.
Új verzióval jelentkezik a Siemens fejlesztői környezete
Erős tartalmi bővítéssel érkezik a piacra a TIA Portal legújabb, 20-as verziója. Az iparvállalatok által használt Siemens fejlesztői platform olyan képeségekkel segíti a mérnökök munkáját, mint a mesterséges intelligencia, az integrált tesztelés, valamint a felhőalapú képességek. Segítségével még hatékonyabbá válhat például az ipari vezérlők (PLC-k) és kijelzők (HMI-k) programozása.
Brüsszelig jutott a magyar diákok ötlete
Haladnak a megvalósítás felé a hazai orvosegyetemek és egészségipari vállalkozások által felkarolt hallgatói fejlesztési ötletek. A diákok projektjei több hazai és külföldi konferenciát megjártak, a legjobbak pedig már a saját vállalkozásukat készítik elő.
Az ABB továbbfejlesztett hajtása új életre kelti a NASA szélcsatornáját
Az ABB Motion OneCare szerviz-megállapodás részeként az ABB az Amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) számára korszerűsítette a változtatható sebességű hajtást (VSD), amivel legalább 10 évvel meghosszabbítja a hamptoni (Virginia állam) Langley Kutatóközpontban található National Transonic Facility (NTF) elnevezésű szélcsatorna élettartamát. A nagy magasságú és a hangsebességhez közeli repülési körülmények közötti szimulálására alkalmas szélcsatornát a repülőgépek teljesítményének és üzemanyag-fogyasztásának optimalizálására használják. Ezt a szélcsatornát használták korábban a Boeing 777-es, az űrsikló és gyorsítórakétájának tesztelésére is.
A kiberbiztonságról rendeztek konferenciát a Széchenyi István Egyetemen
A kibertámadások évről évre egyre nagyobb mértékű, dollármilliárdokban mérhető gazdasági károkat okoznak a világon, ezért a kiberbiztonság az állami szervezetek, a vállalatok, sőt a magánszemélyek számára is kulcsfontosságúvá vált. A téma aktuális kérdéseiről rendeztek szakmai-tudományos konferenciát a győri Széchenyi István Egyetem, ahol hazánkban elsőként indult el a terület jogi szakembereinek képzése.