Új lehetőségek a felnőttképzésben
A járvány hatására sokan kényszerültek pályamódosításra. Azok, akik felnőttként nem akarnak évekre visszaülni az iskolapadba, az OKJ megszűnése után is van lehetőségük a tanulásra. További segítséget jelenthet a számukra a nemrégiben bevezetett képzési hitel is.
A szakképzési rendszer változásaként 2 új lehetőség áll a tanulni vágyó felnőttek előtt, a részszakképesítések és a szakképesítések.
A 2019-ben megjelent kormányrendelet alapján tanfolyami formában 73 részszakképesítést lehet tanulni. Emellett jelenleg közel 400 jóváhagyott programkövetelménnyel rendelkező szakképesítés található az IKK.hu weboldalán, de az ígéretek szerint folyamatosan bővülni fog a kínálat.
A szakmai képzések, szakképesítések körét a korábbi OKJ-ben szereplő, a Szakmajegyzék szakmái közé be nem került szakképesítések egy része, a korábbi OKJ-ban szerepeltetett egyes szakképesítés-ráépülések, illetve a rövidebb ciklusú és speciális tartalmú képzések alkotják.
Ezeket a képzéseket felnőttképzők is indíthatják, de fontos újdonság, hogy a felnőttképzésben elválik az oktatás és a vizsgáztatás. Míg az OKJ-s képzések esetében iskolák is megszervezhetik a vizsgákat, és a tanulók a megszokott környezetükben adhatnak számot a tudásukról, az új rendszerben a felnőttképzők csak tanúsítványt állíthatnak ki, a szakképesítést igazoló bizonyítványhoz akkreditált vizsgaközpontban kell majd vizsgázni. A képesítő vizsga sikeres teljesítése esetén a tanulók államilag elismert, szakképesítést tanúsító képesítő bizonyítványt szereznek.
„A felnőttképzők december 31-ig indíthattak OKJ-s képzéseket, de sok felnőttképzőnél van még lehetőség a becsatlakozásra. Az átállás az új felnőttképzési rendszerre jelenleg is zajlik, a legtöbb felnőttképző csak ősszel fogja elindítani az új szakmai képzéseit. Oldalunkon, a TanfolyamOKJ.hu-n folyamatosan nő az új típusú szakképesítéseknek és részszakképesítéseknek a száma. A három hónapnál hosszabb szakmai képzések és a részszakképesítések esetében a tanulók igénybe vehetik a képzési hiteleket is, mely nagy könnyebbséget jelenthet a szakmaváltó felnőttek számára.” – mondta Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu képzéskereső oldal szerkesztője.
Az államilag támogatott, kamatmentes vagy kedvező kamatozású hitellehetőségek a szak- és felnőttképzésben tanulók számára igényelhetők 18 éves kortól 55 éves korig.
Két típusú képzési hitel között választhatnak a tanulók. A Képzési hitel1 szabad felhasználású hitel, amit akár havi 150 ezer forint értékben lehet igényelni. A hitel kamata 1,99 százalék. A kamatmentes Képzési hitel2 kötött felhasználású kölcsön, ami a választott képzés díjának összegét fedezi, legfeljebb félmillió forintig.
Mindkét megoldás közös jellemzője, hogy nem szükséges a kölcsönhöz fedezet, nincs előzetes hitelbírálat, bármikor díjmentesen elő- és végtörleszthető. A futamidő 1-10 év között szabadon választható, a törlesztés egyenlő havi törlesztőrészletekben történik a képzés befejezése után. A különböző diák- és képzési hitelek egymással párhuzamosan vagy egymást követően is felvehetők.
Az új képzési hitelekre is érvényes a családtámogatási kedvezmény, vagyis a hitelfelvételt követően született második gyermek után az édesanyák tartozásának felét elengedik, a harmadik gyermek születése után pedig egyáltalán nem kell visszafizetni a kölcsönt.
A Képzési Hiteleket 2021. május 31-től online, ügyfélkapus eléréssel elektronikusan lehet igényelni.
Kapcsolódó cikkek
- Eltűntek a belépési korlátok a programozóképzésből
- Egyetemi képzéseket támogat a Schneider Electric
- Együttműködési megállapodást kötött a PMI Budapest, Magyar Tagozat és az Óbudai Egyetem
- Mindennapi varázslat az iskolában
- Magyar oktató a világ legjobb hálózati szakemberei között
- Hello IT! for Women: júliusban ingyenes informatikai kurzus indul nők számára
- Ingyenes élményinformatika kurzus indul az ELTE Informatikai Karán
- Monor iskoláiban is elérhető már a Vodafone Digitális Tanterem megoldása
- Nemzetközi felmérés bizonyítja a digitális kompetenciafejlesztés fontosságát
- Magyar akkumulátoripari szakértőket képez az EIT InnoEnergy
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.