Felnőttképzésekkel és szakirányú továbbképzésekkel erősödött a MATE Kárpát-medencei hálózata

forrás: Prím Online, 2021. december 26. 11:07

Több felnőttképzési és szakirányú továbbképzési szak indult a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) határon túli képzőhelyein és a magyarországi konvergenciarégióban, az Európai Szociális Alap 348,36 millió forintos vissza nem térítendő intézményi támogatásával, az EFOP 3.10.1-17-2017-00001 projekt keretében. A képzésekhez illeszkedve közel hetven multimédiás tananyag is készült, nagymértékben támogatva ezzel a hallgatók szülőföldön való boldogulását.

A 2021. december 31-én záruló „Tematikus együttműködés erősítése a köznevelés és felsőoktatás terén a Kárpát-medence szomszédos országaival” elnevezésű projekt fő mozgatórugói a hallgatói, kutatói, oktatói, intézményi hálózatok létrejöttének elősegítése, a meglévő Kárpát-medencei hálózatok támogatása, valamint a felsőoktatási tapasztalatok és követendő példák megosztása volt.

 

A célok elérése érdekében és a piaci igényeket felismerve a MATE öt szakirányú továbbképzési szakot és több felnőttképzést indított határon túli képzőhelyein és a hazai konvergenciarégióban, elsősorban a precíziós gazdálkodás, a szőlő- és borgazdaság, a kertészeti vállalkozásfejlesztés, az ökológiai gazdálkodás, a kistermelői termékelőállítás, a gyógynövénytermesztés és a méhészet területén.

 

Az indított képzésekhez kapcsolódóan összesen közel hetven tananyag multimédiás fejlesztésére került sor. Ezek a speciális digitális tananyagok különösen nagy segítséget jelentettek a koronavírus-járvány okozta lezárások idején, ám az oktatás digitalizációjának elvét követve hosszú távon is hasznosíthatók lesznek. Szintén a járványhelyzethez való alkalmazkodás jegyében online tanulmányútként funkcionáló oktatófilmek is születtek, melyek egy-egy agrárszakterület tekintetében mutatják be a magyarországi jógyakorlatokat.

 

 

A projekt keretében – hiánypótló módon – a képzési tananyagok anyaországi és külhoni specifikumokkal történő adaptálása is megtörtént. Ezen adaptációk egyfelől kiválóan mutatják be egy-egy téma tekintetében a hazai helyzetképet, valamint a jogi és gazdasági szabályozást, kiemelt figyelmet szentelve a konvergenciarégióra. Az adaptációk ugyanakkor lehetővé tették a külhoni területekre vonatkozó, magyarországitól eltérő szabályozásokkal kapcsolatos speciális információk megismerését.

 

Fentiek alapján jól látható, hogy a projekt közvetlenül illeszkedik az Európa 2020 stratégia öt célkitűzése közül a negyedikhez (Oktatás), emellett közvetve az első (Foglalkoztatás) és az ötödik célkitűzéshez is (Küzdelem a szegénység és a társadalmi kirekesztés ellen). E célok egymással összefüggenek és egymást erősítik, az oktatás fejlesztése ugyanis elősegíti, hogy javuljon a foglalkoztatottság és csökkenjenek a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek.

 

Az EFOP 3.10.1-17-2017-00001 azonosítószámú pályázatot a jogelőd Szent István Egyetem, a Debreceni Egyetem és az Oktatási Hivatal nyerte el, a konzorcium által elnyert, vissza nem térítendő támogatás teljes összege 2,995 milliárd forint volt. A pályázat időtartama alatt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem jogelődjeinek egyedülálló, évtizedes múltra visszatekintő, öt országra kiterjesztett Kárpát-medencei hálózati rendszere számtalan lehetőséggel, fejlődési potenciállal gazdagodott.

Kulcsszavak: MATE mezőgazdaság

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01