Felnőttképzésekkel és szakirányú továbbképzésekkel erősödött a MATE Kárpát-medencei hálózata
Több felnőttképzési és szakirányú továbbképzési szak indult a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) határon túli képzőhelyein és a magyarországi konvergenciarégióban, az Európai Szociális Alap 348,36 millió forintos vissza nem térítendő intézményi támogatásával, az EFOP 3.10.1-17-2017-00001 projekt keretében. A képzésekhez illeszkedve közel hetven multimédiás tananyag is készült, nagymértékben támogatva ezzel a hallgatók szülőföldön való boldogulását.
A 2021. december 31-én záruló „Tematikus együttműködés erősítése a köznevelés és felsőoktatás terén a Kárpát-medence szomszédos országaival” elnevezésű projekt fő mozgatórugói a hallgatói, kutatói, oktatói, intézményi hálózatok létrejöttének elősegítése, a meglévő Kárpát-medencei hálózatok támogatása, valamint a felsőoktatási tapasztalatok és követendő példák megosztása volt.
A célok elérése érdekében és a piaci igényeket felismerve a MATE öt szakirányú továbbképzési szakot és több felnőttképzést indított határon túli képzőhelyein és a hazai konvergenciarégióban, elsősorban a precíziós gazdálkodás, a szőlő- és borgazdaság, a kertészeti vállalkozásfejlesztés, az ökológiai gazdálkodás, a kistermelői termékelőállítás, a gyógynövénytermesztés és a méhészet területén.
Az indított képzésekhez kapcsolódóan összesen közel hetven tananyag multimédiás fejlesztésére került sor. Ezek a speciális digitális tananyagok különösen nagy segítséget jelentettek a koronavírus-járvány okozta lezárások idején, ám az oktatás digitalizációjának elvét követve hosszú távon is hasznosíthatók lesznek. Szintén a járványhelyzethez való alkalmazkodás jegyében online tanulmányútként funkcionáló oktatófilmek is születtek, melyek egy-egy agrárszakterület tekintetében mutatják be a magyarországi jógyakorlatokat.
A projekt keretében – hiánypótló módon – a képzési tananyagok anyaországi és külhoni specifikumokkal történő adaptálása is megtörtént. Ezen adaptációk egyfelől kiválóan mutatják be egy-egy téma tekintetében a hazai helyzetképet, valamint a jogi és gazdasági szabályozást, kiemelt figyelmet szentelve a konvergenciarégióra. Az adaptációk ugyanakkor lehetővé tették a külhoni területekre vonatkozó, magyarországitól eltérő szabályozásokkal kapcsolatos speciális információk megismerését.
Fentiek alapján jól látható, hogy a projekt közvetlenül illeszkedik az Európa 2020 stratégia öt célkitűzése közül a negyedikhez (Oktatás), emellett közvetve az első (Foglalkoztatás) és az ötödik célkitűzéshez is (Küzdelem a szegénység és a társadalmi kirekesztés ellen). E célok egymással összefüggenek és egymást erősítik, az oktatás fejlesztése ugyanis elősegíti, hogy javuljon a foglalkoztatottság és csökkenjenek a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek.
Az EFOP 3.10.1-17-2017-00001 azonosítószámú pályázatot a jogelőd Szent István Egyetem, a Debreceni Egyetem és az Oktatási Hivatal nyerte el, a konzorcium által elnyert, vissza nem térítendő támogatás teljes összege 2,995 milliárd forint volt. A pályázat időtartama alatt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem jogelődjeinek egyedülálló, évtizedes múltra visszatekintő, öt országra kiterjesztett Kárpát-medencei hálózati rendszere számtalan lehetőséggel, fejlődési potenciállal gazdagodott.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar tudást az agrotechnikába
- Új korszak a drónos mezőgazdaságban
- A MATE és a KITE Zrt. közösen dolgozik a magyar agrárium modernizálásán
- Elstartolt az EI7 a MATE-n
- A MATE a legmodernebb dróntechnológiai kutatásokkal áll az agrárium szolgálatában
- 2025-re elképzelhetetlen lesz drón nélkül agrárvállalkozás
- Drónok pásztázták a MATE rizsföldjeit
- Innovatív robottechnológiák használata: az olasz SMASH agrobot
- Okos gabonaszondát fejlesztett egy magyar startup
- Mérföldkő a hazai agrár-felsőoktatásban
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.