A Microsoft lebuktatta a Zloadert
Egy viszonylag jól ismert és rendkívül szofisztikáltan működő trójai programot, a Zloadert sikerült azonosítania és működésképtelenné tennie a Microsoft kiberbűnözőkre szakosodott részlegének (Digital Crimes Unit) a közelmúltban.
Felfedték a rosszindulatú, adattolvaj program pontos működési módját, sőt megnevezték azt a konkrét személyt is, aki a bűncselekmények hátterében áll. Egy Denis Malikov nevű, a jelenleg Oroszországhoz tartozó, Krím félszigeten élő férfihez köthető a Zloader terjesztése, aki minden bizonnyal egy nagyobb bűnbanda tagja lehet.
A Zloader 2015 óta ismert. Bankok, vállalkozások, kórházak, iskolák, illetve egyéni felhasználók számítógépeit fertőzték meg vele a világ szinte minden táján. A célja kezdetben az volt, hogy banki azonosító adatokat megszerezve kifossza a felhasználókat. A Zloader sokáig képes volt kicselezni az antivírus programokat is. Idővel a Zloader már szolgáltatásként terjesztett olyan szoftvert, amely a Ryuk néven azonosított víruson keresztül támadott elsősorban egészségügyi intézményeket, amelyektől szintén pénzt tulajdonított el, miközben magukat a pácienseket is veszélybe sodorta.
A Zloader rosszindulatú programokkal megfertőzött szerverek egész hálózatát, egy botnetet hozott létre és tartott az ellenőrzése alatt: ilyenkor az eszközök a kiberbűnözői hálózat részeként viselkednek, anélkül, hogy felhasználóik tudnának erről. A hálózat bővítésére, irányítására és az eszközök közötti kommunikáció fenntartása érdekében a kiberbűnözők számos internetes domain címet vettek az ellenőrzésük alá. 65 ilyen domaint sikerült eddig azonosítani, amelyeket a Microsoft ún. sinkholing technológiát alkalmazva kapcsolt le. A Zloader-be egy domaingeneráló algoritmus (DGA domain generation algorithm) volt beágyazva, amely újabb és újabb domaineket hozott létre, amelyeken keresztül a botmaster (a botnet irányító központja) a zombivá tett számítógépekkel tartotta a kapcsolatot. Az Egyesült Államokban bírósági végzés adott felhatalmazást a Microsoftnak, hogy a fizikailag kódolt domaineken túl, további 319, nemrégiben regisztrált DGA domaint is az ellenőrzése alá vonjon.
A Microsoft most azon dolgozik, hogy a további DGA domainek regisztrációját is megakadályozza.
Kapcsolódó cikkek
- K&H: bárkit megtalálhatnak, de lehet védekezni ellenük
- HermeticWiper: Új rosszindulatú adattörlő kártevővel támadják Ukrajnát
- Kiberbűnözés: Megjelent a fegyvertárban a mesterséges intelligencia is
- Mesterséges intelligencia teszi veszélyessé a kibertámadásokat 2022-ben
- Karácsonykor se váljunk a csalók áldozatává az interneten!
- Ünnepek és hétvégék a kiberbűnözés célkeresztjében
- Az új ESET HOME platform könnyebb ellenőrzést és jobb kezelhetőséget kínál a felhasználóknak
- Erős ügyfél-azonosítással a kibertámadások 99 százaléka kivédhető
- Az 5 leggyakoribb, tinédzsereket célzó csalási módszer
- Miért fontos letakarni gyermekeink webkameráját?