IBM: támogatta a holokausztot?
Az IBM ellen február 10-én indították a pert, amely egy könyv megjelenésével hozható összefüggésbe. A szerző, Edwin Black kiemeli, hogy legalább egytucatnyi koncentrációs táborban alkalmaztak Dehomag-gyártmányú lyukkártyás gépet. A gépek szállításáért és fenntartásáért a Dehomag volt felelős.
Az IBM amerikai képviselete a perrel kapcsolatban nem foglalt azonnal állást. Internetes oldalán azonban hangsúlyozta: nem titok, hogy a nemzetiszocialisták használták a gépeket. "Annak idején a Németországban működő külföldi tulajdonú cégekhez hasonlóan a Dehomag is a náci hatóságok hatalma alá került a második világháború előtt és alatt. Ezeket a gépeket a washingtoni Holocaust-múzeumban lehet megtekinteni.
AZ IBM Németország munkatársa, Thomas Mikeleit elmondta: a Hollerith-gépek (lyukkártyás gépek) használata évtizedek óta ismeretes, nem vitás. A Dehomag dokumentumait a stuttgart-hohenheimi és New York-i egyetemek rendelkezésére bocsátották.
Az IBM annak idején Computing-Tabulating-Recording Company néven működött, és az első világháború után az 1910-ben alapított Deutsche Hollerith Maschinen Gesellschaft (Dehomag) 90 százalékos tulajdonosa lett. A perelők szerint ettől kezdve az IBM USA és annak elnöke, Thomas J. Watson (1915-1956) irányította a céget.
Kapcsolódó cikkek
- Az Intel válasza az EU-vádakra
- EU-kartellvizsgálat: Kenőpénzekkel is vesztegett az Intel?
- IBM: vártnál kedvezőbb negyedéves eredmények
- Az IBM felvásárolja a DataMirrort
- Nyomtatórendszerekre szakosodott az IBM és a Ricoh közös vállalata
- 2010-re nyeresége felét a szoftverektől várja az IBM
- Amerikai vizsgálat a Magyar Telekom ellen
- IBM: 8 százalékos negyedévi adózott eredménynövekedés
- Még szorosabb IBM-Cisco együttműködés
- Ezúttal a Microsoft nyert pert az Alcatel-Lucent ellen