Lucart Csoport: A papír beszél – legyünk zöld hősök
A hazánkban Nyergesújfalun jelen lévő olasz Lucart Csoport közzétette 17., független fél által tanúsított Fenntarthatósági jelentését. Kiderül belőle, hogy már tavaly elérték azt az eredetileg 2025-re kitűzött céljukat, hogy 100%-ban újrahasznosítható vagy komposztálható csomagolást használjanak. A CPR Systemmel alapított társult vállalkozásuk, a Newpal S.p.A. újrahasznosított műanyagból kiváló minőségű raklapokat fog előállítani, amivel lezárul a Tetra Pak típusú kartondobozok visszanyerésének a köre.
Körforgásos gazdaságot, termelés- és energiahatékonyságot, valamint energia öntermelést célzó beruházások, beszerzések megújuló forrásokból, és piacdiverzifikálás a globális válsággal való megbirkózás jegyében.
A Lucart 17. Fenntarthatósági jelentése az első, amelyet független fél hitelesített. A cég arra törekszik, hogy előmozdítsa a fenntartható papírgyártást. Ennek érdekében 2014 óta 14,9%-kal, illetve 47%-kal csökkentette a fajlagos CO2- és NOx-kibocsátását, 13,2%-kal a fajlagos energiafogyasztását, és összesen 80%-ban visszaszorította a hulladékot. A fajlagos vízfogyasztás 2013-hoz képest 23,3%-kal csökkent. Az olaszországi Lucca megyében „A papír beszél – legyünk zöld hősök" (Carta Canta – Essere Green Heroes") című rendezvényen bemutatott 2021-es jelentésből kiderül, hogy a vállalat több mint 540 millió eurós forgalmat (6,5 %-os növekedés 2020-hoz képest) ért el egy olyan évben, amelyet a világjárvány és az azt követő globális gazdasági válság jellemzett.
A Lucart 2021-es Fenntarthatósági jelentésének főbb pontjai:
• új célokat tűztek ki a környezeti kibocsátások csökkentésére: -15,9% CO2, -47% NOX, -23,3% H2O
• 540 millió eurót meghaladó (+6,5%) árbevételt értek el a fogyasztás visszaesése ellenére
• négy évvel korábban elérték a 100%-ban újrahasznosítható vagy komposztálható csomagolásra vonatkozó tervüket
• Natural Projektjükkel több mint 7,6 milliárd italos kartondobozt hasznosítottak újra, amely a műanyag- és alumíniummaradványoknak második életet ad, és egyúttal új üzleti lehetőségeket is biztosít kiváló minőségű raklapok gyártásával
• A Borgo a Mozzano településen található gyárban 3 MW-os fotovoltaikus erőművet indítottak
100%-ban újrahasznosítható és/vagy komposztálható csomagolás
A Lucart négy évvel korábban elérte 2025-re kitűzött célját a 100%-ban újrahasznosítható és/vagy komposztálható csomagolások használatában. A papíripari ökológiai átállás útján tovább haladva azon dolgozik, hogy növelje a teljesen vagy részben újrahasznosított nyersanyagokból készült csomagolások használatát.
Második élet az italos kartondobozoknak, új üzleti lehetőségek
A Lucart továbbra is elkötelezett a Natural Projekt mellett, amelyet 2010-ben a K+F részleg indított a körforgásos gazdaság jegyében. Célja a szűz cellulóz helyett alternatív rostok felhasználásának fejlesztése, hogy a Tetra Pak típusú italos kartondobozokban található összes anyagot visszanyerjék.
A Natural Projekt keretében 2013 és 2021 között a Lucart a következőket érte el:
• több mint 7,6 milliárd kartondobozt hasznosítottak újra; ez a mennyiség egymás mellé téve 44-szer érné körbe a Földet
• több mint 3,3 millió, vagyis 11 200 futballpályányi fát óvtak meg a kivágástól
• több mint 195 ezer tonnányi CO2 légkörbe kerülését előzték meg; ennyi CO2-kibocsátást 1 542 208 Róma-Milánó (vagy Budapest-Prága) autóúttal érnénk el
A Natural Projekt és a Tetra Pak újrahasznosítási tevékenysége nyomán jött létre a Lucart és a CPR System társult vállalkozása, a Newpal S.p.A. Ez a leányvállalat a Borgo a Mozzano üzemből származó, újrahasznosított műanyagból innovatív gépekkel kiváló minőségű raklapokat fog előállítani. Kb. 7 millió eurós beruházással egy ipari központot hoznak létre Ferrara térségében, amely várhatóan 2023 januárjában készül el, és ezzel lezárul a Tetra Pak típusú kartondobozok visszanyerésének köre. Mindez nagy előnyökkel jár a környezet szempontjából és egyben új üzleti lehetőségeket is hordoz.
„A tavalyi év második felében az áruk iránti kereslet kiegyensúlyozottá vált a fogyasztói és a nem otthoni felhasználású (away from home) termékek között. Az évet azonban az összes nyersanyag, mind a szálas-, mind a segédanyagok árának meredek emelkedése jellemezte, az energiaárak pedig 2021 utolsó negyedévében az egekbe szöktek, amit súlyosbított az ukrajnai háború kitörése 2022 első negyedévében" – mondta Massimo Pasquini, a Lucart vezérigazgatója. „A fenntarthatóság továbbra is központi eleme az innovációinknak, hogy egy jobb jövőt építsünk. A nyersanyagokra és az energiára vonatkozó makrogazdasági keret arra ösztönöz minket, hogy felgyorsítsuk az elmúlt években megkezdett intézkedéseinket a körforgásos gazdaság, a termelési- és energiahatékonyság, a megújuló energia termelése és beszerzése terén, valamint a piac- és a termékek diverzifikációjába való beruházások tekintetében, különös tekintettel az olasz nemzeti helyreállítási és rugalmassági tervre (NRP), amelynek keretében a Lucart Csoport számos projektet nyújtott be.”
A #GreenHeroes jelölés Alessandro Gassman által
A fenntarthatóság iránti elkötelezettség jegyében a Lucart csatlakozott az Alessandro Gassman, népszerű olasz színész által 2019 januárjában indított #GreenHeroes kezdeményezéshez. Az Annalisa Corradóval és a Kiotói Klub tudományos támogatásával létrehozott projekt olyan vállalatok és vállalkozók történeteit gyűjti, akik befektetnek a jövőbe, és megmutatják, hogyan lehet úgy értéket és munkahelyeket teremteni, hogy közben gondoskodnak a világról is, amelyben élünk.
Kapcsolódó cikkek
- A fenntartható információkezelés 5+1 pillére
- Egyedülálló zöld dobásra készül a MATE az idei EFOTT fesztiválon
- Több mint ezer beszállító csatlakozott a Schneider Electric „zöld” programjához
- A felhő segíti a fenntarthatósági célok gyorsabb elérését
- Nagy a lemaradás az IT infrastruktúra fenntarthatóbbá tételében
- Az SAP kutatása szerint sok cégnél még csak papíron léteznek a fenntarthatósági tervek
- A napelemes rendszer kiépítése a bolygónkat és a pénztárcánkat is kíméli
- Hidrogénoffenzíva a Boschtól
- Csúcstechnológiával csökkentik kibocsátásukat a legfejlettebb ipari cégek
- 84 tonnával kevesebb műanyag a SPAR logisztikai központjaiban
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.