A Telekom Serbiánál vizsgálódik a belgrádi ügyészség
A Blic közlése szerint a belgrádi ügyészség annak az olasz lapértesülésnek a helytállóságát próbálja meg feltárni, miszerint az olaszok jutalékot kértek, amikor a Telecom Italia és a görög OTE vállalat konzorciuma 922 millió dollárért megvásárolta a Telecom Serbia 49 százalékos tulajdonrészét.
A La Repubblica című olasz lap, amely az utóbbi napokban közölt leleplező cikksorozatot az ügyletről, azt nem írta meg, hogy vajon ki kapott az állítólagos jutalékokból.
A Blic úgy tudja: hamarosan hivatalos vizsgálat indul annak kiderítésére, hogy a Telecom Serbia privatizálásakor Slobodan Milosevic volt jugoszláv elnök rezsimje vajon kapott-e vagy adott-e kenőpénzeket. Olasz médiajelentések szerint a torinói ügyészség is vizsgálatot indított az ügyben.
A Milosevicet megbuktató új szerbiai kormányzat azzal gyanúsítja a volt kormányt, hogy alulértékelte a telefontársaságot, és az 1997-es választások közeledtére koncentrálva kizárólag az a szempont vezérelte a vevő kiválasztásakor, hogy az hajlandó-e gyorsan és készpénzben fizetni.
A jugoszláv tömegtájékoztatási eszközökben elterjedt hírek szerint 16 millió dollár körüli összegre rúg a kifizetett "jutalékok" nagysága, és ennek bizonyos része állítólag Milosevic és cinkosai zsebében kötött ki. Az adásvételből befolyt 922 millió dollár nagy része pedig a koszovói háborúra, illetve az elmaradt bérek és nyugdíjak kifizetésére ment el.
Boris Tadic jugoszláv távközlési miniszter olyan üzletnek nevezte a Telecom Serbia privatizálását, amelyben az olasz és a görög vevők, illetve Milosevic rendszere jól járt, de a jugoszláv gazdaság és a szerb nép sokat veszített. A La Repubblicában kedden megjelent nyilatkozatában jelezte, hogy Belgrád kész nemzetközi döntőbíróság elé vinni az ügyet, és új, kölcsönösen előnyös megállapodást kötni a több mint három évvel ezelőtt kötött szerződésről.
Eközben a Telecom Serbia mintegy 30 ezer alkalmazottjának nyolcvan százaléka sztrájkba lépett, azt követelve, hogy emeljék 70 százalékkal bérüket. Az AP jelentése szerint a munkabeszüntetők a minimális szolgáltatásokat biztosították, de egyes postahivatalok teljes egészében bezártak.
Kapcsolódó cikkek
- EU-kartellvizsgálat: Kenőpénzekkel is vesztegett az Intel?
- Amerikai vizsgálat a Magyar Telekom ellen
- A Telecom Italia legújabb kérője a spanyol Telefónica
- Olasz bankok ellenajánlatra készülnek a Telecom Italia külföldi kézbe kerülésének megakadályozására
- Az olasz távközlőért többen készek harcolni
- Ezúttal a Microsoft nyert pert az Alcatel-Lucent ellen
- Szemet vetett a Telecom Italiára a spanyol Telefónica
- Egymillió forintos bírsággal sújtotta a tőzsde az MTelekomot
- Kereszt-licencelési megállapodás zárja le a Sony-Kodak pert
- Akár egymilliárd dolláros pénzbüntetést is kaphatnak a kartellgyanúba keveredett LCD-gyártók