Robotkutya volt az idei biztonsági konferencia egyik sztárja

forrás: Prím Online, 2023. március 23. 12:40

A magyar biztonsági piac  legkomplexebb rendezvénye zajlott március 20 és 22 között Esztergomban. Egy tucat kiállító mellett közel 300 résztvevő látogatta meg a Magyar Biztonsági Fórum díjátadóval egybekötött konferenciáját. Az esemény egyik sztárja egyértelműen egy robotkutya volt, aki még egy valódi bombakereső kutyával is lelkesen pózolt.

Hódi Attila, az MBF egyesület elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, ez a kiállítás a magyar biztonsági piac egyik legkomplexebb rendezvénye.

 

„Ez az egyetlen olyan konferencia, amely a szakma minden szegmensét vonzza és meglehetősen sok kiállító van, akik specifikusan ezt a közönséget szeretnék megszólítani. Mi ezt a rendezvényt a szakma nagyszínpadának is hívjuk” – mesélte a rendezvényről Hódi Attila.

 

Először vett részt a Magyar Biztonsági Fórum konferenciáján és kiállításán a Bastion Group, akik évek óta foglalkoznak biztonságtechnikai robotokkal. A cég főként fertőtlenítő- és járőröző robotokkal foglalkozik, amelyek olyan módon segíthetik az emberi munkavégzést, hogy az nemcsak hatékonyabbá, de biztonságosabbá is válik. 

 

 

Bombakereső kutyával pózolt a robotkutya

 

A fertőtlenítő robotok erős fertőtlenítő vegyszerek használatára is képesek, amelyek az emberi egészségre károsak lehetnek, míg az őrszolgálatot ellátó robotok 360°-os kamerájukkal a teljes őrzendő területet belátják, éjjellátó funkciójuk és hőkamerájuk pedig még precízebb felderítést tesz lehetővé napszaktól függetlenül az emberi képességeknél. A cég recepciós robotokat is tesztel, amelyek már olyan gesztusokkal is rendelkeznek, amelyekkel érzelmeket fejezhetnek ki.

 

Hajós István biztonsági- és robotika tanácsadó, a Bastion Group ügyvezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a robotflottájuk bemutatása mellett egy igazi különlegességgel is készültek a látogatóknak.

 

„Alapvetően a robotflottánkat mutattuk be, amely járőröző és fertőtlenítő robotokból áll, de újdonságként most egy robotkutyát is vittünk, amivel bővült a flottánk. Ez a robot egy együttműködés keretében van nálunk, mert a jövőben tervezzük mind a robotkutya, mind pedig az új generációs járőröző- illetve recepciós robot beszerzését. Vittünk a kiállításra drónt is, ezek mind nagy tetszést arattak, de a leghangosabb siker a közönség körében egyértelműen a robotkutyáé volt. Külön öröm, hogy azt is össze tudtuk hozni, hogy egy bombakereső kutyával egymás mellé tudtuk őket ültetni, fektetni, együtt lehetett őket mozgatni. Láthatóan jól tudtak együttműködni, ami egy rendkívül fontos visszajelzés nekünk, hiszen most indulnak majd az olyan tesztjeink is, hogy az állatokkal, hogy viselkednek a robotok, de azt is figyeljük majd, hogy egy alap ipari robothoz vagy egy ember kinézetű robothoz hogy viszonyul, hiszen utóbbinál már felfedezhet olyan formaiságokat, mint a gazdája” – fejtette ki a biztonsági tanácsadó.

 

 

Tesztelik az állatok robotokkal való viselkedését

 

Hajós István arra is kitért a cég konferencián tartott sajtótájékoztatóján, hogy a robotok emberekkel való viselkedését már jó ideje kutatják és hamarosan a mindennapokban is találkozhatunk a különböző robotokkal.

 

„Úgy gondolom, hogy nagyon komoly potenciál van a robotokban, nem csak a biztonsági területen, de az élet minden területén is, az otthoni felhasználástól egészen az ipari felhasználásig világosan látszik, hogy minden robotizálódik. Azt gondolom, hogy csak idő kérdése, hogy mennyire, hol és hogyan fognak elterjedni a robotok, de az biztos, hogy a biztonsági piacon is egyre több feladatot fognak átvenni. Jellemzően a járőrözési és a recepciós feladatok azok, amit úgy gondolom, hogy első sorban robotokkal fognak megoldani a szolgáltatók. Néhány éven belül azonban találkozhatunk velük, ezt bizton merem állítani” – folytatta Hajós István.

 

Sokat változtak a felhasználói igények

 

A konferencia fő szervezője, a Magyar Biztonsági Fórum egyik alapító tagja, Papp Róbert a sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta, hogy az utóbbi években rohamosan fejlődött a hazai biztonságtechnikai ipar, és az is megfigyelhető, hogy a felhasználók igényei is sokat változtak.

 

„Az elmúlt több mint tíz évben azt tapasztaltuk, hogy a klasszikus biztonságtechnika, ami nagyjából kamerákból, zárakból, behatolásjelző rendszerekből és esetleg beléptető rendszerekből állt, teljesen áttért a digitális megoldásokra, és egyre precízebbek lettek ezek a rendszerek. Amikor már az IP-kamerákba is került beépített intelligencia és olyan analitikai szoftverek, amelyek képesek voltak számolni, vonalátlépést jelenteni, riasztóként üzemelni, tüzet jelezni, akkor kezdett el igazán kinyílni a technológia világa és egyre többen, egyre bátrabban mertek ilyen termékeket vásárolni. Ennek köszönhetően a fejlesztés is felgyorsult, ha ma ott tartunk, hogy egy-egy ma megvásárolt kamerának nagyjából fél év múlva már van egy új, továbbfejlesztett változata. Ez a fejlődést néha már túl gyors is, mert például jogszabályi környezet nem képes lekövetni a technológia fejlődést” – mondta el Papp Róbert.

 

A Magyar Biztonsági Fórum alapító tagja arra is kitért, melyek azok a technológiák, amelyek iránt különösen nagy lett a kereslet.

 

„Népszerűek lettek például az olyan technológiák, mint mondjuk a távirányító helyett mobiltelefonnal nyitható kapuk és ajtók vagy a távoli hozzáféréssel, felhő alapú szolgáltatásban végzett videóelemzések, hiszen nem kell fizikálisan jelen lenni a helyszínen. De jöttek az olyan extra technológiák, mint a hőkamerák, vagy a lidar rendszerek, amik új lehetőségeket kínáltak. Van például  olyan fejlett oktatástechnika, ahol az ún. mixes reality technológiával szimulált tűz oltását gyakorolhatják teljesen biztonságos körülmények között.  Vagy mondjuk egy olyan fegyverdetektáló rendszer, ami két, gyorsan telepíthető oszlopból áll és gyorsan képes nagy tömeget átvizsgálni, hogy van-e valakinél fegyver. Ezek a technológiák évek óta léteznek, de most érték el azt a szintet, amivel már polgári piacra is érdemes kilépni” – tette hozzá Papp Róbert.

 

Fotók: Bastion Group

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01