Bűnüldözésben használt eszközökkel menthetők a mobilos emlékeink
Figyelmetlenségből adódóan bárkivel előfordulhat, hogy a telefonja összetörik, ami ellen gyakorlatilag lehetetlen védekezni. A legfontosabb ilyenkor, amit tehetünk, hogy nem esünk pánikba, ugyanis a készülék piszkálásával még nagyobb bajt okozhatunk, és egyetlen óvatlan mozdulattal akár az összes rajta tárolt adatot elveszíthetjük. Forgács András, az Emlékmentő Digitalizáló Stúdió mobiltelefon adatmentési szakértője arról beszélt, a kilátástalan helyzetben is van remény, a bűnüldözésben is használt szoftverekkel ugyanis menthetők lehetnek az emlékeink.
A mobiltelefonok korábban csak egyszerű kommunikációs eszközök voltak, de ma már fotózunk, videózunk, zenélünk velük, és az ötletes alkalmazásokkal az életünk rengeteg területén használjuk őket. Éppen az univerzális használhatóság miatt nagy érvágás, ha tönkremegy a készülék, hisz az adataink, így a kontaktjaink, emlékeink rajta vannak, és legrosszabb esetben akár egy életre el is kell búcsúznunk azoktól.
Forgács András, az Emlékmentő Digitalizáló Stúdió mobiltelefon adatmentési szakértője elmondta, megelőzés gyanánt érdemes védőfóliát helyezni a telefonra és a sarkainál erősített tokot is használni, ezek ugyanis valamilyen szinten megóvhatják az eszközt bizonyos sérülésektől. A gyártók ígéreteire viszont semmiképp ne alapozzunk, miszerint ütésálló egy készülék, mert a gyakorlatban ez nem feltétlen van így. Az adatok védelmére pedig a biztonsági mentés szolgál, amit érdemes rendszeresen (3-6 havonta) számítógépre, külső adathordozóra is megcsinálni.
„A telefonok kijelzőjének a legnagyobb ellensége a homok, ami rendkívüli mértékben tudja karcolni a felületet. Ez ellen még egy üvegfólia védhet, de napi szinten találkozunk olyan esetekkel, hogy valaki egy teljesen ártalmatlan szituációban ejtette el a telefonját és az óvintézkedések ellenére nem sikerült megvédeni a készüléket. Sajnos ez a velejárója a modernkori készülékeknek, de elkeseredni akkor sem kell, ha a baleset után be sem tudjuk kapcsolni a telefont” – mutatott rá.
A szervizek nem mentenek adatot
A szakértő felhívta rá a figyelmet, ha már megtörtént a baj, semmiképp se próbáljuk erőszakosan ki-bekapcsolgatni az eszközt, de töltőre sem érdemes ilyenkor rárakni. Mint fogalmazott, ha a telefonon átszalad egy nagyobb impulzus ott, ahol nem kellene, akkor az adattároló egy pillanat alatt tönkremehet, és menthetetlenné válnak az emlékeink. Ilyenkor tulajdonképpen a saját adatainkat daráljuk le úgy, hogy azokat még vissza lehetett volna hozni.
Forgács András közölte, mivel a szervizek az adatvédelmi jogszabályok szerint nem javíthatnak olyan készüléket, amin személyes adatok vannak, így átvételkor (vagy amint lehetővé válik) visszaállítják gyári állapotra a készüléket, ami közel sem egy „felhasználóbarát” megoldás.
„Egyik szerviz sem vállalja, hogy az adatok a javítás után rajtamaradnak a telefonon. Igaz, hogy szakszerűen kicserélik a meghibásodott alkatrészeket, de az előírások miatt ez mindenképpen adatvesztéssel jár, másrészt többszörösébe kerülhet, mint a készülék aktuális értéke, ha egy régebbi típusról van szó. Ezért érdemes először az adatmentést megcsináltatni és csak utána a javítást.” – hívta fel rá a figyelmet.
Érdemes tehát olyan szolgáltatót keresni, ahol az ügyfél igényei szerint történik a hiba felmérése, és ez alapján kísérlik meg a szakemberek az adatmentést, folytatta.
Bevetésre készek a speciális adatmentő szoftverek
Az Emlékmentő Digitalizáló Stúdió a készülékek garanciális javításával nem foglalkozik, ezért teljesen soha nem állítja helyre a készüléket, csak az adatok mentésére fókuszál. Forgács András kérdésre válaszolva elárulta, 90 százalékban utolsó mentsvárként keresik meg őket az emberek.
„Minél többször nyúlnak hozzá egy telefonhoz, annál nehezebb feltérképezni a valódi hibát, de egészen kilátástalan helyzetben is van remény. Arra is van mód például, hogy ha épek maradtak a megfelelő adattároló alkatrészek, amik szükségesek az adatmentéshez, akkor azt egy működő donorba átépítik, ezáltal pedig lehetséges az adatok kinyerése is belőlük. Ez egy időigényes és egyben veszélyes művelet is, mert egyetlen rossz mozdulat, és minden törlődik a memóriából” – fogalmazott.
A szakértő tájékoztatása szerint, náluk olyan adatmentő szoftverek és eszközök állnak rendelkezésre, melyeket például a nemzetközi bűnüldözésben is használnak a titkosszolgálatok. A technológia komolyságát jól mutatja, hogy milliós nagyságrendű az ára, és a kiválasztott cégek is csak átvilágítás után férhetnek hozzá ezekhez a speciális eszközökhöz és programokhoz. Ezáltal lehetőség nyílik számukra adatokat kinyerni telefonokból még akkor is, amikor már minden más szakértő lemondana arról.
Kapcsolódó cikkek
- Az európai mobilhasználatot vizsgálta az NMHH
- Még egy hónapig vehető igénybe a hatósági támogatás a régi mobilkészülékek cseréjéhez
- 28 milliárd percet beszéltek a magyarok 2021-ben
- Már ötvenezren váltottak korszerű mobiltelefonra az NMHH készülékcsere programjában
- Öt könnyen betartható, de annál fontosabb biztonsági tipp okostelefonodhoz
- A jövő hívása – a telefonok is új életet kapnak az Auchanban
- Új telefonokkal és egy táblagéppel rázza fel portfólióját a HMD Global
- Tudatos utazási tippeket ad a Yettel
- Megduplázott támogatással segíti az elavult mobilok lecserélését az NMHH
- 5 hasznos tipp: így vigyázz a mobilodra nyáron
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
A Google elindította a legújabb algoritmus frissítését. A „2024. novemberi Core-frissítés” körülbelül két hétig fog tartani, amíg teljesen érvénybe lép. Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
Stratégia megállapodást kötött Magyarország első számú üzleti, gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme, a Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG, hazánk egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cége. Az egyetem és a tanácsadó cég közötti együttműködés három alappilléren nyugszik; ezek az oktatás, a kölcsönös tudásátadás, valamint a tehetséggondozás-, tehetségek utánpótlása.