Nagyszabású autóstalálkozóval indul a gépészeti szakterületek hallgatóinak konferenciája
Vasárnap felpörögnek a motorok és megcsillannak a felnik a Széchenyi István Egyetem campusán: az eddigi legnagyobb, az egész campus területét érintő nyilvános, bárki által látogatható, ingyenes autóstalálkozóval és autós kiállítással, sok tuningolt és veterán járműkülönlegességgel rajtol a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája. A tizenhatodik alkalommal megrendezett szakmai esemény szervezői várnak minden érdeklődőt a tavasz legnagyobb győri autós eseményére.
A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a Széchenyi István Egyetem egyik legrégebbi és egyben legnívósabb szakmai hallgatói rendezvénye, amely idén már több mint tizenhat éves múltra tekint vissza. A részt vevő intézmények köre a teljes Kárpát-medencét lefedi: a neves hazai egyetemek mellett Nyitráról, Kolozsvárról és Szabadkáról is érkeznek hallgatók Győrbe, hogy megmérettessék magukat az ország egyik legnagyobb hallgatói mérnökversenyén.
Az eseményre vasárnap érkeznek meg a hallgatók, akik egy ismerkedős délutánnal kezdik a programot. Támogatva az egyetem motorsportban is meghatározó szerepet betölteni kívánó törekvéseit, a hagyományokhoz híven idén is egy jó hangulatú autóstalálkozó nyitja a rendezvényt, amelyre a szervezők nem csak a konferencia résztvevőit és a meghívott vendégeket, hanem minden érdeklődőt várnak. Az idei évben különösen nagyszabású autós légyottra készülnek: a találkozóra rekordszámban várják az érkezőket és a kiállítókat, minden eddiginél nagyobb területen.
Pillanatkép a tavalyi autóstalálkozóról. (Fotó: Horváth Márton)
A regisztrált kiállítók az egyetem P3-as zónájában kaptak helyet, a könyvtártól egészen a laborépület hátuljáig terjedő, sorompóval elzárt szegmensben. Tuningolt, sport és veterán autókkal, autó-, valamint motorkülönlegességek garmadájával találkozhat, aki kilátogat az eseményre. A P1 és P5 zónákban (a parkolólemeznél és az Új Tudás Tér előtti parkolóban) az autóstalálkozó kap helyet, ahova délután 1-től érkezhetnek a résztvevők. Hangnyomás-mérés, autós limbó és autó-szépségverseny garantálja majd a jó hangulatot, a helyszíni kiszolgálást pedig egy food truck kamion biztosítja (sőt, rendkívüli módon a campus belsejében elhelyezkedő Üveges Drink Bar is nyitva tart a nap folyamán). Mindenki kipróbálhatja az egyetem autószimulátorait a kitelepülő e-sport kamionban, megnézheti a Járműipari Kutatóközpont autonóm tesztjárműveit valamint az intézmény hallgatói versenycsapatai, az Arrabona Racing Team, a SZEngine Motorfejlesztő Team és a SZEnergy Team is megjelenik a rendezvényen.
A vasárnap délután 6-ig tartó autós dzsemborit követően már a konferenciáé a főszerep, amelynek koncepciója a kezdetekhez képest alig változott: a különböző intézményekből érkező hallgatók feladata, hogy vegyes csapatokat alkotva megoldjanak egy vállalati partner által kínált valós ipari feladatot. Lényegében egy nagyon gyors lefutású (mindössze három napig tartó) projektet kell megoldaniuk a probléma elemzésétől a megoldás prezentálásáig. A hallgatókat csapatvezetők és céges mentorok segítik a munkában.
Az idei évben gyártásoptimalizálás és automatizálás, illetve konstrukciós és műszaki fejlesztés szekcióban vetélkednek a hallgatói csapatok. (Fotó: Horváth Márton)
A konferencia számos lehetőséget kínál a résztvevők számára. Az intenzív gyakorlati képzésként is felfogható mérnöki feladatverseny mellett a hallgatók megismerkedhetnek a régió vezető járműiparhoz kötődő vállalataival, értékes kapcsolatokat alakíthatnak ki az ott dolgozó kollégákkal. Nem ritka, hogy a kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatók állásajánlatokkal is gazdagabbak lesznek a konferencia végére. Emellett egy ilyen országos seregszemle kiváló alkalom a mérnökhallgatók közötti kötelékek megszilárdítására is: a szabadidős programok és a közös munka valódi közösséggé kovácsolja a résztvevőket.
Idén – tavalyhoz hasonlóan – nyolc vállalat (Dana Hungary Kft., Eaton Manufacturing Hungary Kft., Jankovits Engineering Kft., KNISS Kft., Motherson Hungary, RÁBA Járműipari Holding Nyrt., Schaeffler Savaria Kft., VELUX Magyarország Kft.) csatlakozott szponzorként az eseményhez, melyre idén tizenegy, magyarországi illetve határon túli egyetemről várják a résztvevő hallgatókat. A bemelegítő vasárnapi napot követően április 8-án, hétfőn kerül sor az ünnepélyes megnyitóra, ahol a meghívott vállalatok képviselői ismertetik a feladatokat a csapatokkal, majd megkezdődik a munka. A konferencia végül szerdán, a prezentációk utáni záróeseménnyel fejeződik be.
A csapatok prezentációit a Széchenyi István Egyetem oktatóiból álló szakértői zsűri értékeli. (Fotó: Horváth Márton)
„A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciájának gondolata még 2006-ban vetődött fel, végül 2007-ben szerveztük meg először. Azóta több mint ezerháromszáz hallgató vett részt a rendezvényen az elmúlt több mint tizenöt év során” – árulta el érdeklődésünkre dr. Pup Dániel, a rendezvény egyik alapítója, aki jelenleg a Széchenyi-egyetem Járműipari Kutatóközpontjának szakmai koordinátora.
„A konferencián olyan problémákkal találkoznak a hallgatók, amelyeket későbbi munkájuk során rendszeresen meg kell majd oldaniuk. Partnereink a valós életben felmerült gyártási, tervezési és egyéb feladatokkal készülnek, amelyekkel a hallgatók az iskolapadban nem találkoznak. Éppen ezért jelentős szakmai fejlődésben lehet részük az itt töltött rövid idő alatt” – fogalmazott Kovács Ádám főszervező.
Kapcsolódó cikkek
- Győrben a helyed! – üzenik az idei MEFOB Feszt nagykövetei
- Közel háromezren vettek részt a PlayIT-n
- Innováció és vállalatépítés: a Bosch csoport topvezetője tartott előadást a Széchenyi-egyetemen
- A ZalaZone-on végzett kutatásokról tájékozódott a bécsi magyar nagykövet
- Felvételi: ötezernél is többen jelentkeztek első helyen a győri egyetem színvonalas képzéseire
- PlayIT: nagyszabású gamer rendezvényeknek ad otthont a Széchenyi-egyetem
- Spinoff Extra: topvezetőktől tanulhatnak a hallgatók a Széchenyi István Egyetemen
- SmartManFest: A Széchenyi-egyetem innovációi a képzést és a kutatást egyaránt szolgálják
- Az MI-vezérelt egyemberes vállalkozásoké a jövő? – izgalmas beszélgetés a Széchenyi István Egyetemen
- SmartManFest: bepillantást nyerhetnek az érdeklődők a digitalizáció világába a Széchenyi-egyetemen
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.