Díjazták a hazai informatikai versenyeken legjobb eredményt elért diákokat
Három jelentős informatikai diákverseny díjátadóját tartották meg 2024. május 23-án az ELTE Informatikai Karán, köztük Magyarország legtöbb diákot elérő, online zajló informatikai versenyén, az e-hód-on legjobban szereplő gyerekeket is jutalmazták. A résztvevők számos meglepetésprogramon vehettek részt, ahol többek között az okosházak modellezésével és a mesterséges intelligencia használatával is megismerkedhettek. Valamennyi díjátadón a közelmúltban elhunyt Dr. Zsakó Lászlóra, a hazai informatikai diákverseny-rendszer egyik megalkotójára emlékeztek meg a jelenlévők.
2024. május 23-án ünnepélyesen átadták a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) által gondozott, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával megvalósult 2023/2024-es informatikai versenyek díjait. A Nemes Tihamér Programozói és Alkalmazói Versenyeken, az Országos Grafikus Programozási Versenyen és az e-hód – Hódítsd meg a biteket! versenyen részt vett diákok az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Karán vehették át az okleveleket és tárgynyereményeket.
A rendezvényre ellátogató diákok egy gondolkodásra késztető és az informatika sokszínű felhasználását megmutató akadályversenyen, valamint a meghirdetett foglalkozások egyikén vehettek részt. Az ELTE IK hallgatói négy különböző, izgalmas témában tartottak foglalkozást a diákoknak, akik megismerkedhettek a 3D modellezéssel, programozhattak okosházmodellt és tűzjelző készüléket micro:bit eszközzel, valamint tanulhattak a generatív mesterséges intelligenciáról és annak felismeréséről.
Az akadályverseny, a foglalkozások és az e-hód díjak támogatói az ELTE Informatikai Kara, az ELTE IK StemPont pályázata, mely megvalósulását a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatja (NTP-STEM-23-0016); az NJSZT NTP pályázata és a veresizokni.hu.
Valamennyi díjátadón a közelmúltban elhunyt Dr. Zsakó Lászlóra emlékeztek meg a résztvevők. Zsakó tanár úr a nyolcvanas évek óta nagy sikerrel zajló hazai informatikai versenyrendszer egyik megalkotója, a Neumann Társaság Tehetséggondozási szakosztályának elnöke, egyszersmind az ELTE Informatikai Karának nyugdíjazott tanszékvezetője volt.
A Nemes Tihamér Programozói és Alkalmazói Versenyek díjátadóján Dr. Kozsik Tamás, az ELTE IK dékánja és Képes Gábor, a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója adta át a legjobbaknak járó díjakat.
A szervezők az Országos Grafikus Programozási Verseny díjkiosztóján jelentették be, hogy a verseny neve 2024-től az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály piarista szerzetes nevét veszi fel. A Neumann Társaság hosszú évek óta közösen ápolja Kovács Mihály emlékét a Piarista Rend Magyar Tartományával. Kovács Mihály már az első magyar számítógép bemutatásának idején, az 1958/59-es tanévben kibernetikai szakkört szervezett – és attól kezdve élenjáró volt a tevékenysége a számítógép-tudomány megismertetésében a középiskolai szférában.
Pluhár Zsuzsa, a verseny hazai főszervezője, egyben a Neumann Társaság Közoktatási szakosztályának elnöke és az ELTE IK oktatója és kutatója köszöntötte a megjelenteket az e-hód – Hódítsd meg a biteket! díjátadóján. Az e-hód minden évben kiemelkedő népszerűségnek örvend: 2023-ban több mint 40 ezer diák indult, amivel Magyarország legnagyobb elérésű informatikai versenyeként tartják számon. A szervezők idén a közel 100 díjazott mellett a több mint 10 éve együttműködő, diákjaikat benevező tanárokat is oklevéllel, kitűzővel köszöntötték.
A jelenlévőknek lehetősége nyílt megtekinteni két különleges tablókiállítást, egyrészt a tavalyi Neumann 120 jubileumi emlékévre készített Neumann-tablókból, másrészt Kovács Mihály piarista szerzetes életéről és munkásságáról.
Kapcsolódó cikkek
- Legendás magyar konstruktőrök nyitják meg a School-Computer kiállítást Budapesten
- A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig
- Világdöntőben az ELTE programozói
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Leendő startupperként mérkőztek diákok a Neumann Társaság tehetségkutató versenyén
- Ezek a számítógépek hozták el a digitális kultúrát az iskolákba
- Február 26-ig lehet jelentkezni a Neumann Társaság informatikai tehetségkutató versenyére
- Százhúsz éve született Neumann János
- Újjáalakult és kreatív, új 8bites játékokat vár a HCC szakosztály
- Ingyenesen letölthető a Neumann Társaság frissített IT biztonsági tankönyve
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az LG megnyitja a ThinQ API-t az okosotthonok fejlődése érdekében
Az LG Electronics (LG) teljesen nyílttá tette LG ThinQ elnevezésű okosotthon-platformjának alkalmazásprogramozási felületét (API), így a fejlesztők mostantól könnyen alakíthatnak ki egyedi ökoszisztémákat az LG készülékeivel.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
Valami különlegeset karácsonyra: Tokenek vagy kriptovaluták ajándékcsomagolásban
Az ünnepi szezon közeledtével az BITmarkets kriptovaluta-tőzsde is bővítette a karácsonyi virtuális ajándékpiacot saját BTMT tokenjével. A digitális ajándékok világszerte egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, különösen céges eseményeken, például „Secret Santa” (Titkos Télapó karácsonyi ajándékozás) alkalmával, így ez a lépés egy növekvő globális trendet céloz meg. A Copilot AI eszköz cégének kutatása szerint a legnépszerűbb digitális ajándékok közé jelenleg a film- és zenestreaming-platformokra szóló előfizetések, digitális könyvek és hangoskönyvek, valamint online kurzusok tartoznak.
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.