Díjazták a hazai informatikai versenyeken legjobb eredményt elért diákokat
Három jelentős informatikai diákverseny díjátadóját tartották meg 2024. május 23-án az ELTE Informatikai Karán, köztük Magyarország legtöbb diákot elérő, online zajló informatikai versenyén, az e-hód-on legjobban szereplő gyerekeket is jutalmazták. A résztvevők számos meglepetésprogramon vehettek részt, ahol többek között az okosházak modellezésével és a mesterséges intelligencia használatával is megismerkedhettek. Valamennyi díjátadón a közelmúltban elhunyt Dr. Zsakó Lászlóra, a hazai informatikai diákverseny-rendszer egyik megalkotójára emlékeztek meg a jelenlévők.
2024. május 23-án ünnepélyesen átadták a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) által gondozott, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával megvalósult 2023/2024-es informatikai versenyek díjait. A Nemes Tihamér Programozói és Alkalmazói Versenyeken, az Országos Grafikus Programozási Versenyen és az e-hód – Hódítsd meg a biteket! versenyen részt vett diákok az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Karán vehették át az okleveleket és tárgynyereményeket.
A rendezvényre ellátogató diákok egy gondolkodásra késztető és az informatika sokszínű felhasználását megmutató akadályversenyen, valamint a meghirdetett foglalkozások egyikén vehettek részt. Az ELTE IK hallgatói négy különböző, izgalmas témában tartottak foglalkozást a diákoknak, akik megismerkedhettek a 3D modellezéssel, programozhattak okosházmodellt és tűzjelző készüléket micro:bit eszközzel, valamint tanulhattak a generatív mesterséges intelligenciáról és annak felismeréséről.
Az akadályverseny, a foglalkozások és az e-hód díjak támogatói az ELTE Informatikai Kara, az ELTE IK StemPont pályázata, mely megvalósulását a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatja (NTP-STEM-23-0016); az NJSZT NTP pályázata és a veresizokni.hu.
Valamennyi díjátadón a közelmúltban elhunyt Dr. Zsakó Lászlóra emlékeztek meg a résztvevők. Zsakó tanár úr a nyolcvanas évek óta nagy sikerrel zajló hazai informatikai versenyrendszer egyik megalkotója, a Neumann Társaság Tehetséggondozási szakosztályának elnöke, egyszersmind az ELTE Informatikai Karának nyugdíjazott tanszékvezetője volt.
A Nemes Tihamér Programozói és Alkalmazói Versenyek díjátadóján Dr. Kozsik Tamás, az ELTE IK dékánja és Képes Gábor, a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója adta át a legjobbaknak járó díjakat.
A szervezők az Országos Grafikus Programozási Verseny díjkiosztóján jelentették be, hogy a verseny neve 2024-től az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály piarista szerzetes nevét veszi fel. A Neumann Társaság hosszú évek óta közösen ápolja Kovács Mihály emlékét a Piarista Rend Magyar Tartományával. Kovács Mihály már az első magyar számítógép bemutatásának idején, az 1958/59-es tanévben kibernetikai szakkört szervezett – és attól kezdve élenjáró volt a tevékenysége a számítógép-tudomány megismertetésében a középiskolai szférában.
Pluhár Zsuzsa, a verseny hazai főszervezője, egyben a Neumann Társaság Közoktatási szakosztályának elnöke és az ELTE IK oktatója és kutatója köszöntötte a megjelenteket az e-hód – Hódítsd meg a biteket! díjátadóján. Az e-hód minden évben kiemelkedő népszerűségnek örvend: 2023-ban több mint 40 ezer diák indult, amivel Magyarország legnagyobb elérésű informatikai versenyeként tartják számon. A szervezők idén a közel 100 díjazott mellett a több mint 10 éve együttműködő, diákjaikat benevező tanárokat is oklevéllel, kitűzővel köszöntötték.
A jelenlévőknek lehetősége nyílt megtekinteni két különleges tablókiállítást, egyrészt a tavalyi Neumann 120 jubileumi emlékévre készített Neumann-tablókból, másrészt Kovács Mihály piarista szerzetes életéről és munkásságáról.
Kapcsolódó cikkek
- Legendás magyar konstruktőrök nyitják meg a School-Computer kiállítást Budapesten
- A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig
- Világdöntőben az ELTE programozói
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Leendő startupperként mérkőztek diákok a Neumann Társaság tehetségkutató versenyén
- Ezek a számítógépek hozták el a digitális kultúrát az iskolákba
- Február 26-ig lehet jelentkezni a Neumann Társaság informatikai tehetségkutató versenyére
- Százhúsz éve született Neumann János
- Újjáalakult és kreatív, új 8bites játékokat vár a HCC szakosztály
- Ingyenesen letölthető a Neumann Társaság frissített IT biztonsági tankönyve
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
A Google elindította a legújabb algoritmus frissítését. A „2024. novemberi Core-frissítés” körülbelül két hétig fog tartani, amíg teljesen érvénybe lép. Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
Stratégia megállapodást kötött Magyarország első számú üzleti, gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme, a Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG, hazánk egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cége. Az egyetem és a tanácsadó cég közötti együttműködés három alappilléren nyugszik; ezek az oktatás, a kölcsönös tudásátadás, valamint a tehetséggondozás-, tehetségek utánpótlása.