Ifjú űrkutatók táboroztak a Széchenyi István Egyetemen
A győri Széchenyi István Egyetem adott otthont a Magyar Asztronautikai Társaság űrtáborának. Az élményekkel teli, érdekesebbnél érdekesebb programokkal teletűzdelt rendezvényen a középiskolások az űrkutatással, az űrtechnológiával, sőt még az űrjoggal is megismerkedhettek.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) 1994 óta szervezi meg az érdeklődő fiatalok számára nyári űrtáborát, változó helyszíneken. Július 7. és 13. között, 1998 után másodszor ismét Győr – a Széchenyi István Egyetem campusa – adott otthont a rendezvénynek, amelynek célja, hogy megismertesse a középiskolás korosztályt az űrkutatás izgalmas világával, hasonló érdeklődésű magyarországi és határainkon túli magyar fiatalokkal, hazai szakemberekkel.
Az esemény megnyitóján dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos hangsúlyozta: a tábor remek közösségépítő lehetőség, egyben kiváló pályaorientációs program is. Történetének harminc éve alatt számos táborozóból remek szakember vált, akik azóta is erősítik a magyar űripart és űrkutatást.
A 31. MANT tábor résztvevői, valamint dr. Nagy Szilvia, a Széchenyi István Egyetem professzora, dr. Bacsárdi László, a Magyar Asztronautikai Társaság alelnöke és dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos az egyetem győri campusán. (Fotó: Horváth Márton)
„A terület nem csak természettudományos vagy mérnöki területeket érint, az orvostudománytól kezdve a jogi kérdésekig számos szegmens kapcsolódik hozzá. Ezért indítottuk el huszonegy magyar egyetem részvételével az UniSpace programot, így mindenki a maga szakterületén járulhat hozzá a magyar űrkutatás fejlődéséhez” – húzta alá, majd a HUNOR projektről beszélt, melynek célja, hogy Magyarország ismét ember juttasson a világűrbe.
„Kétszáznegyvenhét bátor honfitársunk jelentkezett, akik közül több forduló után végül kettőt, Kapu Tibort és tartalékként Cserényi Gyulát választottuk ki. Ők hamarosan Houstonban folytatják a kiképzést, ott található ugyanis a Nemzetközi Űrállomás hiteles másolata, ahol mindent begyakorolhatnak. Küldetésük lezárultával nem szeretnénk újabb ötven évig várni az újabb lehetőségre, így mielőbb újraindítjuk a programot, amire már a ti jelentkezéseiteket is várjuk. Lehet, hogy itt ül közöttetek Magyarország következő űrhajósa” – lelkesített.
„Az űripar robbanásszerűen fejlődik, és ebből Magyarország is kiveszi a részét” – hangsúlyozta dr. Ferencz Orsolya.
A Széchenyi István Egyetem nevében dr. Nagy Szilvia, a Távközlési Tanszék professzora üdvözölte a fiatalokat, és röviden bemutatta a technológiai területeken hazánkban élenjárónak számító intézményt. Kiemelte az egyetem rádióamatőr-klubját és korszerű űrtávközlési laboratóriumát.
Ezt követően dr. Bacsárdi László, a Magyar Asztronautikai Társaság alelnöke elevenítette fel a rendezvény történetét. „A kilencvenes években szervezetünk lehetőséget kapott, hogy két kiválasztott magyar fiatalt küldjön az Amerikai Rakéta- és Űrközpont táborába. Feltettük a kérdést magunknak: miért ne szervezhetnénk mi is egy ilyen eseményt? Így született meg a magyar űrtábor ötlete, amelyet 1994 óta minden évben megrendezünk. Természetesen vannak egyéb programjaink is, például a CanSat verseny és a Külgazdasági és Külügyminisztérium »Irány az űr!« Kárpát-medencei űrkutatási vetélkedője” – fogalmazott.
Az ország minden részéről és a határon túlról is érkeztek középiskolások a Széchenyi István Egyetem győri campusára, az idei űrtáborba. (Fotó: Horváth Márton)
A táborozók a hat nap során izgalmas előadásokat hallhattak. Az előadók között az egyetem több oktatója is megtalálható volt: dr. Sulyok Gábor, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Nemzetközi és Európai Jogi Tanszékének professzora jogi gyorstalpalójában a világűrjog alapvető elveiről és szabályairól beszélt, míg dr. Feszty Dániel, az Audi Hungaria Járműfejlesztési Kar Járműfejlesztési Tanszékének professzora a rakétatechnika alapjaiba vezette be az űrtáborozókat. A témát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szemszögéből dr. Vári Péter, a hatóság főigazgató-helyettese, az egyetem Távközlési Tanszékének docense járta körül.
Az előadások mellett a fiatalokra számos játékos feladat és szakmai program várt. Ellátogattak többek között a győri campuson lévő Mobilis Interaktív Élményközpontba, ahol kísérleti bemutatókon és interaktív foglalkozáson vettek részt, valamint az egyetem SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégiumához, amelynek kommunikációs modulja az űrbe is eljutott. Megismerték a Bay Zoltán Föld–Hold–Föld radarkísérletetét megismétlő Honfy József Rádióamatőr Klub munkáját is.
Kapcsolódó cikkek
- Önvezető és dróntechnológia járult hozzá az agrárium fejlődéséhez a Széchenyi-egyetem projektjében
- A készségfejlesztés és a projektalapú oktatás áll a Széchenyi-egyetem képzési reformjának fókuszában
- Mérnökök szkafanderben: út a Boschtól a világűrig
- Bemutatta autóját az ART: magabiztosan várja a versenyeket a Széchenyi-egyetem csapata
- Űrtechnológiát alkalmaznak magyar építészek a városi hőség enyhítése érdekében
- Formatervezésiminta-oltalom védi a Széchenyi István Egyetem világrekorder autóját
- Út a felsőoktatásba: a jövő mérnökei versenyeztek a Széchenyi-egyetemen
- Két versenyautóhoz szállít motort és hibrid hajtást is fejleszt a Széchenyi-egyetem hallgatói csapata
- A Széchenyi-egyetem megerősítette helyét a legjobbak között a QS világranglistáján
- Sebészeti robot segíti a Széchenyi-egyetem kutatásait és a győri kórház gyógyító munkáját
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.