Nincs többé penészes, rossz levegő
Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap a lakások levegőminőségének javítása, különösen az egészségügyi előnyök és az energiahatékonyság szempontjából. Mostanra megszületett a technológia arra, hogy klímaberendezésekkel javítható legyen a beltéri levegő minősége is.
A friss levegő modulok egészségre gyakorolt hatása is jelentős, de az energiagazdaságosság terén is előnyösek. A külső levegő szűrése és tisztítása révén csökkentik a beltéri allergének, por, pollen és egyéb szennyező anyagok jelenlétét, amelyek légzőszervi problémákat okozhatnak. Ezen felül a folyamatos frisslevegő-ellátás segít megakadályozni a penész és egyéb gombák kialakulását, amelyek szintén egészségügyi kockázatot jelentenek, azon felül, hogy a friss levegő önmagában is jobb közérzethez vezet.
Hogyan működik a friss levegő modul?
„A hagyományos klímaberendezések fő feladata a belső tér hőmérsékletének szabályozása, azaz a levegő hűtése vagy fűtése. Ezek az eszközök zárt keringési rendszert használnak, ami azt jelenti, hogy a már bent lévő levegőt újra és újra keringtetik a hőcserélőkön keresztül. Az elmúlt években már megjelentek olyan berendezések, amelyek képesek friss levegő bejuttatására is. Ezek általában egy csövön keresztül szívnak friss levegőt a beltérbe. Azonban energiahatékonysági szempontból ezek a rendszerek nem megfelelőek, hiszen a friss levegő nyáron melegen, télen pedig hidegen jut az épületbe, amit újra le kell hűteni, vagy fel kell fűteni” – magyarázza a Gree légkondicionálók műszaki szakértője. Az energiahatékonyságot az energiacímkén találjuk, ezért az azon található kW/óra/szezon értéket szükséges górcső alá venni.
„Ezzel szemben a friss levegő modulok kifejezetten a külső friss levegő bejuttatására és a beltéri levegő minőségének javítására szolgálnak. Ezek a rendszerek szintén külső levegőt szívnak be, de azt szűrőkön keresztül megtisztítják, és egy hőcserélő segítségével előhűtik vagy előmelegítik, mielőtt azt a helyiségbe juttatják. Az elhasznált beltéri levegőt elszívják, és egy hővisszanyerő rendszeren keresztül vezetik ki, hogy energiát takarítsanak meg. Vagyis az elhasznált levegő hőenergiája az épületen belül marad, nem dobjuk ki az ablakon” – fogalmaz Antal Mihály.
„A modul energiafelhasználása szinte jelentéktelen. Ehhez képest rengeteg hőenergiát képes visszanyerni a szellőztetés mellett, így az épület energiafelhasználása már a telepítés pillanatától kezdve javul” – elemez tovább a szakértő.
Speciális telepítési szakértelmet igényel a friss levegő modul
A komolyabb hővisszanyerő berendezések telepítése során figyelembe kell venni a légcsatornák megfelelő kialakítását, a szűrőrendszerek telepítését, valamint a hővisszanyerő rendszerek integrálását. Ez komplexebb feladat, mint egy friss levegő modul telepítése. „A friss levegő modult egyszerűen telepítheti egy klímaszerelő is, hiszen nem igényel ilyen jellegű tervezést, azonban az optimális működés érdekében fontos, hogy a telepítést és a rendszer karbantartását szakemberek végezzék, akik ismerik az ilyen típusú rendszerek működését és beállítási lehetőségeit” – hangsúlyozza a Gree légkondicionálók műszaki profija.
Milyen létesítményekbe ajánlott elsősorban a friss levegő modullal rendelkező klímaberendezés?
• Magas légzárású, modern lakóépületekben, ahol a természetes szellőzés nem elegendő a megfelelő levegőminőség biztosításához.
• Olyan irodák, kereskedelmi létesítmények, munkahelyek esetén, ahol a magas létszám miatt is fontos a friss levegő folyamatos biztosítása a munkavállalók jóléte és teljesítménye érdekében.
• Kórházak, rendelők és egyéb egészségügyi létesítmények esetén, ahol a levegőminőség kritikus a betegek és az alkalmazottak egészsége szempontjából.
• Iskolákban, oktatási intézményekben, ahol sokan tartózkodnak egy helyen, és ahol a friss levegő biztosítása hozzájárulhat a tanulási környezet javításához.
„A friss levegő modulok hatékony és energiatakarékos megoldást nyújtanak a beltéri levegőminőség javítására, különösen olyan helyeken, ahol a levegő cseréje és tisztítása különösen fontos. Az egészségügyi előnyök és az energiahatékonyság révén ezek a rendszerek hosszútávon jelentős megtakarítást és jobb életminőséget biztosítanak.” – foglalja össze az előnyöket Antal Mihály, a Gree légkondicionálók hozzáértője.
Kapcsolódó cikkek
- Hűtési megoldások a nyári hónapokra: Tippek szakértőktől
- Robban a klímapiac, ilyen készülékeket keresnek a magyar háztartások
- A Toshiba légkondícionálója az európai otthonokba is fenntarthatóságot és természetes szépséget hoz
- Hűsölj okosan a Samsung klímamegoldásaival!
- 3+1 tévhit: ezek a légkondicionálókkal kapcsolatos legnagyobb mítoszok
- Magyar klíma-körkép: a többség klíma nélkül várja a kánikulát
- 10 százalék fölött lehet már a magyar okosotthonok száma
- Hogyan használjuk a klímát fűtésre: Szakértői tippek és trükkök
- Télen is keresettebbek a klímás ingatlanok
- Hogyan válasszunk hőszivattyút?
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.