Tekintélyes nemzetközi fenntarthatósági minősítést nyert el a Corvinus

forrás: Prím Online, 2024. szeptember 5. 11:48

A legfenntarthatóbbra értékelt oktatási épületet Magyarországon a Budapesti Corvinus Egyetem közössége használhatja. Augusztusban ugyanis az intézmény Gellért Campusa megszerezte az arany fokozatot a világ vezető zöldépület-minősítő programjában, a LEED rendszerben. 

Idén februárban adták át a Budapesti Corvinus Egyetem felújított újbudai oktatási helyszínét, a Gellért Campust. A kb. 14 ezer négyzetméternyi hasznos területű komplexumot a fenntarthatóságot messzemenőkig szem előtt tartva modernizálták. A korábban az Államigazgatási Főiskolának otthont adó területen oktatási-tanulási-közösségi terek, kollégium, sportközpont és egy egyhektáros park található.  

 

 

„A fenntarthatóság szempontjából a legnagyobb hatású döntésünk az volt, hogy a régi épület lebontása és új épület felhúzása helyett a felújítást választottuk. Ez jelentősen csökkentette a környezet terhelését hulladékban, energiában, építőanyagban. Ezért is tűzhettük ki célul már a beruházás kezdetén a LEED Gold minősítés megszerzését. A fokozat elnyeréséhez szükséges elvárásokat a teljes beruházási folyamat során érvényesíteni kellett, a tervezéstől a bontási hulladék kezelésén és az építkezésen át az üzemeltetésig. Azt szeretnénk, ha a beruházás megvalósítása során alkalmazott környezettudatos szemlélet megjelenne ez egyetemi oktatásban, és alakítaná az egyetemi közösség viszonyát a megújult Campushoz. Reméljük, hogy ez is a LEED megszerzéséhez hasonló sikerrel alakul” – mondta Misovicz Tibor, az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriumának titkára, aki az alapítvány részéről a beruházást irányította  

 

„Nagy örömünkre szolgál, hogy fenntarthatósági tanácsadóként is közreműködhettünk a Gellért Campus beruházáson. A projekten a fenntarthatóság keretrendszerét a LEED követelményei adták, amely a világ legelterjedtebb zöldépület-minősítő rendszere, és amely a fenntarthatóságot egy átfogó szempontrendszer alapján értékeli. Az elérhető minősítési szintek közül a második legmagasabb a Gold fokozat; legalább LEED Gold minősítésű újépítésű, fully fitted, azaz belsőépítészetileg is teljesen kiépített épületből csupán tíz van az országban, közöttük a Gellért Campus az egyetlen oktatási intézmény. A tanúsítást egy független, amerikai szervezet végzi, ami szakmai körökben is általánosan elfogadott, nagy értékű minősítést ad. A minősítés megszerzéséhez szigorú követelményeknek kell megfelelni, és a megfelelést részletes alátámasztó dokumentációval kell a minősítő szervezet felé igazolni.” – hangsúlyozta Herényi Barnabás, a Gellért campus projekt LEED minősítési tanácsadója, az Óbuda Group fenntarthatósági csoportvezetője.  

 

 

A campuson az épületburok kialakítása és egyéb, passzív tervezési eszközök alkalmazása jelentősen csökkenti az épület fűtési és hűtési energiaigényét, a szükséges energiát pedig a lehető legfenntarthatóbb technológia biztosítja. A területen csaknem 400 napelemből álló naperőmű üzemel, ez az épület energiaszükségletének kb. 15%-át fedezi, 86 talajszondás és levegő-víz hőszivattyú gondoskodik a hűtésről-fűtésről. Az épületben intelligens energiaszabályozás működik: automata árnyékolókat, mozgásérzékelős világítást alkalmaznak, a természetes fényt a lehető legnagyobb mértékben kihasználják, ahol szükséges, ott LED fényforrásokat használnak. A campuson a vízhasználatra is figyeltek: a kertben alacsony öntözési igényű növényválasztással és vízhatékony öntözőrendszer-kialakítással, az épületen belül víztakarékos vízcsapok és WC-k alkalmazásával évente több ezer köbméter ivóvíz takarítható meg. A munkálatok alatt keletkezett több, mint 4000 tonnányi hulladékból a bontási hulladék 100%-át, az építési hulladék 82%-át szelektíven gyűjtötték.   

 

A felújításkor a közlekedési infrastruktúra fenntarthatóságára is gondoltak, ösztönözték az autó kiváltását, hiszen a környéken kiváló a tömegközlekedés. 170 db kerékpár tárolására alkalmas a campus, és külön engedély alapján a jogszabályban előírtakhoz képest csak kevesebb, mintegy kéttucatnyi autónak építettek parkolót, elektromos töltési pontokkal.  A park értékes, biodiverz, alacsony vízigényű, többszintes növényfelületet, az épületen több zöldtetőt is kialakítottak.

 

Videó a Gellért Campusról:

 

 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már általános iskolában bevezetnék a drónképzést

Az FPV (azaz First Person View, vagyis első személyű, azaz belső nézetű) drónok csak néhány éve kezdtek el szélesebb körben ismertté válni és történelmük sem nyúlik hosszú évtizedekig vissza. Egy friss kutatás azonban azt mutatja, hogy egyre népszerűbbek a lakosság körében és egyre többen tervezik, hogy vásárolnak ilyet. Nem csoda hát, hogy a meghatározó hazai gyártó és forgalmazó cégben felmerült a széles körű oktatás gondolata is.

2024. szeptember 19. 16:57

A Jövő IT-tehetségei versenyeztek az Aruba Cloud Hackathonon

Az Aruba Cloud, Európa vezető felhőszolgáltatója idén is sikeresen megrendezte innovatív programozói versenyét, az Aruba Cloud Hackathont. A 24 órás megmérettetésen felsőoktatásban tanuló hallgatók mérhették össze tudásukat és kreativitásukat, miközben izgalmas feladatok megoldásán dolgoztak.

2024. szeptember 19. 15:18

A teljesítmény művészete: a nagy precizitás ultraszéles panorámája

A Porsche Design és az AGON by AOC, a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája bejelentik legújabb együttműködésüket: ez a Porsche Design AOC AGON PRO PD34 gaming monitor. 

2024. szeptember 19. 13:25

Így válhatnak tökéletessé az adatközpontok!

A „Power of Six” hat alapelvet takar, amely az Eaton intelligens energiagazdálkodási vállalat adatközpontok tervezése során alkalmazott szisztematikus megközelítése. Holisztikus szemlélete úgy teremt hozzáadott értéket, hogy összehangolja a vállalat megoldásait a felhasználók energiainfrastruktúra-igényeivel, miközben támogatja őket a tökéletes, öntudatos és önmagát optimalizáló adatközpont megvalósítása felé vezető úton. Az Eaton szakértői azt a kérdést járták körül, hogy miként csökkenthető a tervezési kockázat és a rendszer komplexitása, illetve hogyan optimalizálható az adatközpont teljesítménye az alábbi rendszertechnikai elvek alkalmazásával.

2024. szeptember 19. 11:41

Már több mint 150 helyen kellett kikapcsolnia az áramot az E.ON-nak

Csütörtök reggelig több mint 150, a Duna áradása miatt veszélyeztetett helyen kapcsolta ki biztonsági okokból az áramot az E.ON Hungária Csoport. Az óvintézkedéseket az ügyfelek élet- és vagyonbiztonságának megóvása indokolja.

2024. szeptember 19. 11:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban

2024. szeptember 17. 11:37

Techóriások özönlöttek a Városligetbe

2024. szeptember 13. 17:00

Belföldön az elmúlt 2 évben megduplázódott a nyári adatforgalom

2024. szeptember 9. 13:10

Megújult fizetési felülettel erősíti tovább pozícióját az online fizetési piacon a Barion

2024. augusztus 25. 15:34