Ma indul a Sakkolimpia: a magyar férfiválogatott kapitánya civilben is kamatoztatja sakktudását
A sakk számos olyan készséget fejleszt, amelyek a pénzügyi világban is kamatoztathatók. E szinergia kiváló példája Ács Péter sakknagymester, korábbi olimpiai ezüstérmes és magyar bajnok sakkozó, a budapesti Sakkolimpiára készülő magyar férfiválogatott kapitánya, aki civilben a világ egyik vezető pénzintézeténél, a Morgan Stanley budapesti irodájában dolgozik kockázatelemzőként. Munkája során számos párhuzamot fedezett már fel a sakk és a globális pénzügyi folyamatok kockázatelemzésben zajló munka között.
A Morgan Stanley több mint 3000 szakembert foglalkoztat budapesti elemző és informatikai központjában, köztük számos amatőr sakkozó és aktív versenyző van. Az iroda vezetője, Fogarasi Norbert is mesterjelölt, rajta kívül többek között egy nemzetközi mester és két FIDE-mester is erősíti a sakkos közösséget. Ennek fényében nem meglepő, hogy a Morgan Stanley immár hatodik éve szponzorálja a Polgár Judit Világsakkfesztivált, amelyet idén szeptemberben rendeznek meg a Magyar Nemzeti Galériában és más helyszíneken.
Munkaidőben a Morgan Stanley kockázatelemzője, szabadidejében a férfi sakkválogatott kapitánya
Náluk dolgozik 2022 óta Ács Péter sakknagymester, a magyar férfiválogatott kapitánya is. Péter 23 évesen visszavonult az aktív versenyzéstől, hogy az egyetemi tanulmányaira koncentrálhasson, de a sakk iránti szenvedélye megmaradt. A pénzügyi világban eltöltött évek során pedig egyértelművé vált számára, hogy a sakkozásban megszerzett képességei – az analitikus gondolkodás, a szisztematikus döntéshozatal képessége, a mélyebb összefüggések megértésére irányuló törekvés és a változó kihívásokra adott gyors reakció – nagymértékben hozzájárulnak a szakmai sikerhez is.
„A sakkban folyamatosan mérlegelem a lehetőségeket és a döntéseimmel összefüggő kockázatokat, ami nagy segítséget jelent a kockázatelemzésben is. A sakkhoz hasonlóan itt is fontos, hogy a döntéseinket alapos számítással támasszuk alá, minden lépésünk mögött legyen egy világosan kommunikálható érvrendszer, továbbá a döntésünk véglegesítése előtt vizsgáljuk meg a kérdést tágabb összefüggésében is, hiszen egy önmagában jónak tűnő választás az adott környezetben vagy versenyhelyzetben tévútra terelhet minket. A legapróbb hiba is komoly következményekkel járhat – magyarázza a játékos. – a sakk megtanít arra is, hogy forgatókönyvekben gondolkodjunk, vegyünk figyelembe minden lehetséges változót, beleértve azt is, hogy az ellenfél vagy a cégen belüli többi részleg hogyan folytatja a mi lépésünk után.”
Ács Péter a Morgan Stanley-nél a cég válsághelyzetekkel szembeni erős ellenállóképességének fenntartásán dolgozik. Összegzi és elemzi az egyes negatív gazdasági forgatókönyvek jövőbeni pénzügyi hatásait a nemzetközi szabályozói követelmények teljesítése érdekében. Elsősorban a tőkemegfelelési követelmények teljesítése területén segíti a döntéshozatalt. Munkája során napi szinten működik együtt a cég más pénzügyi központjaival, így Londonnal és Frankfurttal, és persze aktív tagja a vállalat sakkcsapatának is.
Ács Péter a 2023-as Világsakkfesztiválon (Fotó: Világsakkfesztivál)
Váltás a sakkról a pénzügy világába: tervezz mindig előrre
Ács számos emlékezetes élményt és komoly eredményeket szerzett sakk karrierje során. Különösen büszke rá, hogy Polgár Judittal közösen nyerték meg az ezüstérmet a 2002-es bledi sakkolimpián a magyar válogatottal. Emellett több mérkőzést is játszottak egymás ellen, mérlegükben Polgár 2:1 arányban vezet. Aktív sakkpályafutása után Ács Péter egyetemi tanulmányaira koncentrált, ezután a közigazgatásban, majd könyvelési területen dolgozott. Bő tíz év munka után úgy döntött, egy év szünetet tart, és ezalatt ismét a sakkra összpontosít – ekkor nyerte meg a 2021-es magyar sakkbajnokságot.
A 2022-es, csennai sakkolimpia után – ahol játékosként és kapitányként is képviselte a magyar színeket – csatlakozott a Morgan Stanley-hez. A váltáshoz extra motivációt jelentett, hogy milyen élénk sakkélet folyik a cégnél. Ekkor tért át a kockázatmenedzsment világába. „Az átmenet nem volt egyszerű, de a sakkpályafutásom során elsajátított hozzáállás és gondolkodásmód sokat segített – fogalmazott. – A Morgan Stanley olyan hely, ahol folyamatosan tanulhatok és fejlődhetek, és minden nap használhatom a sakkból hozott készségeimet.”
Sakk-karrierje során kialakított kapcsolatai a Morgan Stanley-nél is hasznosak, főleg a belső sakkbajnokságon, amely döntőjét az elmúlt években a Világsakkfesztivál keretében rendezték meg. A versenyeken évről évre egyre több kollégája indul a világ minden tájáról. Ács Péter a vállalati csapatnak is oszlopos tagja, amely rendszeresen játszik a magyar női válogatott ellen, megmérkőzik a Szegedi Tudományegyetem csapatával és esélyesként vesz részt a vállalati sakkvilágbajnokságon is.
A Morgan Stanley támogatja, hogy alkalmazottjai valamilyen munkán kívüli területen kiteljesedjenek, legyen szó egyetemi óraadásról, mentorálásról, középiskolás lányok matematikai és programozási oktatásáról, pro bono kódolásról vagy önkéntes munkáról. A cég rugalmas munkavégzési lehetőségeket (például rugalmas munkaidőt és home office-t) is kínál, hogy támogassa a munkatársakat a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésében – így fér meg a sakk is Ács Péter életébe a mai napig.
Sakkolimpia: cél az élmezőnybe kerülés
Ács a Morgan Stanley-nél végzett munkája mellett jelenleg szövetségi kapitányként a 2024-es sakkolimpián irányítja a magyar férfi „A” válogatottat, ahol célja, hogy az élmezőnyben zárja a csapat a közel 200 ország legjobbjaival fémjelzett versenyt. „A csapat erős, és remélem, hogy a kemény munka meghozza a gyümölcsét” – mondta Ács. A versenyekre való felkészülés sok energiát igényel, ami miatt idén még kevesebb ideje jutott a versenyzésre, de számára a csapat sikere mindennél fontosabb.
Ács Péter a sakk népszerűsítésére is szívesen vállal szerepet. A Világsakkfesztiválon tavaly aktívan részt vett a „Hívd ki a mestert!” programban is, ahol a nagyközönség tagjai mérkőzhettek meg a Morgan Stanley sakkozóival. Az idei Polgár Judit Világsakkfesztiválra szeptember 17-én és 18-án kerül sor a Morgan Stanley támogatásával.
Kapcsolódó cikkek
- A Morgan Stanley elemzői elleni győzelemmel hangolt a budapesti olimpiára a magyar női sakkválogatott
- Segítő kódok: önkéntes programozók segítik a fogyatékkal élő emberek munkához jutását
- Fenntartható megoldásokat fejlesztő magyar startupok jelentkezését várja a Morgan Stanley
- Karrierváltóknak és szülőknek is segít újra munkába rázódni a Morgan Stanley programja
- Miénk a döntés a világ sakktábláján: ilyen volt Polgár Judit 9. Világsakkfesztiválja
- Idén kétnaposra bővül Polgár Judit Világsakkfesztiválja
- Így segít jobb döntéseket hozni a sakk az üzletben, a karrierben és a mindennapokban
- Diákokat, női vezetőket és roma fiatalokat is támogatnak a Morgan Stanley munkatársai
- Így vált Budapest a kockázatkezelés fellegvárává
- A Babeş-Bolyai Tudományegyetem csapata nyerte a Morgan Stanley első magyarországi adatelemző bajnokságát
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.