Program az éves adatok összehasonlíthatóságára

, 2001. május 28. 12:13
A KPMG számviteli tanácsadó csoportja kidolgozta a Reclass elnevezésű programot a 2000. és a 2001. évi éves beszámolók adatainak összehasonlítására. A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény ugyanis jelentős változásokat hozott az eszközök és források értékelési szabályaiban, illetve a mérleg és az eredménykimutatás szerkezetében és felépítésében.
Mivel az egymást követő évek éves beszámolóinak összehasonlíthatósága az új törvényben is változatlanul követelmény, ennek biztosítása - a formai és tartalmi változások miatt - komoly kihívás elé állítja a vállalkozásokat az idén. A Reclass a formai követelményekre kínál megoldást, segítségével gyorsabban és egyszerűbben elvégezhető a bázisadatok átsorolása – hangsúlyozta Boros Judit senior manager, a program kidolgozója.

A törvény változatlan előírása, hogy az éves beszámolóban meg kell teremteni a tárgyévi és az előző évi adatok összehasonlíthatóságát. A kihívás abban áll, hogy a vállalkozások ennek a követelménynek milyen módon tudnak eleget tenni a 2001. évről készülő beszámolóban. Az összehasonlíthatóság részben formai, részben tartalmi feladatot jelent. A formai követelmény szerint azonos – az új törvény szerinti – szerkezetben kell bemutatni a tárgyévi és az előző évi adatokat. Ezt segíti a Reclass, amely a 2000. évi adatokat átsorolja, átrendezi az új mérleg és eredménykimutatás megfelelő soraiba. A programban egy kérdőív alapján kell összegyűjteni az átforgatáshoz szükséges részletes adatokat. Ezek az adatok kigyűjthetők a 2000. évi beszámolót alátámasztó könyvviteli nyilvántartásokból, illetve a 2000. évi mérlegből és eredménykimutatásból. Mindezek után a program az átsorolásokat automatikusan elvégzi, és ennek eredményeként előállítja a 2001. évi – azaz új szerkezetű – mérleget és eredménykimutatást a 2000. évi bázisadatokkal kitöltve.

A program csak a formai összehasonlíthatóságot biztosítja – hangsúlyozta Boros Judit –, a tartalmi összehasonlíthatóság biztosítására a kiegészítő mellékletben be kell mutatni legalább az értékelési eljárások változását és az ebből eredő eredményhatásokat, valamint a vagyoni, pénzügyi helyzetre gyakorolt hatásokat.

A Reclass nagy előnye, hogy teljes körűen tartalmazza az átsoroláshoz szükséges valamennyi információt, így azokat nem kell egyenként a törvényből kikeresgélni. Mindössze a kérdőívben szereplő információkat kell kigyűjteni a könyvviteli nyilvántartásokból. Az adatok bevitelét követően az új szerkezetű mérleg és eredménykimutatás automatikusan és azonnal rendelkezésre áll. „Tapasztalataink szerint a társaságok gyakran az év végére halasztják az adatok időigényes átsorolását. A program arra ösztönözheti őket, hogy ezt a feladatot a 2000. év lezárását követően minél előbb, már most végezzék el” – teszi hozzá a KPMG munkatársa.

Kulcsszavak: ügyvitel KPMG

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01