Adatokat közölhetnek az amerikai internetes cégek a hírszerzési adatkérés nagyságrendjéről
A vezető internetes cégek az amerikai kormánnyal kötött megállapodásuk értelmében a jövőben közzétehetik, hogy nemzetbiztonsági vizsgálat keretében milyen nagyságrendben kértek tőlük felvilágosítást az ügyfeleikről.
Eric Holder igazságügyi miniszter és Eric Clapper, a 16 amerikai titkosszolgálatot tömörítő nemzeti hírszerzés (DNI) igazgatója közölte, hogy az érintett cégektől bekért adatok nagyságrendjére vonatkozó tájékoztatást csak féléves késleltetéssel hozhatják nyilvánosságra. Több internetes cég korábban is közölt adatokat arról, hogy milyen rendőrségi vagy más hatósági megkeresését kapott, ám ez a FISC végzései által kikényszerített adatszolgáltatás esetében tilos volt.
A Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatkérési és titkos adatgyűjtési gyakorlatára a Moszkvában menedéket kapott amerikai informatikus, Edward Snowden kiszivárogtatásai derítettek fényt.
Értesülések szerint egyébként az amerikai NSA és a brit GCHQ egyébként az okostelefonokra írt Angry Birds játékalkalmazást is megfigyelte. Ebből a két hírszerző szolgálat egyebek között a játékosok korára, nemére, nemi orientációjára és családi állapotára vonatkozó információkat gyűjtött be. Az applikációt kifejlesztő Rovio vállalat szóvivője szerint a cégnek nem volt tudomása a kémkedésről.
Kapcsolódó cikkek
- Csehországot is érinti a németországi adatlopás
- Milliók aggódnak Németországban egy nagyszabású adatlopási eset miatt
- 30 éve jelent meg az első Macintosh
- A China Mobile is megkezdte az iPhone-ok eladását
- SMS-ek százmillióit figyelte az NSA
- Átlag 140 000 forintot vesztünk egy kibertámadás során
- Hackerek egy áruházlánc 70 millió ügyfelének adatait szerezték meg
- Nem marad titok az NSA szupergyors kódtörő komputere előtt
- Beperelték a Facebookot: Cégek figyelik üzeneteinket
- Kegyelmet sürgetett Snowdennek a The New York Times