High-tech csodák készülnek a Pázmányon
London után Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen van Európa második legnagyobb bionikai kutatócsapata. Bionikus szemüvegen, robotlábon, bőrdiagnosztikai eszközökön és még kompakt sörfőző gépen is dolgoznak az ITK jelenlegi és volt hallgatói, kutatói.
Közel száz szakember, köztük ötven doktorandusz dolgozik a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán izgalmas, jövőbe mutató high-tech eszközökön. Bár az Amerikában már rendkívül elterjedt bionika Európába még csak most teszi be a lábát, Dr. Szolgay Péter dékán szerint máris élen járunk benne, hiszen a kontinensen London után Budapesten található a második legnagyobb ezzel foglalkozó kutatócsapat. Az élő és az élettelen összekapcsolásán dolgozó szakemberek már üzleti sikereket is elértek.
"Tudatosan kezdeményezünk olyan kutatásokat, amelyeknek az eredményei előbb-utóbb alkalmazásba kerülhetnek. Most zárunk például egy bionikus szemüveg projektet, amely svájci támogatással valósult meg, és a látássérült embereknek segít. Okostelefonok kameráján keresztül a program bizonyos képi információkat felfedez. Ezen kívül például bankjegyeket ismer fel és alakít hanggá, ami eddig elképzelhetetlen volt. Másik nagy sikerünk, hogy nemrég Japánból vásároltak meg tőlünk egy robotlábat, ami magától gyalogol" - mondta a dékán, aki komoly befektetők megjelenésére számít az egyetem körül.
Véleménye szerint nagy lépéselőnyt jelent Magyarországnak, hogy időben kezdtünk el foglalkozni ezekkel a gyorsan fejlődő területekkel, a kar alapító dékánja, Roska Tamás előrelátásának köszönhetően.
"Múlt évben két végzett mérnököt küldtünk el egy külföldi posztgraduális képzésre, ahol kifejezetten a kutatási eredmények gazdasági hasznosítását tanulták. Ők segítenek most az üzleti tervek elkészítésében és menedzselésében is. Természetesen eddig is értek el a hallgatóink ilyen sikereket: van például olyan doktoranduszunk, akinek a kutatásából szabadalom és startup cég is született. Szintén hallgatónk ötletéből lett vállalkozás egy kompakt sörfőző gép, és egy háromdimenziós erőmérő szenzor esetében" - tette hozzá a szakember.
Az ITK laborjaiban jelenleg is olyan érdekes kutatások vannak folyamatban, mint a magzati szívhangot vizsgáló berendezés, egy robotikában alkalmazott különleges nyomásérzékelős szenzor, illetve a bonyolult orvosi diagnosztikai szövegeket feldolgozó rendszer.
A tudományos eredmények piaci hasznosításával kapcsolatban a karon április 10-re szerveznek egy konferenciát is. A résztvevők részletesen megismerkedhetnek többek közt a PPKE ITK kutatási projektjeivel, a 2014-2020 közötti innovációval és kutatás-fejlesztéseivel, a technológiai transzferrel, és olyan sikeres vállalkozásokkal is, amelyek a kar laborjaiból nőtték ki magukat.
Kapcsolódó cikkek
- Átadták a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
- Elitegyetemekre is felvételt nyerne egy japán robot
- Brutális fizika a csepeli Jedlik Ányos Gimnáziumban
- Tabletták válthatják ki a tanulást
- Egyedülálló lehetőséget hoz a szuperszámítástechnika a felsőoktatásban
- Digitális tananyagok az informatikusképzésben
- Átadták az idei Ericsson-díjakat
- Csúcstechnológiai tudást átadó CERN-képzés Budapesten
- Tizenegy milliárd forintos egészségügyi informatikai fejlesztés indul
- Átadták a Rátz Tanár Úr Életműdíjakat
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.