Lassan elborít bennünket az elektronikai hulladék
Az ENSZ jelentése szerint 2014-ben közel 42 millió tonna e-hulladékot "termeltünk". A trendeket tekintve néhány év múlva ez akár az 50 millió tonnát is elérheti, ami környezetvédelmi szempontból súlyos problémákat okozhat. Mit lehet kezdeni ezzel a rengeteg szeméttel?
A hulladékok több mint felét régi mikrohullámú sütők, mosógépek, mosogatógépek, illetve más háztartási berendezések, irodai eszközök teszik ki. És hogy melyik ország termeli a legtöbb e-hulladékot a világon? Az elmúlt évi adatok alapján az Egyesült Államok lakossága áll a sor elején, Kínáé és Japáné követi, az európai országok közül pedig Nagy-Britannia a legnagyobb e-hulladéktermelő.
De mi a helyzet Magyarországon? A becsélések szerint 120 ezer tonna elektronikai hulladék keletkezik itthon. Körülbelül 40-45 ezer tonna hulladék kerül visszagyűjtésre és megfelelő kezelésre. A már nem működő eszközöknek tehát kevesebb, mint a fele kerül a megfelelő helyre Magyarországon, holott nem veszélytelen tárgyakról van szó. A szeméthegyek mérgező anyagokat is tartalmazhatnak.
Az elektronikai berendezésekben a periódusos rendszer elemeinek fele benne van. A környezetre veszélyes anyagok elsősorban a nehézfémek, amelyek az elemekben, akkumulátorokban vannak. Korábban készítettek olyan eszközöket is, amelyekben higanyt használtak föl. A tévék vagy számítógépek képernyőjének üvegében ólom található, amely, ha lomtalanításkor eső hatására kimosódik, és bekerül a talajba, talajvízbe, az emberekre is veszélyes lehet - magyarázta Tihanyi Ervin.
Az e-hulladékok mennyisége egyébként az országok gazdasági helyzetével is összefüggésben van. Egy "lassúbb", visszafogottabb gazdaságban az emberek ritkábban cserélik le a berendezéseiket - tette hozzá.
Farkas Hilda, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője is úgy látja, a mennyiség a következő években tovább nő majd. A problémára van azért megoldás.
A gyártók ugyan arra törekednek, hogy minél kevesebb anyagot használjanak fel a termékekhez, de a fejlődő országok családjai most szerelik majd fel háztartásaikat nagyobb mennyiségű elektronikai berendezéssel. A megoldás abban rejlik, hogy a használat után tudatos fogyasztóként vissza kell juttatni az anyagforgalomba az eszközöket, így az ipar újra és újra fel tudja dolgozni őket, kímélve az eredeti primer erőforrásokat. Ennek komoly záloga az újrahasznosítás - emelte ki Farkas Hilda.
Forrás: Kossuth Rádió/Közelről / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Több pénz jut e-hulladék kezelésre
- Több pénz jut e-hulladék kezelésre
- "Lepapírozott" papírmentes irodák
- "Lepapírozott" papírmentes irodák
- Az okosabb nyomtatás irányába tereli a vállalatokat a Xerox
- Az okosabb nyomtatás irányába tereli a vállalatokat a Xerox
- Az űrben építene erőművet Kína
- Az űrben építene erőművet Kína
- Eltűntették a rekordnézettségű kínai szmogdokumentumfilmet a videomegosztókról
- Eltűntették a rekordnézettségű kínai szmogdokumentumfilmet a videomegosztókról
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.