Segíts otthonról látássérülteknek újságot olvasni!
A látássérült életében is egyre nagyobb szerepet játszik az informatika. A speciális képernyőolvasó vagy képernyőnagyító szoftverekkel ma már ők is tudják használni a számítógépet, tudnak szöveget szerkeszteni, böngészni, akár újságcikkeket is olvasni, úgy, ha valaki előtte felolvassa nekik, és ők meghallgatják. Erről szól a Lapról hangra projekt is.
Szuhai Mihály, az Informatika a Látássérültekért Alapítvány kuratóriumi elnöke a Kossuth Rádió Napközben című műsorában kifejtette, a Lapról hangra projekt közösségi összefogás. Látó önkéntesek vállalják el, hogy újságcikkeket olvasnak fel, ezeket a hangfelvételeket feltöltik a portálra, és arról a látássérült olvasók letölthetik vagy helyben meghallgathatják. Házilagos körülmények között is készíthetőek hangfelvételek, például a Skype programnál használt mikrofon megfelelő hozzá - magyarázta.
Kovács Krisztina, az ELTE fogyatékosügyi koordinátora és a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar oktatója hozzátette, nagy igény van rá, hogy emberi hangon olyan cikkekhez is hozzájussanak látássérült emberek, amelyek nincsenek digitalizálva. A projekttel kapcsolatban kiemelte, más intézmények is segíthetnek, ha meghirdetik dolgozóik között. Az ELTE-n a felhívás közzététele után két hét alatt havonta közel 200 cikket vállaltak az ott dolgozók, emellett tervezik, hogy a hallgatók között szabadon választható kurzusként meghirdetik, de már most is vannak olyanok, akik ellenszolgáltatás nélkül jelentkeztek rá.
Csák Attila a Vakok és Gyengén Látók Hermina Egyesületének munkatársa kiemelte, sokszor a probléma gyökere, hogy az információ mint olyan kevésbé áramlik a tagok között. Ma már nagyon sok lehetőség van a képernyőolvasó vagy képernyőnagyító szoftvereken és felolvasott anyagokon kívül, például különféle digitalizált és szoftvereken keresztül elérhető újságok. De sokszor találkoznak azzal, hogy eme információk nem vagy csak kismértékben jutnak el az érintettekhez, ezért fontos például a média tevékenysége is.
Szuhai Mihály hozzátette, a Lapról hangra portálon több évre visszamenőleg érhetőek el felolvasott újságcikkek, elsősorban heti- és havilapok cikkeit őrzik meg. Sok tudományos lap vagy magazin évek múlva is meghallgatható.
Napi friss hírekre is van igény. Ma már az online hírportálok nagy többsége szinte akadálymentesen használható, nemcsak a képernyő-felolvasó szoftverek, hanem az okostelefonok is egyre elterjedtebbek látássérült körben is, különféle applikációkkal nagyon gyorsan hozzájuthatnak az információkhoz - tette hozzá Csák Attila.
Hangsúlyozta, az emberi hangot jobban preferálják a látássérültek, de most már a képernyőolvasók is törekednek arra, hogy a gépieket emberi hangok váltsák fel, nem beszélve a különféle okostelefonok nyújtotta, meghangosítási lehetőségekről. Az emberi hang jobban hangsúlyoz, kevésbé fárasztó és nagyobb segítséget nyújt a felhasználónak.
forrás: Kossuth Rádió / Napközben / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Akkor most mi van jogilag a kommentekkel?
- Kitiltják a fürdőruhás fotókat a legnagyobb kínai mikroblogról
- Az internet hajtja a médiafogyasztást
- Lapról hangra: minőségi hírfogyasztás 80.000 látássérült számára
- Itthon is mosódik a határ tévé és web között
- Bankjegy- és zebrafelismerő mobilalkalmazás készül látássérülteknek
- Akadálymentes lett Budapest hivatalos honlapja
- Korhatárjelzést kapnak a YouTube és a Vevo videoklipjei Nagy-Britanniában
- A Riporterek Határok Nélkül elérhetővé tett az interneten cenzúrázott oldalakat
- Ingyenes ECDL tananyag-csomag látássérültek részére
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.