Sikeres volt a Kékszalag nyomkövetése az Antenna Hungária IoT hálózatán
A 49. Kékszalag Erste World Nagydíj mezőnyének egy része idén először IoT alapú GPS nyomkövetőket is kapott, a nagydíj nyomkövetése az Antenna Hungária Balaton térségében kiépített IoT hálózatán keresztül valósult meg. Az esemény jó bizonyíték volt arra, hogy a többfajta nyomkövetés közül az IoT alapú volt az, amelynek alaphálózata stabil kapcsolatot biztosít az adatok fogadásához és amely segítségével megfelelő szenzorok felhasználása esetén valóban élményszerűvé tehető a verseny figyelése.
Az Antenna Hungária, hazánk vezető állami tulajdonban levő vezeték nélküli távközlési szolgáltatójaként kiépítette IoT (Internet of Things, azaz a Dolgok Internete) hálózatát a Balaton térségében, a tavon és közvetlen környékén teljes lefedettséget kínálva. Az AH évtizedes tapasztalatra tett szert a vezeték nélküli hálózatok létrehozásának terén, illetve országos szervizhálózatára és telephely-infrastruktúrájára támaszkodik a szolgáltatás létrehozásakor. A hálózati szolgáltatás nyújtásán túl az AH az adatelemzés és alkalmazások terén is rendelkezésre áll széleskörű portfóliójával, ezáltal komplett IoT megoldásokat tud nyújtani ügyfelei számára.
A Kékszalag volt az első alkalom, ahol az IoT-s nyomkövetés – 50 hajó részvételével – debütált. Az esemény jó bizonyíték volt arra, hogy a többfajta nyomkövetés közül az IoT alapú volt az, amelynek alaphálózata stabil kapcsolatot biztosít az adatok fogadásához és amely segítségével megfelelő szenzorok felhasználása esetén valóban élményszerűvé tehető a verseny figyelése. A nyomkövetés két pilléren nyugodott: több hajón szenzorok kerültek elhelyezésre, melyek az IoT hálózaton keresztül küldték jeleiket. A mezőny haladása hasznos információ volt mind a versenyzők, mind a barátok, családtagok, a verseny iránt érdeklődők számára, a fogadott jeleket egy térképes megjelenítő felületen követhettek az érdeklődők.
A tracker-ek jelei az Antenna Hungária IoT hálózatán kerültek továbbításra, amelyet éppen ilyen típusú adatokhoz találtak ki. Az IoT hálózat segítségével a 4G hálózatok túlterheltsége esetén is biztosított a nyomkövetés, és a felhasználóknak sem SIM kártyára, sem internet-előfizetésre nincs szüksége a szolgáltatás használatához.
A vezeték nélküli LPWAN (Low Power Wide Area Network) technológián alapuló hálózat gépek, eszközök, szenzorok által küldött kisméretű adatcsomagok kommunikációját teszi lehetővé. A végponti kommunikációs berendezések, szenzorok minimális energiaigénye rendkívül alacsony energiafelhasználást jelent, ezáltal hosszú élettartamot garantál az eszközök számára. A Long Range (LoRa) rádiós technológia felhasználásával akár több tíz kilométeres sugárban is lehetővé válik a vezeték nélküli átvitel az eszközök között. Az LPWAN technológiára épülő IoT megoldások ezáltal alacsony beruházási költséget, illetve egyszerű telepítést és bővítést tesznek lehetővé, ami konkrét költségcsökkenést eredményezhet az üzleti ügyfelek számára.
Kapcsolódó cikkek
- Ipar 4.0, mesterséges intelligencia és IoT
- A Cisco legfrissebb előrejelzése az elkövetkező évek adatforgalmi trendjeiről
- AI-jaj, ez itt és most a robotok őskora!
- Huawei: 2025-re már közel 100 milliárd IoT eszközt tartunk majd számon
- 6 milliárd potenciálisan sebezhető okos eszköz van világszerte
- A jövő itt van, és egy magyar vállalat kezében a kulcs
- Együttműködés a digitalizációért
- A Fujitsu új Ipar 4.0 kompetenciaközpontja gyorsítja a gyártóipar digitális átalakulását
- A Beachegg idén nyáron teljesen megújulva ébred fel “téli álmából”
- Már HD felbontásban is nézhetik a MinDig TV Extra adott csomagját
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.