4G labort létesített a Vodafone az Óbudai Egyetemen
Másfél év tervezés és kollaboráció eredményeként született meg a Vodafone 4G Labor az Óbudai Egyetem Kandó Kálmány Villamosmérnöki Karán. Az új laborban a 2017-es őszi szemesztertől szerezhetnek elméleti tudásuk mellé gyakorlati ismereteket is az egyetem hallgatói.
Megépült az Óbudai Egyetem 4G laborja a Vodafone Magyarország jóvoltából, így a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karán működő Híradástechnika Intézet hallgatói már a gyakorlatban is végezhetnek méréseket a teszthálózaton. Az első félévtől működő új laborban eddig csak elméletben elsajátított tudásukat bővíthették a diákok.
A 4G bázisállomás telepítésével a Vodafone célja olyan valós gyakorlati tudás megszerzésének biztosítása, amelyet a hallgatók tanulmányaik befejeztével munkájuk során is alkalmazni tudnak. Az Óbudai Egyetem Híradástechnika Intézetének tesztlaborjában egy 2G mintahálózat, valamint egy 3G protokol teszter már eddig is a diákok rendelkezésére állt, a 4G hálózatról korábban azonban csak elméleti tudást szerezhettek.
Az Óbudai Egyetem tantervének megfelelően a gyakorlati képzést megelőző félévben a diákok elméletben sajátítják el a szükséges ismereteket, majd ezek birtokában vesznek részt a laborgyakorlaton. Az új teszthálózatot a valódihoz hasonlóan tudják működtetni, és azon az eredetivel megegyező méréseket végezhetnek, így az egyetem mérnökhallgatói rendszerszintű tudásra tehetnek szert, és mélyebb ismereteket szerezhetnek a 4G hálózatokat illetően.
„Az Óbudai Egyetem elkötelezett a gyakorlatorientált képzés mellett, a korábbi tapasztalatok is igazolták ennek fontosságát. Büszkék vagyunk rá, hogy a labor megvalósításával egyetemünk azon kevés európai intézmény közé tartozik, ahol egy komplett, működő 4G hálózat áll a diákok rendelkezésére. Mérnökhallgatóink számára lehetőség nyílik valódi tapasztalatokon alapuló gyakorlati tudás megszerzésére, amely nem csak számukra, de a vállalatok, például a Vodafone számára is előnyt jelent a jövőben” – mondta el Prof. Dr. Réger Mihály, az Óbudai Egyetem Rektora.
Ezen a linken megismerhetőek a Vodafone Magyarország technológiai területei
Telekommunikációs vállalatként a Vodafone számára az egyik legfontosabb a 4G hálózat kifogástalan működtetése. Az országosan közel 95%-os kültéri lefedettséggel kiépített hálózat fejlesztése folyamatos, a 4G hálózatnál is gyorsabb 4G+ szolgáltatás pedig már az ország több pontján, így Budapesten és a Balaton keleti medencéjében is elérhető. A szolgáltatások minőségének javításához és fejlesztéséhez kiemelkedő képességű és tudású mérnökökre van szükség, ezért a Vodafone elkötelezett a felsőoktatási intézmények és a diákok támogatása mellett.
„A 4G labor megépítésével a Vodafone szeretne hozzájárulni a hallgatók fejlődéséhez és későbbi sikeres elhelyezkedésükhöz, amelyben nagy előnyt jelent a gyakorlati tudás megszerzése. Célunk, hogy az innovatív, technológiai központú gondolkodásmódot, mely vállalatunkat is jellemzi, minél szélesebb körben tudjuk terjeszteni. A két éves megállapodás folyatására nyitottak vagyunk, hiszen az Óbudai Egyetemmel kialakított szoros kapcsolatunkkal hosszú évek múlva is kamatoztatható értéket teremtünk az oktatásban, és piacképes tudással rendelkező szakemberek képzését támogatjuk” – mondta el Amrita Gangotra, a Vodafone Magyarország Műszaki vezérigazgató-helyettese.
Kapcsolódó cikkek
- Dobogós helyen Magyarország 4G mobilhálózata
- A Telekom 5G-s hálózatot épít Zalaegerszegen
- Programozás és kódolás gyermekeknek a Vodafone és a KódGarázs szervezésében
- Elindította a 4G Hangot a Magyar Telekom
- A Telekom 4G+ mobilinternet már egész Budapesten elérhető!
- A Vodafone elindította a 4G+ szolgáltatást, és megduplázta 4G kapacitását a fővárosban
- Fókuszban a rugalmas és hibátlan mobilcsatlakozás
- 2016 végére a teljes mobil adatforgalom 70%-a már a 4G hálózaton fut a Telekomnál
- Európa legnagyobb 4G roaming hálózata a Vodafone Magyarországé
- 1200 Mbps letöltési sebességet mutatott be 4G+ technológián a Telekom és az Ericsson
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.