Mennyiért neteznek a felhasználók világszerte?

forrás: Prím Online, 2019. december 15. 10:39

Húsz évvel ezelőtt a világnépesség mindössze 4,1 százaléka használta az internetet, 2019-re ez a szám elérte a 4,5 milliárd főt, ami a Föld teljes lakosságának 58,8 százalékát jelenti.
Alább a Picodi.com felmérését olvashatják.

Az internet elérésének fontosságára az ENSZ hívta fel a figyelmet: úgy vélik, a világhálóhoz való hozzájutásának joga alapvető emberi jognak számít ma már. Éppen ezért cselekvésre szólították fel a tagországokat és felhívták a figyelmet a digitális leszakadás veszélyeire.

 

De mennyibe kerül manapság egy internet előfizetés? Mely országokban lehet a legolcsóbban szörfözni a világhálón és hol a leggyorsabb a szolgáltatás? A Picodi.com 62 országot és azok szolgáltatásait felölelő felméréséből kiderül, Magyarországon valóban drágának számít-e az internet és a listán hanyadik helyen végeznek a magyar szolgáltatók és felhasználók.

 

Az alább feltüntetett adatok a televíziós és telefonos szolgáltatásokat leszámítva, csak a korlátlan internet előfizetésekre értendőek.

 

100 Mbit/s mindenkinek elég kell, hogy legyen

Hogy kinek mi számít “kényelmes” sebességnek és szolgáltatásnak, egyén függő: van, akinek a letöltési sebesség, van, akinek a hálózat kiépítésének módja, a host szerver és a weboldal közti távolság és van, akinek a meglátogatott oldal betöltésének sebessége mellett annak minősége számít a leginkább.

 

A Speedtest.net felmérése szerint a világ átlagos internetsebessége 70 Mbit/s tehető (2019. decemberi adat). Ennek ellenére a legtöbb szolgáltató még ennél is gyorsabb szolgáltatást ígér előfizetőinek:100 Mbit/s sebesség a legtöbb (vizsgált) országban elérhető (62-ből 55-ben).Ez a sebesség kényelmes felhasználói élményt garantál, akár több eszköz egyidejű használata esetén is: akár streeming adások kifogástalan minőségben nézhetők.

 

A korábbi adatot figyelembevéve meglepő, hogy Lengyelországban, Romániában, Franciaországban és Szingapúrban a szolgáltatók még ennél is feljebb mentek és egyáltalán nem ajánlanak ilyen “alacsony” (100 Mbit/s) sebességre képes internetcsomagot. Az elérhető legalacsonyabb a 150 Mbit/s sebességű csomag a lengyel és a román felhasználók számára elérhető, ez a szám Franciaországban 200 Mbit/s, Szingapúrban pedig 500 Mbit/s. A lista végén kullog Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Vietnám, ott még a 100 Mbit/s sebesség sem elérhető mindenki számára.

 

 

 

A fent említett, átlagos sebességű internet (100 Mbit/s) a vizsgált országok közül Dél-Afrikában a legdrágább, 79 euró (26 ezer forint) egy hónapra, Izlandon és Norvégiában a havidíj pedig 62 eurótól (20 500 forint) indul.

 

A 100 Mbit/s sebességet garantáló havidíjas csomagok kelet-európában a legolcsóbbak: Moldovában 8,74 euró (2890 forint), Oroszországban 6,96 euró (2300 forint), Ukrajnában pedig 5,60 euró (1850 forint).

 

Internet elérhetőség 20 euró/hó áron (6600 forint/hó)

Górcső alá vettük, hogy vajon 20 euróból hol és mennyi, milyen minőségű és gyorsaságú internetre futná. A 62 vizsgált országból 20 például eleve kiesne a “versenyből”: Ausztráliában, Brazíliában, Németországban, Svájcban, Chilében, Olaszországban, Portugáliában, Amerikában és a Dél-Afrikai köztársaságban 20 euró alatt nem lehet korlátlan internet csomagot találni a legnagyobb szolgáltatóknál. A ranglistát alábbi grafikonunkon szemléltetjük:

 

 

 

A legnagyobb sebességű internetet (1 Gbit/s) Lengyelországban, Romániában, Moldovában, Indiában, Magyarországon, Lettországban és Ukrajnában találtuk 20 eurós – vagy az alatti áron. Ez az összeg Oroszországban 890 Mbit/s, Kínában és Litvániában 600 Mbit/s sebességre elég.

 

Fénysebesség

Elméletben 1Gbit/s internet sebességgel egy 1GB nagyságú file 8 másodperc alatt letölthető – a legtöbb országban ez a legnagyobb sebesség, ami csak elérhető. Ugyanakkor, felmérésünkkel nem kívánjuk azt sugallni, hogy ez a teljesítmény szükségszerű volna minden felhasználónak, mindössze megnéztük, hol elérhető ez az eszméletlen sebesség és ezért mennyit kell az előfizetőknek fizetni.

 

A Picodi.com adatai szerint, a legtöbb országban igazi luxusnak számít a fent említett 1Gbit/s internet. 44 országból 22-ben ugyan ajánlanak ilyen csomagot a szolgáltatók, ugyanakkor az ára 50 euró feletti (16 600 forint). A szuper sebességű világhábó Ausztriában és Ausztráliában a legdrágább, 199 euró és 209 euró (66 ezer és 69 ezer forint). A legolcsóbb 1Gbit/s internet Romaniában mindössze 8 euróba kerül, Magyarországon pedig 9,34 euróba (2500 és 3100 forint) – az árat tekintve így Magyarország a harmadik helyet csípte meg a ranglétrán.

 

Adatfeldolgozás

Felmérésünkben 62 országot vizsgáltunk (G20 országokat is lefedve), a legnagyobb angol és spanyol ajkú országokat, valamint az egykori Szovjetunió országait.

 

A legnagyobb internet szolgáltatók árai mellett a kínált technológiát és a korlátlan elérhetőséget is figyelembe vettük. Feltüntetett adataink a különleges ajánlatok lejárta utáni, valóban fizetendő összegeket tartalmazza. Pár kisebb szolgáltatót – melyek lefedettsége csak kisebb területet ölel fel – és további szolgáltatást (televíziós előfizetés, vagy plusz, streaming szolgáltatás) nem vettünk számításba. Amennyiben a router maga fizetős, beleszámítottuk a fizetendő árba. Az országok és a szolgáltatók teljes listáját itt elérheted.

 

Az egyes pénznemek közti átváltáskor a októberi év novemberi középárfolyamot vettük alapul.

 

Forrás: Picodi.com

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon

Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is. 

2024. november 21. 13:12

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01