Vírusjárvánnyal kapcsolatos feladatot kellett megoldani a programozó bajnokságon

forrás: Prím Online, 2020. november 27. 10:50

Az Ericsson Programozó Bajnokság egy országos szakmai verseny, melyen középiskolások, egyetemi hallgatók és tapasztalt „szenior” programozók is elindulhatnak. A bajnokságot idén éppen tizedik alkalommal rendezték meg, és mint minden évben, most is egy aktuális téma köré szervezték a versenyt, ami mi is lehetett volna más, mint természetesen a vírushelyzet. Az idei győztes a Cloudberries csapata lett.

A verseny kiírása szerint GAIA fiktív világában egy makacs vírusos betegség ütötte fel a fejét és aktív terjedéssel fertőzi a lakosságot már egy éve. Rendelkezésre áll egy vakcina, ám a gyártásnak vannak kapacitáskorlátai. A csapatoknak olyan mesterséges intelligencia alapú megoldást kellett fejlesztenie, mely a korlátozottan rendelkezésre álló vakcinát a leghatékonyabban osztja el. A vírusmentesített területeken ugyanis újabb gyártókapacitások alakulnak ki, így közelebb kerül a végső cél, Gaia teljes vírusmentesítése.

 

A versenyen idén 198 csapat összesen 594 versenyzője indult el. A döntőbe összesen 12, három szenior és kilenc diák csapat jutott be. Idén a döntőt online rendezték meg, így a csapatok virtuális gépekkel a felhőben dolgoztak együtt a programjukon. A fődíj egy-egy LEGO MINDSTORMS Robot Inventor; a második helyezettek éves Pluralsight előfizetéssel, a harmadik helyezzetek JBL fejhallgatóval lettek gazdagabbak.

 

 

Az 5G technológia térnyerésével a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás egyre több problémára adhat megoldást. Az egyre bonyolultabb hálózatokban a nagy mennyiségű adat és számítás az emberi agy számára már felfoghatatlan, így sok helyütt a számítógépeket kell beprogramoznunk a problémák megoldására. Az idei versenyben az indulóknak egy ilyen lehetséges probléma megoldásában kellett bizonyítaniuk.

 

Az 5G-technológiára épülő alkalmazási területek bővüléséhez az Ericsson budapesti K+F Központjában dolgozó magyar mérnökök is jelentősen hozzájárulnak. Az Ericsson egyik legjelentősebb infokommunikációs és kutatás-fejlesztési központja Magyarországon található, ahol a szakemberek élenjáró technológiákon, az 5G mellett a gépi tanulás, mesterséges intelligencia, az IoT, a Security és a Cloud területeken dolgoznak. Magyarország egyik legkorszerűbb irodaépülete, az Ericsson Ház ezen kívül otthont ad hazánk egyik legnagyobb fejlesztési laboratóriumának és az Ericsson innovációs műhelyének, az Ericsson Garázsnak is. Az Ericsson Magyarország hosszú múltra visszatekintő egyetemi kapcsolatokkal rendelkezik, ezeknek köszönhetően is számos újdonság látott napvilágot meg Magyarországon.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01