Biztonságos Internet Nap 2022

forrás: Prím Online, 2022. február 9. 11:20

Idén február 8-án tartották világszerte a Safer Ineternet Dayt, vagyis a Biztonságos Internet Napot, melyre a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ), mint a Safer Internet Program (SIP) magyarországi konzorciumvezetője, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Orczy Úti Kollégiumában internetbiztonsággal kapcsolatos programot szervezett. 

Nagy öröm volt számunkra, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem támogatása jóvoltából idén személyesen is találkozhattunk a meghívottakkal, hisz tavaly a COVID-járvány miatt csak online formában tudtuk megrendezni ezt az eseményt.  Február 8-án közel 100 fő vett részt a magyarországi Biztonságos Internet Napon.

 

A SID célja, hogy az Európai Unió Safer Internet Program (SIP) akciótervének keretein belül közel 200 országban ugyanazon a napon hívja fel a figyelmet az internet szükségességére, előnyeire és veszélyeire.  Nagy informatikai cégek, civil szervezetek, pedagógusok, gyerekek és szüleik fognak össze, hogy együtt mutassanak rá a világháló fontosságára, és fogalmazzák meg annak pozitív, illetve negatív hatásait. A SID idén 19. alkalommal került megrendezésre szinte a világ minden országában.

 

 

Az esemény mottója: „Együtt egy jobb internetért!”

 

Az idei SID társszervezője a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) volt, magyarországi együttműködő partnerei a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NBSZ NKI), a Quadron Kibervédelmi Kft., a T-Systems Magyarország és a Google voltak.

 

„Nagy öröm számunkra, hogy idén végre offline rendezhettük meg a programot” – mondta Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke. Kiemelte, hogy az internet helyes használata mindannyiunk közös felelőssége, ezért is fontos, hogy már gyerekkorban elkezdjük ennek tanítását. Ez a tudás egész életünket befolyásolni fogja. Az egész éves oktatáson túl ez a nap lehetőséget teremt arra is, hogy a gyerekeket olyan hasznos tartalmak felfedezésére és létrehozására buzdítsa, melyeket később a családban, iskolában, barátokkal, majd a munkájuk során is tudnak használni – tette hozzá.

 

 

Megköszönte a társszervező NKE-nek és az együttműködő partnereknek: az NBSZ NKI-nak, a Quadronnak, T-Systems-nek és a Google-nak, hogy újra a SID kampány mellé álltak.   

 

Az eseményen a vendégeket házigazdagént dr. Krasznay Csaba, az NKE Eötvös József Kutatóközpont Kiberbiztonsági Kutatóintézet intézetvezetője köszöntötte, aki elmondta, hogy második évébe lépett a COVID19 pandémia nyomán elindult globális digitalizáció, és két év egy gyermek életében rendkívül hosszú idő. Sok szülő érezheti úgy, hogy belefáradt gyermeke online tevékenységének figyelésébe, és bármi is történjék, inkább ráhagyja. Közben viszont olyan változások történtek, akár a közösségimédia-szolgáltatások, akár a gyermekek ellen irányuló kiberbűnözés területén, melyek éppen hogy a fokozott figyelmet és odafigyelést indokolnák. Az Európai Unió Biztonságos Internet Napja egy jó lehetőség arra, hogy a szülőkben újra tudatosítsuk, hogy a kibertér cseppet sem lett biztonságosabb az elmúlt években.

 

 

Az eseményen előadást tartott: dr. Bencsik Balázs, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának igazgatója, Bíró Pál, a Google Magyarország Country Managere, Solymos Ákos, a Quadron Kibervédelmi Kft. kiberbiztonsági szakértője, Lénárt Vivien, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet szakértője, Stecher Tamás, a T-Systems Senior Presales biztonsági specialistája, Gyulai Lóránd Tibor, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet szakértője és Dr. Csalár Dorina, az NMHH jogi munkatársa. 

 

Az NBSZ Nemzeti Kibervédelmi Intézet évek óta támogatja a Biztonságos Internet Napot.  Az intézet számára kiemelkedően fontos a lehető legszélesebb internetes közösség megszólítása. Az online világ olyan különleges tereppé vált, ahol valamennyi korosztály együtt van jelen. Nap mint nap találkozunk olyan új technikai vívmányokkal, új digitális eszközökkel, amelyek hamar a hétköznapjaink részévé válnak, kényelmesebbé, élhetőbbé téve a mindennapjainkat. Az internethasználat és az applikációk alkalmazása ugyanakkor komoly biztonsági kihívásokat is jelenthet, és fejtörést okozhat a szülőknek, nagyszülőknek, pedagógusoknak és a gyerekeknek, fiataloknak egyaránt. A rendezvény mottója: Együtt egy jobb internetért! Az NBSZ NKI erre a közös felelősségre kívánja ezen a napon felhívni a figyelmet. 

 

Digitális szolgáltatóként a T-Systems Magyarország is évek óta partnerkapcsolatot ápol a Gyermekmentő Szolgálattal, szakmai tudásával és tapasztalataival támogatja az Egyesület munkáját. A cég kiberbiztonsági szakemberei sok esetben maguk is szülők, ezért nem csak a legnagyobbak, de a legkisebbek fenyegetettségét is átérzik, és fontos számukra, hogy a technológiai újítások és a digitalizáció biztonságos, hozzáférhető és könnyen felhasználható legyen. A SID remek lehetőség arra, hogy a szakemberek és az érintett szervezetek felhívják a gyerekek, a szülők és a pedagógusok figyelmét a tudatosságra a kibertérben.

 

 

A Biztonságos Internet Napon nem csak szakmai előadások hangzottak el. A tavaly évvégi videópályázat meghívott nyertesei mentorok irányításával többfordulós internetbiztonsági játékon is részt vehettek. A mentorok dr. Krasznay Csaba, az NKE Eötvös József Kutatóközpont Kiberbiztonsági Kutatóintézet intézetvezetője, Fekete Zsombor játéktervező, szociológus, Kovács Péter, a Google Magyarország munkatársa, Nagy István és Sterner Zoltán, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkatársai, SIP-oktatói voltak.   

 

A rendezvényen a SIP oktatói bemutatták a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Google közös fejlesztésű, 2021 nyarán elindított oktatási programját, a Legyél az Internet Ásza! (Be Internet Awesome) tananyagát, amely nemcsak a gyerekeknek és a tanároknak, de a szülőknek is segít eligazodni az internet világában, és eszköztárat biztosít nekik a felmerülő problémák megoldásához. 

 

A meghívott gyerekek 5 csapatban, egy-egy mentor segítségével, a Legyél te is az internet Ásza!  tananyag moduljaira épülő több feladatot is elvégeztek: kvízjátékot, történetmesélést, plakátkészítést, valamint interaktív beszélgetésen és szabadulójátékban is részt vettek. A gyerekek nagyon élvezték a kreatív feladatokat. 

 

 

Az esemény végén Edvi Péter, az NGYSZ elnöke összefoglalta a gyerekek és a mentorok tapasztalatait, észrevételeit: „A mentorok úgy látták, hogy a gyerekek kreatívak, gyorsak és naprakészek voltak, igazi gyermeki találékonysággal oldották meg a feladatokat. A fiatal versenyzők pedig hihetetlen lelkesedéssel játszottak. Szerették a versenyhelyzetet, és élvezték, hogy csapatban működhetnek együtt. Ez pedig a szervezők számára a legnagyobb öröm. Látjuk, hogy a munkánk hasznos és eredményes.”

 

A rendezvényen kihirdették a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, a NBSZ Kiberbiztonsági Intézet és a T-Systems gyerekeknek szóló új pályázatát, egy internetbiztonságról szóló képregénypályázatot. A fődíj a két legjobb képregény megfilmesítése lesz.  A T-Systems, amely zsűriként vesz részt a képregénykészítő pályázatban, a nyerteseket meghívja a vállalat CTRL központjába, ami a kiberbiztonsági szakemberek fellegvára.

 

Fotók: Gordon Eszter

 

_____________________________________________________________________

Képregénykészítő pályázat

 

Mennyire biztonságos a Te online tered?

A zaklató magatartást az online lehetőségek és eszközök jelentősen megkönnyítik. Az internetes zaklató előtt sok lehetőség nyílik a támadásra, több forrásból gyűjthet információt az áldozatáról, ha az magáról sok adatot megad a neten, ugyanakkor könnyen meg tudja őrizni az anonimitását. Sokszor nem is tűnik súlyosnak egy zaklatás, de már egy iskolai csínytevés is könnyen járhat romboló, lelkileg rendkívül megterhelő és súlyos következményekkel.

 

Kitalált vagy megtörtént tanulságos történetedet Meséld el Te is képregény formájában, hogy mindenki okulhasson belőle!

Terjedelem: Kézzel rajzolt, min. 15, max.20 oldal (A4-es méret)

Beküldési mód: Postán, a következő címre: Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat – 1066 Budapest, Teréz krt. 24, I/1.

Postára adás határideje: 2022. március 10., éjfél

 

Kik jelentkezhetnek?

1. Általános iskola alsó tagozatos tanulói (1-4. évfolyam)

2. Általános iskola felső tagozatos tanulói (5-8. évfolyam)

3. Középiskolai tanulók (9-12. évfolyam)

 

A képregényeket egyénileg és csoportban is el lehet készíteni.

 

Díjazás: A beérkezett munkákat szakmai zsűri bírálja el. A két legjobb képregényekből a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Kibervédelmi Intézetével és a T-Systems Magyarországgal közösen animációt készít.

Eredményhirdetés: 2022. április 15.

Videók pubikálása: GYEREKNAP

 

A díjazottakat a T-Systems gyermeknap alkalmából vendégül látja adatközpontjában, a T-Systems Cloud&Data Centerben és CTRL központjában, ahol a legnagyobb hazai vállalatok kiberbiztonságát felügyelik a szakemberek.

 

Korcsoportonként további díjazás:

I. díj: 50.000 Ft

II. díj: 40.000 Ft

III. díj: 30.000 Ft

IV- VII. díj: 10.000-10.000 Ft

 

A legjobb pályamunkákat és az elkészült kisfilmet később a Safer Internet Program keretében felvilágosító, figyelemfelkeltő céllal szeretnénk használni, terjeszteni, erről beleegyező nyilatkozatot fogunk aláíratni az alkotókkal, illetve a szüleikkel.

 

 

A jelentkezési lapon kívül kérjük, hogy minden pályázó küldje vissza a hozzájárulási nyomtatványt is!

További információ a pályázattal kapcsolatban: kurko.zsuzsa@gyermekmento.hu vagy +36 70/708 05 74 – www.saferinternet.hu

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon

Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is. 

2024. november 21. 13:12

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01