Kiválóan szerepeltek a magyar csapatok az európai RoboCupJunioron
A vártnál is több éremmel, számos magas szakmai elismeréssel tértek haza a magyar diákcsapatok az Európai RoboCupJunior bajnokságról, amelyet idén Portugáliában rendeztek meg június 1. és 4. között. A nemzetközi robotikai versenyre az idén 15 éves Magyar Ifjúsági Robot Kupa válogatóversenyről kerültek be a budapesti és a nyíregyházi versenyeken tartott ligákon legjobban szereplő magyar diákok.
A Neumann Társaság a kezdetektől támogatja a magyar diákok robotikai versenyeztetését és ezen belül a RoboCup nemzetközi közösségben való részvételt: a RoboCupJunior magyarországi képviselője a kezdetektől Simon Béláné dr., a társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezetének elnöke, aki idén is mentorált csapatot a portugáliai versenyen.
A Hu-More-Bot csapat a portugáliai versenyen. Forrás: European RoboCup 2022
Az általa vezetett Hu-More-Bot csapat (Nyíregyházi Egyetem Robot-intelligencia Diákköre, Virgo Samuel, Szalacsi Máté, Fenyvesvölgyi Zétény) idén az OnStage Liga kategóriában nyerte el a Legjobb Technikai díjat. Ez a kategória gyakorlatilag robotszínházat jelent, melyben a diákok által előre programozott robotok egy összehangolt koreográfia szerint színdarabot mutatnak be. A robotkakas és a robotmalacok által bemutatott, projektoros vetítéssel és élő néptáncbemutatóval gazdagított, tehát ember és gép együttműködésére építő jelenet már a nyíregyházi válogatóversenyen is nagy sikert aratott a nézők körében.
A Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) budapesti ligáinak szervezésében is együttműködő Baptista Szeretetszolgálat idén is brillírozott az európai bajnokságon. A menekítő Rescue Maze kategóriában Abán Csaba – a Neumann Társaság robotika szakosztályának alelnöke – által mentorált 2_Bit csapat első helyezést ért el. Az ifj. Abán Csaba, Parilla Anna és Cs. Kiss Zsófia Panna által alkotott csapat korábban már egy harmadik és két második helyezést is elért nemzetközi versenyen, a 2016 óta tartó sikerszériájukat koronázza meg az első helyezés.
2_bit csapat a dobogó legfelső fokán!
Szintén a Baptista Szeretetszolgálat hozta el az első helyezést a Rescue Line Entry kategóriában (Sensor csapat, Fazekas Kristóf és Tuka Ákos), valamint a Rescue Maze Entry kategóriában a Lightning csapat (Szilágyi Jázmin és Szél Nikolett) egy harmadik helyezést söpört be. A menekítő kategóriában tehát Magyarország kiemelkedően szerepelt, a baptista csapatoknak köszönhetően! Sőt, a virtuális menekítő kategóriában a kisvárdai Szent László Katolikus Gimnázium serverhu.eu csapata Legjobb csapatszellem díjat kapott (mentorok: Jurás László, Pacsuta Tibor).
A Lightning csapat a harmadik!
A RoboCup közösség eredeti célja egy nyertes robotfocista csapat kiállítása a FIFA hús-vér sportolóival szemben. Bár ez távlati cél, a robotfoci kategória mindig nagyon népszerű a versenyeken – és sokat fejlődött a technológia is. A Soccer Entry ligában az Optimus csapat (Esztár, mentor tanár: Czár Krisztián) ért el második helyezést.
Az Optimus csapat a második helyen!
Elismerést érdemelnek azok a csapatok is, akik most érmet nem, de tapasztalatokat, élményeket gyűjtöttek. Soha Ferenc, az Agora Robotics mentora (Debrecen) és diákjai a Rescue vonalkövetőben indultak, a Majoros József által mentorált, a Budapesti Eötvös József Gimnázium által indított csapat pedig a RescueMaze-ben versenyzett.
„A robotikaversenyek azért nagyon fontosak, mert katalizálják a tehetséggondozást a robotika területén is – ezeken a programozásversenyeken elengedhetetlen algoritmikus gondolkodást igénylő feladatoktól eltérő kihívások várják a versenyzőket. A 2022. évben megtartott, harmadik Európai RobocupJunioron díjeső hullott ránk. A 15 éves Magyar Ifjúsági RobotKupa – a pandémia ellenére – sikeres összetartó erő volt a diákolimpikonok számára. A lebonyolításhoz nyújtott támogatást köszönjük a Neumann Társaságnak” – kommentálta a számos idei díjat a robotikai verseny hazai főszervezője, Simon Béláné tanárnő.
A jövő évi Európai RoboCupJunior várhatóan Horvátországban lesz, de addig még drukkolhatunk Abán Csabáék csapatának, ők készülnek Bangkokba is, ahol július 11-étől a RoboCupJunior világverseny zajlik.
Kapcsolódó cikkek
- MI és mi: a mesterséges intelligencia hatása a mindennapi életünkre
- Mindkét magyar csapat bronzérmes lett a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- Az ABB Robotics bemutatja a világ első, robotfestésű, műalkotásnak minősülő “art car” autóját
- Témanapot tart a Neumann Társaság az úttörő magyar számítógépépítőről
- Díjazták Magyarország informatikában legjobb diákjait
- Elfelejthetjük a hagyományos számítógépeket?
- Robotszínház és robotfoci a Magyar Ifjúsági Robot Kupa nyíregyházi ligáján
- Témanap a videojáték múltjáról, jelenéről és jövőjéről
- A jövő szinonimája: automatizáció
- Automatizált raktármegoldásokat tesztel a kiflis cégcsoport
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.