Országos középiskolai agrárvetélkedő indul a MATE szakmai támogatásával
A közhiedelemmel ellentétben már nem a piros traktorok, a puttonyos szőlőszedők és a sáros gumicsizmák jelentik a mezőgazdaságot. Az agrárterület is felzárkózott a high-tech világhoz, ami ma már hatékonyabb és minőségi termelést, biztosabb életkörülményeket és környezeti fenntarthatóságot jelent. A szakmát és a hozzá vezető tanulási lehetőségeket népszerűsíti a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szakmai támogatásával induló Nagy Diák Agrárteszt 2 – mezőgazdálkodj okosan! vetélkedő, nagy értékű nyereményekkel.
A high-tech informatika már most olyannyira elválaszthatatlan a mezőgazdaságtól, mint megannyi más szakterülettől. A drónok, a robotika, a mesterséges intelligencia, az autonóm járművek és az óriásadatbázisok ugyanis mára mind részévé váltak a mezőgazdasági termelés, a kertészet, a vízgazdálkodás és az élelmiszer-előállítás teljes folyamatának.
A Nagy Diák Agrárteszt azt a célt szolgálja, hogy az okostelefonnal és netkapcsolattal felnövő diákok felfigyeljenek az agráriumot elárasztó high-tech fejlesztésekre. Ha élményeik révén felismerik az innovációkban rejlő óriási potenciált, ők is aktív részesei kívánnak majd lenni a jövő mezőgazdaságának.
A Nagy Diák Agrárteszt egy háromfordulós, online, edukatív vetélkedő, amelyben középiskolás fiatalok vehetnek részt, de a játékot bárki kitöltheti. A verseny első fordulója 2022. szeptember 1-december 15. között érhető el a www.agrarteszt.hu oldalon. Az itt legjobb eredményt elért 1000 játékos meghívást kap a 2022. december 28-30-án tartandó középdöntőbe, ahonnan a döntőbe jutó legsikeresebb 10 diák agrártudós között dől el az értékes nyeremények sorsa. A díjátadóra a 2023. januári Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon kerül sor, ahol gazdára talál a kétszemélyes külföldi utazás, a kerékpár és a mobiltelefon.
„A MATE-ra felvett elsőéves hallgatók több mint fele, 1424 fő agrár- és élelmiszertudományi képzésekre nyert felvételt az idén. Az ő szerepük kiemelt fontosságú, hiszen olyan összetett kihívásokkal még nem nézett szembe az agrárszektor, mint ami napjainkban tapasztalható. Egyre több embernek kell ugyanis élelmiszert biztosítani egyre kevesebb területről, miközben a klímaváltozás és az orosz-ukrán válság hatásai is súlyosbodnak. Ezekre a hallgatókra tehát számos kihívás, ugyanakkor biztos megélhetés is vár, amelyhez minden naprakész elméleti és gyakorlati tudást átadunk számukra” – emelte ki Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora.
A Nagy Diák Agrártesztet másodjára szervezi meg a DUE Médiahálózat. Első alkalommal több mint 10 ezer diák indult a versenyen, amit a Pápai Református Kollégium Gimnázium akkori tanulója, Benedek Enikő Zsófia nyert meg. A fődíjas időközben felvételt nyert a MATE mezőgazdasági mérnöki képzésére, ahol szeptemberben kezdi meg tanulmányait.
„Az agrárteszten drónt és hozzá tartozó tanfolyamot nyertem. A szülőfalum, Hegyesd megbízásából azóta is rendszeresen készítek fotó- és videófelvételeket a településről és környezetéről, a hegyről, lovardáról, szalmabálákról, horgásztóról.”
A Nagy Diák Agrárteszt első fordulója elkezdődött, és négy hónap múlva kiderül, ki lesz Enikő után a legokosabb diák agrártudós Magyarországon.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar tudást az agrotechnikába
- A mezőgazdaság intelligens jövője
- Egyedülálló zöld dobásra készül a MATE az idei EFOTT fesztiválon
- Digitalizált döntéstámogatási megoldással járul hozzá a KITE Zrt. a mezőgazdaság fejlesztéséhez
- A rendelkezésre álló alternatív energiaforrásokat ismertetik a MATE kutatói
- Energetikai korszerűsítés valósult meg a MATE kutatóhelyein
- 50 helyet lépett előre a MATE a QS agrártudományi ranglistáján
- Zöldségtermesztés bárhol, bármikor
- Új módszert vetnének be a borok hamisítása ellen
- Az erdőtől a vevőig csökkenthető a bútoripar ökológiai lábnyoma
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.