Kipróbálható a legendás kibernetikai készlet a Kutatók éjszakáján

forrás: Prím Online, 2022. szeptember 23. 12:29

Szeptember 30-án a Neumann Társaság és a Piarista Rend közös programján a hatvanas években piacra dobott MIKROMAT kibernetikai építőkészlet modern replikáit próbálhatják ki az érdeklődők, de az eredeti prototípus, a “Tücsök” bővített tudású változatát is megtekinthetik a Kutatók éjszakája keretében. Az interaktív bemutatón való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációt igényel.

Mivel a hatvanas években egy számítógép még egy teljes termet elfoglalt, nem csoda, hogy 1967 egyik slágere volt a társasjátékdoboz-méretű MIKROMAT kibernetikai építőkészlet, amellyel bárki megtanulhatta annak működési elveit. A készlet tulajdonképpen egy elektromechanikus ős-PC, amelyet Kovács Mihály, a Budapesti Piarista Gimnázium legendás tanára és tanítványa, Woynarovich Ferenc épített. Kovács Mihály az Iskolatelevízió műsorának révén országos ismertségre szert tett piarista tanár, Öveges József kollégája volt és hozzá hasonló, játékos módszerekkel oktatta a kibernetikát – Magyarországon elsőként.

 

55 évvel később egy lelkes mérnök, Vid Gábor elkészítette a MIKROMAT replikáját, amely az eredeti „Tücsök” nevű prototípus alapján készült. (A replika elkészítése során Hertelendy Zoltán a lakatosmunkákban, Kiss Benedek az  elektronikai összeszerelésen és tesztelésben működött közre.)

 

Tücsök. Fotó: Vid Gábor és Staub Klára, CC BY-NC-ND

 

A Neumann Társaság és a Piarista Rend a Kutatók éjszakája keretében szervezett közös programja keretében 2022. szeptember 30-án a Budapesti Piarista Gimnáziumban három rendelkezésre álló példányon is kipróbálhatják az érdeklődők a MIKROMAT építőkészletet,  megtapasztalva, hogy mennyiféle érdekes kapcsolás állítható össze benne, és milyen sokrétű feladatokra alkalmasak napjainkban is a relék. A prototípus gép, a  Tücsök továbbfejlesztett változatával bemutatót lehet megtekinteni. Az előadások pedig Kovács Mihály és a Piarista Rend oktató hagyományai előtt tisztelegnek.

 

A 2022. szeptember 30-i részletes program:

17:00: előadások a Kovács Mihály fizika előadóban,  moderátor: Képes Gábor, Kemény János-díjas informatikatörténész, Neumann Társaság

Házigazdai köszöntő, 5 perc

A Múlt öröksége és a Neumann Társaság – dr. Megyery Károly projektvezető, Neumann Társaság, 10 perc

Az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály – Görbe László piarista szerzetes, Kovács Mihály monográfusa, 15 perc

Tücsök és bogár: népszerű tárgyak a kibernetikában. A PC hírnökei – Képes Gábor informatikatörténész, Neumann Társaság, 15 perc

Kovács Mihály tanítványaként – személyes emlékek Woynarovich Ferenc fizikussal, a Tücsök diáktervezőjével, 15 perc

18:00 – 20:00: interaktív bemutatók a Kovács Mihály Fizika Előadóban

A Mikromat csodája. A Mikromat 2.0 és a Tücsök++ – ősbemutató. Vid Gábor mérnök interaktív előadása

Szabad a gazda – játék a Mikromattal, a Piarista Gimnázium robotika szakköröseinek moderálásával.

 

Időpont: 2022. szeptember 30-án, az előadások 17 és 18 óra között, az interaktív bemutatók 18-20 óra, és 20-22 óra közötti turnusokban lesznek megtartva. 

Regisztráció: az előadásokra és a bemutatókra külön regisztrálni kell a Kutatók éjszakája oldalán

Helyszín: Budapesti Piarista Gimnázium, Budapest, Piarista u. 1, 1052 (Google Térkép)

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Continental autógumija az első helyen végzett a Tyre Reviews szakportál négyévszakos abroncstesztjén

Újabb megmérettetésen, a Tyre Reviews 2024-es négyévszakos abroncsteszten győzedelmeskedett a Continental AllSeasonContact 2 modellje. Hét 205/55R16-os méretű, VW Golfra autóra felszerelt, egész évben használható modellből álló tesztmezőnyben ért el első helyezést.

2024. május 14. 13:17

A BASF a sikeres Ethernet-APL kísérletet követően az ABB-t választotta zöldmezős projektjeihez

A BASF első európai zöldmezős Ethernet Advanced Physical Layer (Ethernet-APL) projektjének részeként az ABB-t választotta az elosztott vezérlőrendszerekhez (DCS).

2024. május 14. 11:40

Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusnak ítélték idén a Neumann Professzori címet

Ismét magyar Nobel-díjas kapta a BME és a Neumann Társaság által alapított Neumann Professzori címet: Krausz Ferenc fizikus az ultragyors lézertudomány területén elért tudományos teljesítményéért részesült a kitüntetésben. A fizikus által megalapozott tudomány a mikrochipgyártástól kezdve a daganatos betegségek diagnosztizálásáig számos területen hozott forradalmi változást. A kitüntetésre május 11-én került sor a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén, ahol a díjat a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke adta át.

2024. május 14. 09:53

Magyar innováció: Közel száz tűzvédelmi szakembert képeztek ki az új módszerrel

Sikeres a tűzvédelmi szakemberek képzése, akik már egy új iparági sztenderd alapján sajátítják el a papírmentes tűzvédelmet. Az innovatív magyar megoldás e-naplós rendszere átláthatóbb és könnyebb hozzáférést biztosít a tűzvédelmi eszközökhöz és az ellenőrzéshez. A papírmentes rendszer egyre szélesebb körben terjed itthon és már akkreditált képzések is elérhetőek a témában.

2024. május 13. 19:08

A MOL nyerte a funkcionális átalakítás nagydíját az SAP Quality Awards versenyen

Az üzleti transzformáció a folyamatosan változó környezetben elengedhetetlen. Az SAP éppen ezért immár tizennegyedik alkalommal díjazza azokat az üzleti átalakítást megvalósító vállalatokat, amelyek élen járnak a változásban, és jó példaként szolgálnak a sikeres bevezetésben. Az SAP Quality Awards egyik nagydíját idén a magyar MOL nyerte el. 

2024. május 13. 17:40

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36