A 120 éves Marslakó – Neumann 2023 programév
Neumann János születésének 120. évfordulója alkalmából a kecskeméti Neumann János Egyetem és a fenntartó Neumann János Egyetemért Alapítvány elindítja Neumann 2023 programsorozatát. Ennek első mérföldköveként az egyetem a Neumann János Emlékév keretében arany fokozatú támogatói szerződést kötött a Neumann János Számítógéptudományi Társasággal. Az együttműködés értelmében a kecskeméti Neumann János Egyetem így kiemelt támogatóként csatlakozik a Neumann Társaság által hirdetett Neumann 120 Emlékév programsorozatához.
Neumann János, a kiemelkedő képességei miatt gyakran földönkívülinek, Marslakónak is nevezett rendkívüli tudós, akit a 20. század egyik legokosabb emberének választottak. Neumann János születésének 120. évfordulója alkalmából 2023-ban emlékévet hirdetett több, a világhírű matematikus emlékét gondozó szervezet, köztük a Neumann János Számítógéptudományi Társaság és a tudós nevét viselő kecskeméti Neumann János Egyetem. Az ország legdinamikusabban fejlődő egyeteme 2017. augusztus 1-jétől viseli a világhírű matematikus nevét és a most aláírt támogatói szerződéssel kíván a világhírű, sok tudományágban kiemelkedő tudósról megemlékezni és a munkásságát a szélesebb közvélemény számára is ismertebbé tenni, valamint a Neumann 2023 programév keretében hosszútávú stratégiai és innovációs célokat megfogalmazni.
A képen Szalay Imre, a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója (balra) és Csizmadia Norbert, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke (jobbra) láthatók, miközben aláírják a támogatói megállapodást.
Arany fokozatú támogatóként a Neumann János Egyetem megjelenési lehetőséget kap a Neumann Számítógéptudományi Társaság által kordinált Neumann 120 programsorozat rendezvényein, valamint a sajtókommunikációban és az egyes események promóciójában.
Az 1903. december 28-án Budapesten született Neumann új általános elveket javasolt a számítógépek felépítésére, amelyek annyira átütőek voltak, hogy ezeknek köszönhetően örökre beírta nevét a számítástechnika tudomány történetébe. Neumann Jánost számos tudományterület magalapozójaként vagy továbbfejlesztőjeként ismeri el a tudományos világ. Gondolkodása meghatározó a funkcionálanalízis, valószínűségszámítás, halmazelmélet, matematikai logika, számítógép-tudomány, sejtautomaták, kvantum-mechanika, operációkutatás, játékelmélet, atomenergia-felhasználás területén is. Magyar anyanyelvéből is adódó példátlan kreativitása és sokoldalúsága miatt is nevezték Marslakónak. A kecskeméti egyetem névadója előtt tisztelegve 36 nagyszabású programot szervez a Neumann 2023 programév keretében. Tudományos konferenciák, tanulmányi versenyek mellett változatos kulturális programokkal, kiállításokkal hívják fel a figyelmet Neumann János szellemi, tudományos munkájára.
Az együttműködésről és a programokról részletes információ a Neumann120.hu oldalon, valamint a Neumann János Egyetem honlapján az nje.hu oldalon található.
Kapcsolódó cikkek
- Elindult a Neumann 120 év!
- Idén újabb rekordot ért el az e-Hód informatikai verseny
- Tizenhat szakember vehette át a Neumann Társaság idei díjait
- A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiáról is elhoztak két érmet a magyar diákok
- A magyar csapat minden versenyzője érmet hozott a Diákolimpiáról
- Így fog minket segíteni a mesterséges intelligencia a következő 10 évben
- Digitális érettségi a társadalomnak
- MI és mi: a mesterséges intelligencia hatása a mindennapi életünkre
- Mindkét magyar csapat bronzérmes lett a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- Témanapot tart a Neumann Társaság az úttörő magyar számítógépépítőről
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.