Így választhatjuk ki a számunkra tökéletes klímát
A tapasztalatok szerint nagy általánosságban elmondható, hogy a lakosság a leendő klímaberendezés kiválasztása során a klímás szakember javaslatára hagyatkozik, ugyanakkor a döntés előtt érdemes néhány dologgal a laikusoknak is tisztában lenni. Antal Mihály, a Gree Magyarország műszaki szakértője elmondása szerint a klímák repertoárja rendkívül széles skálán mozog, de bizonyos szabványos mutatók alapján nagyon egyszerűen összehasonlíthatók. A két legfontosabb dolog, melyeken már a legelején el kell gondolkodni, hogy csak hűtésre vagy fűtésre is használnánk az eszközt, illetve hogy mekkora teljesítményű berendezést válasszunk.
Otthonunk korszerűsítésénél kulcsfontosságú a megfelelő klíma kiválasztása, ám az emberek többsége érthető módon egyáltalán nem szakértője a témának, az ügyfelek szinte vakon megbíznak a klímaszerelőkben, és az ő javaslatuk alapján hoznak jó vagy szerencsétlen esetben rossz döntést.
Antal Mihály, a Gree Magyarország műszaki szakértője elmondta, jellemző probléma szokott lenni, hogy a szerelő nem pontosan ismeri a végfelhasználók igényeit, éppen ezért a kiválasztási folyamatot egy átfogó konzultációnak kell megelőznie. Előfordul, hogy egy család eredetileg csak hűtésre szeretné használni a klímát a nyári hőségben, de később hiába gondolja meg magát, az általa megvásárolt eszköz állandó fűtésre nem lesz alkalmas télen.
„Sok hasonló esettel lehetett találkozni az energiaválság kirobbanása óta, hiszen szerencsére egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a hagyományos gázfűtésekkel szemben költséghatékonyabb hőszivattyús klímával fűteni. Éppen az ilyen kellemetlen szituációk miatt kell első lépésben felmérni, hogy hosszú távon mire lehet szüksége az ügyfélnek” – tette hozzá a Gree lakossági klímákért felelős műszaki vezetője.
Ma már minden klíma képes fűteni is a hőszivattyú elvet kihasználva. Ezért ezeket a berendezéseket levegő-levegő hőszivattyúnak is nevezik. Azonban csak a téliesített vagy kifejezetten fűtésre optimalizált klímákat érdemes folyamatos fűtésre használni a hideg hónapokban. Egyes klímák kiegészítő fűtésnek tökéletesen megfelelnek ősszel és tavasszal például a gázkazán kiegészítésére, de arra nem alkalmasak, hogy állandóan csak azokkal fűtsük fel a lakást. Ezek használata rövidtávon a berendezés meghibásodását is okozhatják, de hosszú távon bizonyosan megrövidítik a klíma élettartamát.
Ezek lehetnek a döntő szempontok
A Gree Magyarország képviselője úgy folytatta, a nagyon egyszerűtől a sokfunkciós eszközökig számtalan opció áll már rendelkezésre a piacon. Fontos eldönteni, hogy a számos funkció közül melyekre lehet szükségünk. A pontos típus meghatározásához érdemes sorba venni, hogy mely szempontok a legfontosabbak. Ezek lehetnek az energiahatékonyság, a zajszint, vagy egyéb felszereltsége a berendezésnek.
„A hatékonyság szempontjából könnyű a berendezések összehasonlítása, az úgynevezett SCOP és SEER szezonális hatékonysági mutatók alapján nagyon pontosan össze lehet hasonlítani két eszközt. A gyártók folyamatosan versenyeznek, hogy egyre jobb hatékonysági mutatókkal büszkélkedhessenek. Ezt európai szabványok alapján tesztelik, és kötelező a berendezések energiacímkéjén is megjeleníteni. Minél magasabb ez a mutató, annál magasabb energiaosztályba sorolják a berendezést, és az üzemeltetés során annál kisebb lesz a felhasznált energia, ezáltal az üzemeltetés költsége. A nagyobb gyártók honlapján, így a Gree termékek dokumentumai között a berendezés energiacímkéje is elérhető” – magyarázta.
A zajszint vizsgálata szintén fontos lehet, ha a berendezés például hálószobába kerül, ahol esetleg éjszaka is üzemeltetni szeretnék. Ugyanis nem feltétlenül a leghatékonyabb vagy a legdrágább modell a legcsendesebb is. Hozzátette, ezeken felül rengeteg további tulajdonság lehet döntő szempont, akár a kinézet, akár a Wi-Fi funkció, amely segítségével bárhonnan vezérelhetővé válik a berendezés. Egyes modellek pedig kiemelten magas szintű levegőszűrő rendszerekkel vannak ellátva.
Az alul- és felülméretezés is kínos lehet
A Gree szakembere közölte, hogy az utolsó és a legfontosabb kiválasztási szempont, hogy mekkora teljesítményű berendezést válasszunk. Akár háromszoros értékbeli különbség is lehet egy rosszul szigetelt és egy mai szabványoknak megfelelő szigetelésű otthon között, egy-egy berendezés pedig teljesen másként funkcionál ezekben a különböző helyzetekben. Ebben az adott épület hővesztesége a meghatározó. Újépítésű ingatlanok esetén ezt már tervezéskor megállapítják. Régebbi ingatlan esetén érdemes erről szakemberrel konzultálni, amiben a Gree kiterjedt partnerhálózata is a segítségünkre van.
Az alul- és a felülméretezés egyaránt komoly problémákat okozhat a családok számára. Ma már minden klímaberendezés inverteres szabályzással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy nem csak ki- vagy bekapcsolnak, hanem a beállított igényeknek megfelelően pontosan szabályozzák a leadott teljesítményt. Ha alulméretezzük a klímát, akkor pont az inverter technológia előnyei nem érvényesülnek, állandóan túlterhelt állapotban lesz, és nem fogja felfűteni az ingatlant a kívánt hőmérsékletre. Felülméretezés esetén pedig pont ennek az ellenkezője történik: a gép nem tudja felvenni azt az üzemállapotot, ahol hatékonyan tudna dolgozni, emiatt folyamatosan be- és kikapcsol, így energiát pazarol és a lakás hőmérséklete nem lesz állandó.
Antal Mihály azzal zárta gondolatait: amennyiben biztosra szeretnénk menni, érdemes felkeresni a Gree Magyarország partnereit, ahol részletes tájékoztatást tudnak adni a különböző modellekről és az igényekhez igazítva tudják kiválasztani az érdeklődők számára a legmegfelelőbb berendezést.
fotók: Gree Magyarország
Kapcsolódó cikkek
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.