Újabb példaértékű pedagógusok vehették át a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
Idén 23. alkalommal adták át a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusoknak járó Rátz Tanár Úr Életműdíjat és a hozzá tartozó 2 millió forintos elismerést a Magyar Tudományos Akadémián. A díjat létrehozó Magyar Természettudományos Oktatásért Alapítvány munkájának legfontosabb célja, hogy minden évben megtalálja és elismerje hazánk kiemelkedő tehetségű általános -és középiskolai pedagógusait, szerte az országban. E célokkal összhangban újabb nyolc tanár kapta meg a Rátz Tanár Úr Életműdíjat.
Az elkötelezett pedagógusok kimagasló munkájának eredménye messze túlmutat az osztálytermen, hiszen támogatásuk nemcsak a tanulmányi eredményeket, de akár egész életpályákat is meghatározhat. Egyetlen kivételes tanár bölcsessége és mentorálása, elég lehet ahhoz, hogy a fiatalokból a jövő tudósai, vezetői és kiemelkedő egyéniségei váljanak, akik később tovább formálják hazánkat és az egész világot. Éppen ezért, az ország bármely szegletében tanítsanak is, a kiváló pedagógusok példaértékű teljesítménye és szakmai elhivatottsága elismerést érdemel, melyhez 2001 óta a Rátz Tanár Úr Életműdíj jelentős mértékben hozzájárul.
A díjat alapító három nagyvállalat, az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon, a Magyar Természettudományos Oktatásért Alapítvány létrehozása óta, közel 25 éve dolgozik azon, hogy megtalálja és tisztelettel adózzon a kiváló magyarországi pedagógusok előtt. A díjazás során a kuratórium a kimagasló szakmai tudást, teljesítményt és elhivatottságot tartja szem előtt. Fontosnak tartja emellett azon oktatók elismerését, akik kiemelkedő eredménnyel képzik a jövő tehetségeit, hiszen a rendkívüli szakember felismeri a tehetséges diákot és segíti előmenetelében. Kiváló példa erre Dr. Tóth Albert József földrajz-biológia szakos pedagógus, a Nobel-díjas Karikó Katalin egykori tanára is, aki munkájáért 2015-ben vehette át a Rátz Tanár Úr Életműdíjat.
Az életművet díjazó elismerésre bárki felterjesztheti a saját életében meghatározó szerepet betöltő pedagógusát, éppen ezért az Alapítvány folyamatosan bátorítja a diákokat, szülőket, kollégákat és intézményeket az ország minden területén, hogy nevezzék azokat a reáltárgyakat oktató tanárokat, akiket érdemesnek tartanak a díjra. Az idei évben közel 100 pályázat érkezett 6 vármegyéből, a pályázati időszak lezárását követően pedig a négytagú kuratórium választotta ki a díjazott pedagógusokat.
A Rátz Tanár Úr Életműdíj ünnepélyes díjátadójára idén decemberben a Magyar Tudományos Akadémia Nagytermében került sor. A díjat és a vele járó pénzjutalmat, fejenként 2 millió forintot, ez alkalommal is nyolc kiváló általános iskolai és gimnáziumi pedagógus vehette át, a matematika-, fizika-, kémia-és biológiaoktatás területén nyújtott kimagasló teljesítményéért. 2000 óta az Alapítvány összesen 176 pedagógust díjazott.
„Az Alapítványnál idén is kiemelkedő hangsúlyt fektettünk arra, hogy minden pedagógusnak lehetőséget biztosítsunk a szakmai elismerésre, dolgozzon akár nagyvárosban vagy vidéken, általános -vagy középiskolában. A pályázati időszak tapasztalatai pedig azt mutatják, hogy küldetésünket az emberek is szívvel-lélekkel támogatják, hiszen évről évre egyre több nevezés érkezik be hozzánk az ország számos pontjáról, azzal az egységes céllal, hogy hozzásegítsék környékük rendkívüli tanárait a díjhoz.” – mondta Prof. Dr. Kroó Norbert, a Magyar Természettudományos Oktatásért Alapítvány kuratóriumának elnöke.
„Az Ericsson Magyarország az ország egyik legnagyobb telekommunikációs kutatással és szoftverfejlesztéssel foglalkozó vállalata. A magyar Ericsson tevékenységében példaértékű az oktatás–alapkutatás–alkalmazott kutatás–ipari megvalósítás láncolata. Szoftverfejlesztőink szabadalmai meghatározóak a világ jelenlegi mobil- és vezetékes széles sávú kommunikációs rendszereiben.” – foglalta össze vállalatának munkáját és érintettségét a tudományokban Boráros–Bakucz András, az Ericsson Magyarország K+F Központ igazgatója.
Az Alapítványon keresztül végzett munkájukkal kapcsolatban pedig hozzátette: „Elkötelezettek vagyunk az oktatás fejlesztése mellett és kiemelt feladatunknak tekintjük a tudomány nemzetközi kapcsolatainak erősítését, a hazai kutatás és oktatás nemzetközi integrációját, az általános iskolai, középiskolai és egyetemi képzés támogatását. Ezért állunk immár 23 éve a Rátz Tanár Életműdíj mögött. Látjuk, tapasztaljuk, hogy a magas színvonalú kutató-fejlesztő munkához elengedhetetlen a közoktatásban megszerzett tudás, és kiemelkedően fontosnak tartjuk az iskolák társadalmi hatását, amely hosszabb távon teheti jobbá világunkat, különösen a tények és vélemények évtizedében. Köszönettel és hálával tartozunk minden pedagógusnak, aki elkötelezett munkájával képzi és formálja a jövő nemzedékét.”
Nyomatékosítva az Életműdíj jelentőségét, Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója megjegyezte: „Ez a díj természetesen elsősorban hála azon tehetséges diákok oktatásáért, akiknek üzleti sikereinket köszönhetjük. De nemcsak az. Ez a díj üzenet is szeretne lenni a gazdaság szereplőinek részéről a mindenkori döntéshozók felé, hogy az oktatásba, ezen belül különösen a pedagógusok megbecsülésébe történő befektetés a legbiztosabban megtérülő gazdasági befektetés.”
„Magyar központú, több mint 120 éves múlttal rendelkező gyógyszeripari vállalatként minden nap szembesülünk azzal, milyen nagy értéket képviselnek a magasan szakképzett munkatársak. Az ehhez szükséges alapokat gyakran az általános- és középiskolai tanulmányaik során sajátítják el, amiért a természettudományos tárgyakat tanító tanároknak tartozunk köszönettel. A Rátz Tanár Úr Életműdíjjal szeretnénk kifejezni a hálánkat minden olyan pedagógusnak, aki odaadó munkájával szerepet vállalt a jelen magyar tudósainak, kiemelkedő alakjainak oktatásában.” – mondta zárásként Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke.
2023 Rátz Tanár Úr Életműdíjjal kitüntetett pedagógusai:
Biológia
● Csombóné Szaniszló Margit, Eperjesi Általános Iskola, Eperjes
● Gergely Tibor, Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium, Nyíregyháza
Fizika
● Punyiné Kandrács Erzsébet, Kántor Mihály Általános Iskola, Cigánd
● Tófalusi Péter, Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziuma, Debrecen
Kémia
● Dr. Petz Andrea, Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma, Pécs
● Lovasi Ildikó, Hunyadi Mátyás Általános Iskola, Budapest XIII. kerület
Matematika
● C. Neményi Eszter, Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanítói- és Óvóképző Kar, Matematika Tanszék, Budapest
● Dr. Kosztolányi József, Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézet, Analízis Tanszék, Szeged
A Magyar Természettudományos Oktatásért Alapítvány kuratóriumának tagjai:
● Dr. Kroó Norbert professzor, akadémikus, a kuratórium elnöke
● Lajos Józsefné (Balázs Erzsébet), matematika tantárgyi szakértő
● Dr. Falus András professzor, emeritus, akadémikus
● Dr. Ifj. Szántay Csaba professzor, az MTA doktora
Kapcsolódó cikkek
- Újfajta matekélmények kellenek a fenntartható gazdasági döntésekhez
- Stratégiai megállapodást kötött a Corvinus és az EY
- Díjazták a kreatív tanárokat
- Mérnöki tudományok: a Széchenyi-egyetem felkerült a THE szakterületi világranglistájára is
- Okosteremmel segíti a Szegedi Tudományegyetem pedagógusképzését a Vodafone Magyarország Alapítvány
- Célkeresztben az informatika: középiskolások ismerkedtek a Széchenyi-egyetemmel
- Évi egymillió forint támogatás – már lehet pályázni a Széchenyi-egyetem Gólya-ösztöndíjára
- Diákokat, női vezetőket és roma fiatalokat is támogatnak a Morgan Stanley munkatársai
- Újra keresettek a klasszikus képzések
- Debreceni Egyetem: Üzleti képzés az Informatikai Karon