Távközlési liberalizáció - konferencia - Matáv

MTI Sajtóadatbank, 2001. október 4. 07:39
A Matáv Rt. csütörtökön juttatja el a Hírközlési Főfelügyelethez (HíF) referenciaajánlatát, ami a december 23-án megnyíló vezetékes távközlési piacon az alternatív szolgáltatók hálózathoz kapcsolódásának feltételeit szabályozza - közölte Bölcskei Imre, a társaság szabályozási igazgatóhelyettese egy konferencián, szerdán Budapesten.
Hozzátette: a vezetékes telefónia liberalizációja után a helyi, illetve a havi előfizetési díjaknál nem várható csökkenés, ám a nemzetközi díjak 20 százalékkal mérséklődhetnek.

Kiemelte: a Matávnak nem célja az árverseny fokozása, ám arra törekszik, hogy maximalizálja a meglévő infrastruktúrájából származó bevételeit, és ebből finanszírozza azt a bevételkiesést, amely abból eredhet, hogy az előfizetők más szolgáltatókhoz vándorolnak.

A Matáv szakembere elmondta: a világ távközlési piacán megfigyelhető az a tendencia, hogy a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók holdinghoz hasonló vállalati szerkezetet hoznak létre. Így az anyacég foglalkozik az infrastruktúrával, a beszéd- és bérelt vonali szolgáltatásokkal, míg a leányvállalatok nyújtják a mobil-, az internet- és a csomagkapcsolt-szolgáltatásokat.

Hozzáfűzte, hogy Magyarországon hasonló folyamat zajlik le, így a Vivendinél és a Matávnál is, ahol jövőre befejeződik a vállalati struktúra átalakítása.

Bölcskei Imre szerint a hírközlési törvény úgynevezett számhordozhatósági szabálya okozhatja az uralkodó szolgáltató, a Matáv legnagyobb veszteségét. Ugyanis az az előfizető, aki megtarthatja megszabott üzleti szempontból bejáratott telefonszámát, könnyebben változtat szolgáltatót.

Frischmann Gábor, a HíF elnöke kiemelte, hogy a liberalizáció utáni piaci egyensúly megteremtésében meghatározó szerepe lesz a Hírközlési Döntőbizottság (HDB) tevékenységének. Hozzáfűzte, hogy a HDB már megalakult és csütörtöktől fogadja a telefonszolgáltatók panaszait, ám a bizottság személyi összetételét csak később hozzák nyilvánosságra.

Bölcskei Imre hozzátette: fontos, hogy a HDB részrehajlás, az uralkodó szolgáltató hátrányba hozása nélkül döntsön a vitás kérdésekben. Ezért lényegesnek tartja, hogy a HDB döntési kritériumai nyilvánosak, kiszámíthatóak legyenek. Elmondta, hogy a HDB döntéseit a bíróságon, illetve a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsánál is meg lehet majd támadni.

Vissi Ferenc, a Corem Tanácsadó Bt. szakértője, a GVH volt elnöke a távközlés liberalizációjának európai uniós tapasztalatairól elmondta, hogy az EU telefónia-szabályozása átmeneti időszakban van. Az 1998 óta nyitott piacot ugyanis 26 irányelv szabályozza, ám egy tagország sincs, amely ezeknek maradéktalanul megfelelne. Így jelenleg a tagállamok ellen 21 eljárás van folyamatban az EU szakbizottságánál.

Hozzátette, hogy az EU távközlési piacán 1400 összekapcsolódási szerződés létezik a domináns és az alternatív piaci szereplők között.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36