Jerry Everard: Virtuális államok
"Testvér lészen minden ember"
E szavakkal búcsúzik a sziúktól a nagy vadász, Old Shatterhand, hogy A medveölő fia című Karl May-regény végén meghatottan énekelhesse el Schiller és Beethoven Örömódájának "házi változatát" Köpcös Jemmy, miután a világ minden tájáról (de elsősorban németföldről) a vadnyugatra sereglett hőseink sikeresen túlestek egy indián törzsi háború megpróbáltatásain. A tábortűz mellett egymásra talál a meghatározhatatlan identitású fehér, a dacos sosón és upszaróka indián, a legyőzött, de meg nem tört ogallala sziú és Bob, a fekete fickó: valóságos etnikai kavalkád a Yellowstone gejzírjeinek árnyékában!
A nemzetállamot azonban nem teljes felületén érik a globalizáció pörölycsapásai - figyelmeztet a leegyszerűsítés veszélyeire ausztrál szerzőnk, Jerry Everard. Minden nemzetállam történeti képződmény, és "két gazdaságra" épül. A "javak és szolgáltatások" gazdaságában az állam szerepe folyamatosan csökken, és nemzetek feletti erőknek adja át a helyét. Az ún. "identitásgazdaságban" azonban talán soha nem voltak olyan erősek az állami pozíciók, mint ma. A változások sodrában és a fokozódó bizonytalanság hatására az emberek a nacionalizmus felé fordulnak, államuktól várják biztonságérzetük megerősítését, és feszültségeik regionális identitáskonfliktusokban sülnek ki. A nemzethatárokat büntetlenül átlépő internet ugyanakkor ezt az identitást hívja ki párbajra - elsősorban azzal, hogy a különböző típusú közösségekbe való tartozás tapasztalatait nyújtja, az identitás homogén tömbjei helyett "megsokszorozott" és "egymásra rétegződő" identitásokat képez. A valódi kérdéssé immár az válik - ismeri fel helyesen Everard -, hogy ez az identitászavar miképpen kapcsolódik hozzá a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek tényéhez, és milyen értelmezéssel fordul a hagyományos egyenlőtlenségek és a globális gazdaság által előállított új keletű szerkezeti aránytalanságok (köztük az "információs gyarmatosítás") felé. Ráadásul a globális gazdaság továbbra is a nemzetállamok versenyterepe, vannak és lesznek "felemelkedő" és "lesüllyedő" nemzetek - miközben nemzethatártól függetlenül formálódnak az elitcsoportok globális játszmái.
Az internetet népszerűsítő korai televíziós képanyagok világa kétségkívül határozottan törekedett rá, hogy - elsősorban a sok bőrszínű (multicolor) társadalmak és globális közlemények esetén - a különböző fajok együttes (sőt kiegyensúlyozott) hálózati jelenlétéről, összekapcsoltságáról üzenjen. A jól ismert karikatúra ("az interneten senki nem tudja, hogy kutya vagy") is a technológia egyenlősítő természetét sugallta.
Ezzel az "utópiával" egyre többen kívánnak szakítani. Kalí Tal, az Arizona Egyetem bölcsészprofesszora arra hívja fel a figyelmet, hogy a face to face kommunikáció első mozzanata a partner bőrszínének azonosítása. Az erre utaló vizuális jellegzetességek eltűnése a cybertérben sokkal inkább vezet frusztrációhoz, mint felszabadultságérzethez, sőt számos optikai csalódás forrásává lesz. Kialakult ugyanis egy olyan furcsa állapot, hogy alapértelmezésben fehérnek tételezzük fel a kommunikációs csatorna másik végén állót (default whiteness), egészen addig, amíg másképp nem nyilatkozik. A félreértések elkerülése végett a nem fehér usereknek időről időre meg kell erősíteniük faji identitásukat, ez azonban ellenérzést vált ki a többiekben: "Miért beszélsz állandóan a bőrszínedről?"
A különböző rasszok léte - emlékeztet Alondra Nelson - önmagában nem nehezít meg semmilyen kommunikációt. A rasszizmus terhét kell levetni, hogy a különböző bőrszínűek együttes jelenlétét megfelelő kontextusban kezelhessük. Azzal ugyanis - teszi hozzá Lisa Nakamura a Sonoma State Universityről -, hogy a cybertérben nem "látjuk" a bőrszínt, attól az még a nemmel, a társadalmi osztályhelyzettel és számos más mozzanattal együtt kemény "ténye" a kommunikáló partner mivoltának. Ennek lecserélése (másik bőrszínt választani virtuális alteregóként) Nakamura szerint a legveszélyesebb jelenségek egyike. Az általa identitásturizmusnak (identity tourism) nevezett gyakorlat ráadásul gyakorta összekapcsolódik a hagyományos médiában szerzett sztereotípiák online továbbélésével.
Ezek a megállapítások találóak és igazak. Más kérdés, hogy választott tárgyuk fontosságát felnagyítva a rasszok közeledésének nagy ívű gondolatával állítják szembe saját nézeteiket, miközben azok - minden valóságosságuk ellenére - az internetes kapcsolat- és kommunikációtömegnek csak elenyésző részére érvényesek. A pszeudonim identitású kommunikáció aránya néhány százalék, és a rasszazonosítás igénye csak az online társalgási helyzetek töredékében válik jelentéstelivé. Éppen az a nagyszerű a hálózati eszmecserékben, hogy a témák nagy részében a faji hovatartozás indifferens lehet.
A vizsgált jelenségekkel természetesen kell foglalkozni, és ha lehet, meg kell próbálni orvosolni a felmerülő gondokat. Sokkal valószínűbb azonban, hogy a különböző bőrszínűek hálózati közössége maga találja meg a megfelelő eszközöket, kulturálisakat és technológiaiakat egyaránt. Hogy mást ne mondjunk, a webkamerák, a telekonferenciák és a lassanként tömegesen rendszerbe álló képtelefonok révén fokozatosan "vizuálissá" váló internet például közvetlenné teszi, visszahozza a rasszérzékelés elveszni látszó dimenzióját. De kit érdekel majd ez akkor, amikor a rasszok közeledésének "leutópiázott" gondolata ezer színnel, számtalan aktuális projekttel és keresztkapcsolatok millióival válik egyre érvényesebb és izgalmasabb trenddé?
Irodalom:
Jerry Everard: Virtual States. The Internet and the boundaries of the nation-state (Routledge, 2000). A Routledge kiadó adta közre ugyancsak 2000-ben a Race in the Cyberspace című antológiát, a New York University Press pedig 2001-ben jelentette meg Alondra Nelson szerkesztésében a Technicolor: Race, Technology, and Everyday Life című kötetet. Az MIT 2001 tavaszán rendezte meg Race in the Digital Space című konferenciáját. Ezt a kérdéskört jól összefoglalja Jeffrey R. Young Scholars Question the Image of the Internet as a Race-Free Utopia című cikkében (chronicle.com/free/2001/09/2001092101t.htm).
Kapcsolódó cikkek
- Ingyenes wifi-hálózat Párizsban
- Microsoft program a digitális írástudásért
- Hello Kitty és a nagy internetes társkeresés
- Fej fej mellett az Internet Explorer és a Firefox
- Mégis támogatja az Intel a százdolláros laptop projektet
- Indul a VMR Kids
- Szélessávú internetes hálózat épül Biharkeresztesen és Ártándon
- Majdnem mindenki internetezik Dél-Koreában
- Mobil vagy egymillió font?
- A szélessávú internethasználat javíthatja az EU-versenyképességét