Lejtőn a Deutsche Telekom
Több mint négyszeresére nőtt a veszteség
A Deutsche Telekom adóssága tavaly év végén még kevesebb, 62,1 milliárd euró volt. Áprilisban megismételték, hogy az 1 milliárd eurós tőkeköltség-csökkentés és a nem főprofilba tartozó - így az ingatlan- és kábeltelevíziós - vagyon eladása segít az adósságcsökkentésben. Azonban a Deutsche Telekom már korábban, márciusban közölte, hogy közvetlen adósságcsökkentési célja - 50 milliárd euróra - nem érhető el ez év végéig, hanem legalább egy évet késik. Egyebek között azért, mert a tőzsdei helyzet miatt határidő nélkül el kellett halasztani a T-Mobile mobilrészleg kibocsátását, amitől egyébként 10 milliárd eurót remélnek, és a felügyelet nem hagyta jóvá a kábeltelevíziós vagyonrészek értékesítését sem - 5,5 milliárd euróért - egy amerikai vevőnek. Ezután április elején, amint várható volt, az amerikai Standard and Poor's leértékelte a német távközlési társaságot: A mínuszról BBB pluszra csökkentette hosszú lejáratú kötvényeinek osztályzatát. Az új kalkulus a befektetésre ajánlott A kategória és a spekulatív B osztályzatcsoport bizonytalan határán van, ami drágítja a Deutsche Telekom hitelfinanszírozását.
Az első negyedévi nettó veszteségben benne van az újonnan konszolidált vállalatok 1 milliárd eurós értékcsökkenése, illetve a France Telecomban lévő 2 százalékos részesedés 200 millió eurós értékcsökkenése, valamint más pénzügyi befektetésekkel kapcsolatos 300 millió eurós teher. A Deutsche Telekom vesztesége az után kezdett gyorsan növekedni, hogy milliárdokat adott ki a harmadik generációs mobiltelefon engedélyeire, és 33 milliárd eurót költött az amerikai VoiceStream mobilszolgáltató megvételére. A bonni központú konszern az év egészére "változatlanul jelentős forgalombővülést" vár, de továbbra is veszteséggel számol. Április végén azt közölték, hogy a cég saját várakozása szerint a pénzforgalmi többlet növekedése két számjegyűre gyorsul az év második felében. Azt remélik, hogy az idei forgalom legalább 10 százalékkal meghaladja a tavalyi 48,3 milliárd eurót, a működési eredmény pedig ugyanennyivel a 2001-es 18,1 milliárd eurót.
A DT árbevételének felét hozó T-Com vezetékes szolgáltató adó előtti profitja 1,32 milliárd euróról 694 millióra csökkent, az EBITDA 8 százalékkal, 2,47 milliárd euróra esett vissza, az árbevétel pedig alig változott, 6,28 milliárd euróra rúgott. A T-Com növekedési kilátásaival kapcsolatos aggodalmak és azok a félelmek, hogy Ron Sommer vezérigazgatónak túl sok időbe telik a DT 67 milliárd eurós adósságának csökkentése, mélybe rántották a DT részvényeit. A Deutsche Telekom papírjai év eleje óta 32 százalékot veszítettek értékükből, miközben a frankfurti értéktőzsde irányadó DAX-30-as mutatója ez idő alatt 3,2 százalékkal gyengült.
(Forrás: MTI)
Kapcsolódó cikkek
- Befejeződött a sztrájk a Deutsche Telekomnál
- Megállapodás született a Deutsche Telekom konfliktusban
- Részmegállapodás a Deutsche Telekom konfliktusban
- DT: Újabb egyeztetés, de folytatódik a sztrájk
- A Deutsche Telekom 1,4 milliárd eurót adna a holland Orange-ért
- Negyedik hetében a sztrájk a Deutsche Telekomnál
- Nincs elmozdulás a Deutsche Telekomnál
- A ver.di elutasította Deutsche Telekom vezetésének újabb ajánlatát is
- Az oroszok keresik a beszállás lehetőségét a Deutsche Telekomba
- Már politikusok is követelik a Deutsche Telekom-konfliktus megoldását