Rendőrség a chatoldalakon

MTI Sajtóadatbank, 2002. november 8. 08:33
A rendőrség figyelemmel kíséri az interneten a főbb chatcsatornákon zajló párbeszédeket - tájékoztatta Dormán Tivadar, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) ezredese az Országgyűlés informatikai és távközlési bizottságát a testület csütörtöki ülésén.
Az ezredes beszámolója szerint az ORFK-n belül működő internetrendőrség munkatársai önmagukat nem felfedve kutatnak bűncselekményekre utaló információk után a világháló csevegésre szolgáló honlapjain.

Dormán Tivadar hangoztatta, hogy a chatoldalak tartalma nyilvános, ezért tevékenységük nem ütközik törvénybe.

- Az elektronikus levelezésbe a rendőrség természetesen nem tekinthet be, ugyanis azok tartalma titkos - tette hozzá az ezredes.

Kifejtette, hogy a chatcsatornák megfigyelését végző rendőrök főleg a közbiztonság szempontjából veszélyes rendezvényekkel kapcsolatos információkat gyűjtik, betörési kísérletek "lefülelésére" koncentrálnak.

Példaként a labdarúgó-mérkőzéseket követő összetűzéseket említette, amelyekről a hatóságoknak az internet révén pontos értesüléseik lehetnek.

- Etikai szempontból az internetes csevegés során elhangzó véleményekkel a rendőrség nem foglalkozik, hiszen az emberek nézetei nem esnek büntetőjogi kategória alá - emelte ki Dormán Tivadar.

Megjegyezte, hogy az internetrendőrség figyelmének középpontjában áll a pedofil weboldalakat üzemeltetők felderítése is, ám ezekre az elkövetőkre nem feltétlenül a csevegőoldalakon találnak rá.

Az ezredes jelezte, hogy az egyelőre csupán négyfős, a világhálóra specializálódott részleg munkája csupán észlelésre és adattovábbításra korlátozódik, a nyomozati tevékenységet már az illetékes szervek végzik.

A bizottság a beszámolón kívül megvitatta azt az országgyűlési határozatot, amely a tavaly novemberben elfogadott, számítástechnikai bűncselekményekről szóló egyezmény megerősítésére irányul. A testület az előterjesztést egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.

Az informatikai bizottság tájékoztatót hallgatott meg a Nemzeti Audiovizuális Archívumról (NAVA) szóló törvénytervezetről is.

A kormánypárti és ellenzéki képviselők egyetértettek abban, hogy a televíziók, rádiók által rögzített audiovizuális örökség megőrzése, digitalizálása és nyilvánosság elé tárása kiemelt fontosságú.

Tószegi Zsuzsanna, a NAVA projektvezetője szólt arról, hogy a jelenleg tárcaegyeztetés alatt álló digitális archívum létrehozására legalább 3-7 milliárd forintra van szükség attól függően, hogy mire terjed ki a "nemzet digitális emlékezete". A munka méreteinek érzékeltetésére megjegyezte, hogy csak a Magyar Televíziónál 140 ezer órányi archívum gyűlt eddig össze. Az archívum fenntartására évente mintegy 3 milliárd forintot kell majd fordítani.

Kulcsszavak: jog chat +legfontosabb

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36