Notebook-piaci háború vagy vámcsalás?
Meggyőződésünk - írja a közlemény -, hogy az ügy hátterében a minőségi notebook-piacon kialakult háború áll, ahol egy jóval gyengébb piaci pozíciókkal rendelkező vállalat ilyen eszközzel próbál meg nagyobb piaci pozícióhoz jutni. Mivel a Portocom nem érintett az ügyben, a vizsgálat a vállalat napi működését nem befolyásolja. Tudvalévő, hogy a Portocom Rt. immáron hatodik éve meghatározó tényező a hazai számítástechnikai piacon, és mint ilyen az egyetlen magyar fejlesztésű noteszgépeket előállító cég a multinacionális vállalatok mellett.
A Népszabadság értesülései szerint a Portocom 1998 óta egy off-shore cég nevében vámkezelteti a külföldről behozott áruját. Erre a VPOP szerint a napokban derült fény, miután megérkezett a holland hatóságoktól kért jogsegélyre a válasz. E szerint a holland eladó nem ismeri azt az Ausztriában bejegyzett off-shore céget, amely a tőle vásárolt árut magyarországi forgalom számára vámkezeltette. A holland cég illetékesei állítólag csak a magyarországi Portocom Rt.-vel álltak kapcsolatban. Név szerint is megnevezték azokat, akikkel magyar vámőrség által vizsgált üzletekről tárgyaltak. Valamennyien a Portocom vezetőit.
"Az árut tehát a Portocom rendelte meg Hollandiából, de nem a saját, hanem az osztrák off shore cég nevében." - írja a Népszabadság. "E cég képviseletében több fantomvállalkozás végezte el az egyes szállítmányok vámkezelését, hamis számlák felhasználásával, az áruk valós vételára negyedének megfelelő áron. Később a vámügyintéző cégeket külföldieknek eladták."
A Népszabadság úgy tudja, a vámnyomozók perdöntőnek mondható dokumentumokat foglaltak le a Portocom Rt.-nél, valamint a gyanúsítottaknál tartott házkutatásokon, amely iratok egyértelműen igazolják a gyanúsításban megfogalmazottakat.
Kapcsolódó cikkek
- Amerikai vizsgálat a Magyar Telekom ellen
- Ezúttal a Microsoft nyert pert az Alcatel-Lucent ellen
- Egymillió forintos bírsággal sújtotta a tőzsde az MTelekomot
- Kereszt-licencelési megállapodás zárja le a Sony-Kodak pert
- Akár egymilliárd dolláros pénzbüntetést is kaphatnak a kartellgyanúba keveredett LCD-gyártók
- Kartellgyanúba keveredett az LG és a Samsung is
- Mesterségesen tartotta magasan az árakat az ATI és az Nvidia?
- GVH: 16 milliós bírság a Pannonnak
- Az EU Elsőfokú Bíróság semmissé nyilvánította a Sony BMG egyesülést
- A Swisscom közel 500 millió frankos büntetése